Každý, kto má aspoň minimálne znalosti o slovenskej histórii, vie, že Slovensko vždy bolo multikulturálne. Rovnako ako v minulosti, aj dnes medzi nami žijú ľudia rôznych národností. Ich vnímanie Slovenska je pre nás skvelým zrkadlom. Tým, že cudzincov a národnostné menšiny spoznávame, spoznávame aj sami seba.
Ukrajinci na Slovensku
V uplynulom desaťročí prudko stúpol počet Ukrajincov na Slovensku. Mnohí sem prišli za štúdiom, za prácou a tisíce k nám ušli pred ruským terorom. Ukrajinská komunita je špecifická tým, že si sama dokáže poskytovať takmer všetky dôležité služby – na Slovensku fungujú dokonca aj ukrajinské mediálne projekty.
Jedným z takýchto projektov je aj VNATURE. Mnohé z videí VNATURE majú charakter ankety, v ktorej sa tunajších Ukrajincov pýtajú rôzne otázky ohľadom života na Slovensku alebo života všeobecne. Vo viacerých videách zaznela otázka: „Koľko peňazí potrebujete na pohodlný život v Bratislave?“
Odpovede na túto otázku sú skutočne zaujímavé!
Takéto boli odpovede
Mnoho odpovedí sa pohybovalo na úrovni presahujúcej dvojnásobok priemerného slovenského platu. Zazneli sumy ako „3000 eur“, „určite viac ako 2000 eur“, „ideálne 3500 eur“ či dokonca „3500 až 4000 eur“. Niekto považuje za minimálny príjem, potrebný na pohodlný život v Bratislave, až 7000 eur.
Viacerí priznali, že zarábajú, respektíve mesačne míňajú oveľa menej, napríklad polovicu či tretinu sumy, ktorú uviedli. Čiže vysoké čísla, ktoré spomínali, sú pre nich akýmsi ideálom, ktorý by radi dosiahli. „Treba mať bohatých rodičov,“ takto múdro odpovedala jedna mladá slečna.
„Ja si myslím, že 20 000 až 30 000 eur. Nájom je 2000 eur, na auto 500 eur, plus-mínus 2000 eur na jedlo, ostatné výdavky na oddych a zábavu,“ tu sa vynára otázka, či tento pán skutočne rozprával o Bratislave a skutočne počítal v eurách.
Niektorí bratislavskí Ukrajinci uvádzali omnoho skromnejšie sumy ako „600 až 700 eur“, „700 až 800 eur“ či „1000 až 1500 eur“. Od mladíka so správne nastavenými životnými prioritami zaznela odpoveď: „Dve plechovky Argusa.“