Sobota 29.1.2022
sk
Gašpar
cz
Zdislava
, Zdeslava

Keď patríš medzi muklov, dnešný deň je pre teba rovnaký ako hociktorý iný – je piatok, koniec pracovného týždňa, stred leta… Ak však doteraz tajne čakáš na svoj vysnívaný list z Rokfortu, vieš, že potterheadom sa pri dnešnom dátume v hlave automaticky zjaví ružová prisadnutá narodeninová torta – 31.7. totiž oslavuje svoje narodeniny spisovateľka J. K. Rowling aj jej knižné dieťa Harry Potter.

Sme si istí, že ti kultovú sériu o najznámejšom mladom čarodejníkovi predstavovať nemusíme. Knihy sú známe po celom svete, boli preložené do viac ako 80 jazykov, predali sa milióny výtlačkov a ešte doteraz sa tešia veľkej obľube. V súčasnosti máš na výber medzi pevnou a brožovanou väzbou, ale nájdeš aj krásne ilustrované verzie alebo limitované výročné vydania vo farbách svojej fakulty.

Vedel si však, že si svoju zbierku kníh môžeš rozšíriť aj o knižné skvosty, ktoré sa primárne venujú filmom? Túto zberateľskú sériu nájdeš v kníhkupectvách vďaka vydavateľstvu Slovart pod označením Filmový svet Harryho Pottera, a ak si skalný fanúšik, nesmú ti doma chýbať. Okrem obrovského množstva informácií, ktoré vďaka nim získaš, potešíš aj svoju umeleckú dušu – knihy sú krásne navonok aj vo vnútri a listovať v nich je pôžitok.

Týchto 8 kníh zo zberateľskej edície Filmový svet Harryho Pottera ti priblíži zákulisie natáčania slávnej série.

1. Harry Potter. Filmové čary

Kniha Harry Potter. Filmové čary predstavuje výnimočný zberateľský exemplár, ktorý ponúka jedinečný pohľad na filmový svet Harryho Pottera, a rozhodne patrí medzi skvosty, bez ktorých svoju „rokfortskú knižnicu“ nemôžeš považovať za úplnú.

V novom a kompletnom vydaní v slovenčine, ktoré je doplnené o film Dary smrti, sa dozvieš mnoho zaujímavostí zo zákulisia, napríklad: prečo sa ľadové sochy na Vianočnom plese neroztopili; kde sa v skutočnosti „razia“ galeóny, sikle a knuty; ako prinútili hipogrifa spolupracovať s hercami; čo slúžilo ako inšpirácia pri Rokfortskom hrade; prečo sa dementori pohybujú tak, ako sa pohybujú, a omnoho viac.

Kniha vznikla v spolupráci s filmovým štábom a hercami, ktorí preniesli obľúbené príbehy J. K. Rowlingovej na strieborné plátno. Navyše obsahuje množstvo doplnkového materiálu a verné reprodukcie rekvizít z filmov.

Knihu Harry Potter. Filmové čary si môžeš objednať tu.
Ria Veresová / EMEFKA

2. Harry Potter. Rekvizity a artefakty (Jody Revenson)

Ďalšia unikátna kniha do zbierky filmových kníh o Harrym Potterovi ti bližšie predstaví magické výtvory z čarodejníckeho sveta, akými sú napríklad úžasné čokoládové hostiny, lietajúce metly, noviny s pohyblivými obrázkami, hryzúce učebnice, vrešťadlá či čarovné mapy.

Kniha Harry Potter. Rekvizity a artefakty ti zaručí neopakovateľný pohľad na to, ako tieto neobyčajné predmety pre filmy o Harrym Potterovi navrhli a oživili na filmovom plátne. Nájdeš v nej podrobné opisy, unikátne výtvarné návrhy, fotografie zo zákulisia a tajomstvá filmárov z archívov spoločnosti Warner Bros., odhalíš tajomstvá fungovania špiónoskopu alebo si prezrieš nespočetné návrhy medailónu Salazara Slizolina.

Knihu Harry Potter. Rekvizity a artefakty si môžeš objednať tu.
Ria Veresová / EMEFKA

3. Harry Potter. Magické miesta z filmov (Jody Revenson)

Kniha Harry Potter. Magické miesta z filmov odkrýva tajomstvá filmových archívov a je ďalšou publikáciou, ktorá ti nesmie doma v zbierke chýbať. Hlavne v prípade, ak si pri pozeraní filmov podľahol čaru Rokfortského hradu, väznice Azkaban či Ministerstva mágie.

V tejto jedinečnej knihe máš šancu vidieť doteraz nezverejnené skice, fotografie z natáčania, zábery z filmov a spoznať mnohé ďalšie tajomstvá o navrhovaní a výrobe všetkých kúzelných miest pre filmové spracovanie série.

Knihu Harry Potter. Magické miesta z filmov si môžeš objednať tu.
Ria Veresová / EMEFKA

4. Harry Potter. Tvory a netvory (Jody Revenson)

Podobne ako vyššie spomenuté knihy, aj kniha Harry Potter. Tvory a netvory ponúka náhľad do tajomných archívov filmárov a prezrádza dosiaľ nezverejnené výtvarné návrhy a informácie, tentokrát o všetkých fantastických tvoroch z kompletnej série o slávnom čarodejníkovi.

Vďaka knihe máš možnosť bližšie spoznať tvory (a netvory), ktoré sa v príbehu vyskytli, aj s prehľadným medailónikom obsahujúcim základné informácie, ktoré by si ako správny fanúšik mal určite ovládať. Súčasťou knihy je aj plagát zobrazujúci všetky spomenuté tvory.

Knihu Harry Potter. Tvory a netvory si môžeš objednať tu.
Ria Veresová / EMEFKA

5. Harry Potter. Hrdinovia a tí druhí (Jody Revenson)

Keďže sa v známej sérii vyskytuje nielen mnoho magických tvorov, ale aj postáv, ďalšia publikácia zberateľskej edície sa venuje práve im. Kniha Harry Potter. Hrdinovia a tí druhí podrobne opisuje, ako sa postavy najobľúbenejšej čarodejníckej série dostali na filmové plátno.

Okrem dobre známych hlavných postáv – Harryho, Rona, Hermiony, Dumbledora, Hagrida či Voldemorta – tu nájdeš informácie aj o tých menej známych, ako sú rokfortskí duchovia alebo zamestnanci Ministerstva mágie. Súčasťou knihy sú plagáty všetkých členov Fénixovho rádu a najznámejších smrťožrútov aj brožúrka o smrťožrútskych maskách.

Knihu Harry Potter. Hrdinovia a tí druhí si môžeš objednať tu.
Ria Veresová / EMEFKA

6. Harry Potter. Filmové prútiky (Monique Peterson)

Fakt, že si prútik vyberá svojho majiteľa, je vo svete čarodejníkov nevyvrátiteľným pravidlom. Nemusíš byť v oblasti výroby prútikov druhý pán Ollivander, aby si vedel, že každý prútik je rovnako jedinečný ako čarodejnica alebo čarodejník, ktorých si vybral. Kniha Harry Potter: Filmové prútiky je magickým obrazovým sprievodcom o kúzelných prútikoch, ich tvorcoch a výrobe s podrobným opisom a rôznymi zaujímavosťami z natáčania.

Vďaka tejto knihe si uvedomíš vyvinuté úsilie, ktoré tvorcovia výrobe prútikov venovali. Každý jeden prútik, ktorý sa objavil na filmovom plátne – od elegantného, jemným viničom obrasteného prútika Hermiony až po odstrašujúce a kosťami vykladané prútiky smrťožrútov – bol do detailov navrhnutý a špeciálne vyrobený.

Malou „chybičkou krásy“, ktorú tejto originálnej encyklopédii musíme vytknúť, je formát, ktorým sa odlišuje od ostatných častí zberateľskej edície.

Knihu Harry Potter. Filmové prútiky si môžeš objednať tu.
Ria Veresová / EMEFKA

7. Harry Potter – Velká kniha o kouzelných filmech (Marc Sumerak)

Ak si pri doteraz spomenutých doplnkových publikáciách „slintal“ a presviedčal sám seba, že ich nutne potrebuješ, tak sa priprav na ďalšiu parádnu zberateľskú pecku. Kniha Harry Potter – Velká kniha o kouzelných filmech je jednoznačne DOKONALOSŤ, ktorú doma musíš mať.

Táto kniha je vizuálnou kronikou práce umelcov a filmárov, ktorí v ôsmich potterovských filmoch premenili mágiu na realitu. Stovky úžasných umeleckých diel – od produkčných konceptov až po skice a grafiky – ti umožnia voľný prístup ku kreatívnemu procesu, vďaka ktorému svet kúziel ožil na filmovom plátne.

Tento vyše 350-stranový skvost síce zoženieš iba v českom jazyku (vydavateľstvo Slovart zatiaľ preklad neplánuje), ale môžeme ti garantovať, že ti to nijak nepokazí zážitok z čítania.

Knihu Velká kniha o kouzelných filmech si môžeš objednať tu.
Ria Veresová / EMEFKA

8. Harry Potter: Rokfort (Matthew Reinhart)

„To najlepšie na koniec“ predstavuje kniha Harry Potter: Rokfort, ktorá je medzi doplnkovými publikáciami zberateľskej filmovej edície o Harrym Potterovi povestnou čerešničkou na torte. Ak by sme na jej opis mali použiť jediný výraz, bol by to „dokonalá hračka pre dospelých“. Sme presvedčení, že viac poteší starších fanúšikov, ktorí vyrastali spolu s príbehom o slávnom čarodejníkovi, než mladšie ročníky.

Táto kniha je magickým interaktívnym sprievodcom po slávnej čarodejníckej škole. Obsahuje nádherné trojrozmerné vizualizácie rokfortských interiérov aj exteriérov. Vďaka neopakovateľným 3D modelom sa môžeš pokochať pohľadom na metlobalové ihrisko, Zakázaný les, Núdzovú miestnosť, rokfortské chodby aj učebne. Na každej strane objavíš zaujímavosti zo života na Rokforte a poodhalíš rúško nejedného tajomstva.

Knihu Harry Potter: Rokfort si môžeš objednať tu.
Ria Veresová / EMEFKA

Bonus: Lexikón (Steve Vander Ark)

Tento neautorizovaný sprievodca príbehmi Harryho Pottera a s ním spojenými materiálmi je dielo Steva Vander Arka, autora svetovo preslávenej internetovej stránky Harry Potter Lexicon, ktorý je veľkým fanúšikom slávneho čarodejníka.

Prehľadný Lexikón obsahuje všetky dôležité pojmy, ktoré sa objavujú v príbehoch Harryho Pottera. Nezameriava sa len na hlavné postavy, ale uvádza aj jednotlivé zaklínadlá, miesta, predmety či dokonca učebnice, ktoré sa týkajú čarodejníckeho sveta.

V súčasnosti je táto kniha beznádejne vypredaná, občas však na ňu môžeš natrafiť v nejakom antikvariáte, knižnom bazári alebo na stránke Čarovnej poličky.

Knihu Lexikón si môžeš rezervovať tu.
Ria Veresová / EMEFKA

Nech už sa rozhodneš pre ktorúkoľvek zo spomenutých kníh, garantujeme ti, že pri jednej nezostaneš. Postupne si budeš chcieť doplniť svoju zbierku o všetky – a tak je to správne. 🙂

Viac knižných noviniek a zaujímavostí zo sveta kníh nájdeš tu.


Ako hodnotíš tento článok?

Viktória Veresová
Som introvertná duša, ktorá si povinnosť rozprávať sa s cudzími ľuďmi v práci kompenzuje dokonalým pokojom na gauči v spoločnosti napínavých knižných príbehov, o ktorých aj píšem pre EMEFKA. Na prvý pohľad som síce možno "trochu nudná a odmeraná", ale v skutočnosti vraj tak "správne trafená" knihomoľka, ktorá sa bez kávy nepohne ani na krok, miluje trilery, dokumenty o sériových vrahoch, sarkazmus a podnetné rozhovory s ľuďmi, pri ktorých si nemusí dávať pozor na to, čo povie.

Pridaj svoj komentár

Komentáre 0

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Anketa dňa
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max 15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max 5mb
    *dané pole je potrebné vyplniť