Štvrtok 26.5.2022
sk
Dušan
cz
Filip
Zdroj: ©Shutterstock

8 knižných noviniek, ktoré sa v apríli objavili na pultoch kníhkupectiev

Výber kníh, ktoré si tento mesiac zaslúžia tvoju pozornosť.

Vyzerá to tak, že podobne ako minulý rok, aj teraz sme (aspoň dočasne) na dobrej ceste, aby sa naše životy aspoň na chvíľu uberali „správnym“ smerom. Prísne zákazy sa zmiernili a konečne máme po nekonečných mesiacoch života s respirátormi opäť trocha viac voľnosti.

Ak si vášnivý knihomoľ, už nemusíš návštevy kníhkupectiev vybavovať v rýchlosti – môžeš pokojne prísť, prejsť sa medzi regálmi a nasávať vôňu nových kníh. Nehovoriac o tom, že je knižný výber až nadmieru priaznivý pre milovníkov trilerov.

V apríli sa na pultoch kníhkupectiev objavili aj tieto zaujímavé tituly:

T. M . Logan – Skvelý úlovok

Prvým sľubným trilerom, ktorý nás tento mesiac zaujal, je príbeh Skvelý úlovok od ospevovaného britského autora T. M. Logana. Podľa zahraničných recenzií je to vraj autorovo najlepšie napísané dielo.

Keď sa Ed Collier konečne zoznámi s dcériným priateľom, musí pripustiť, že na prvý pohľad vyzerá dokonale: je bystrý, úspešný v zamestnaní a skutočne veľký fešák. Naozaj „skvelý úlovok“ a čoskoro sa má stať súčasťou rodiny. Je tu však jeden háčik.

Napriek nadšeniu celej rodiny Edovi na Ryanovi niečo nesedí. Čosi v hĺbke jeho temných, nepreniknuteľných očí mu nedá pokoj. No zdá sa, že to vidí iba on. Zmocní sa ho hrôza pri predstave, že jeho jediné dieťa sa chystá zosobášiť s mužom, ktorý podľa neho nie je tým, za koho sa vydáva. Rozhodne sa, že tomu príde na koreň. No čím usilovnejšie pátra a čím väčšmi sa snaží niečo zistiť, tým väčšia priepasť sa roztvára medzi ním a jeho dcérou. A svadobný deň sa neúprosne blíži…

Knihu Skvelý úlovok si môžeš objednať tu.
Tatran

Jørn Lier Horst – V sieti

Autor Jørn Lier Horst patrí medzi absolútnu špičku spisovateľov severského krimi. Keďže je „z fachu“ – až donedávna pôsobil ako hlavný vyšetrovateľ v Larviku a študoval kriminológiu, filozofiu a psychológiu – má obrovskú výhodu, čo sa týka opisov. Vďaka tomu jeho knihy nadobúdajú na uveriteľnosti (a tým pádom aj na obľúbenosti). Tentokrát sa môžeš tešiť na ďalšiu časť série o Williamovi Wistingovi – novinku V sieti.

Môže byť vo svete, kde majú všetci prístup k neuveriteľnému množstvu informácií, každý vyšetrovateľom? Čo sa stane, keď sa smie do pátrania po vrahovi mladej austrálskej backpackerky zapojiť hocikto od hocikadiaľ, anonymne – a potrebuje na to len počítač a pripojenie na internet?

Tentokrát kontaktuje inšpektora Wistinga adminka crowdsolvingovej stránky a požiada ho o pomoc. Jedna členka amatérskeho online vyšetrovacieho tímu bez stopy zmizla a nikto nevie, či to nesúvisí s vraždou, ktorou sa zaoberajú. Wisting sa vydáva po stopách, ktoré zanechala, v reálnom živote aj na internete, aby zistil, čo sa s ňou stalo. Ale ešte predtým musí zistiť jej skutočnú identitu.

Premedia

Holly Jackson – Kto druhému hrob kope

Po úspešných tituloch Ako nájsť vraha a Dobré dievčatá končia zle sa tento mesiac môžeš tešiť na napínavé finále slávneho podcastu o zločinoch – novinku Kto druhému hrob kope od talentovanej Holly Jackson.

Pip sa chystá na univerzitu, ale stále sa nevie spamätať z toho, ako sa skončilo jej posledné vyšetrovanie. Jej podcast o skutočnom zločine sa stal virálny, a tak je celkom zvyknutá na vyhrážky smrťou, ktoré dostáva online. No aj na ňu pôsobí nezvyčajne jeden anonym, ktorý jej neustále kladie rovnakú otázku: Kto bude hľadať teba, keď zmizneš ty? Vyhrážky sa stupňujú a Pip si uvedomí, že niekto ju sleduje aj v skutočnom živote.

Jej stalker a miestny sériový vrah, ktorého chytili pred šiestimi rokmi, majú toho veľa spoločného a Pip začne premýšľať, či sa za mrežami neocitol nesprávny človek. Polícia odmieta konať, a tak Pip ostáva jediné: nájsť podozrivého sama. Smrteľná hra sa rozohráva a Pip zistí, že všetko záhadné dianie v jej rodnom mestečku ju vracia na úplný začiatok… a ak nenájde odpovede, tentoraz to bude ona, kto sa stane ďalšou obeťou.

Knihu Kto druhému hrob kope si môžeš objednať tu.
Slovart

Michaela Zamari, Baja Dolce – Nasleduj ma

Ak sleduješ dianie na slovenskom knižnom trhu, tak si určite postrehol, že sa spisovateľky Miška Zamari a Baja Dolce spojili a výsledkom tejto spolupráce je jedinečná kniha Nasleduj ma – dokonalý knižný príbeh pre všetkých milovníkov cestovania, dobrodružstiev, lásky aj hlbších myšlienok.

Bohatý podnikateľ Jason poverí svojho brata úlohou nájsť niekoho, kto by mu spravoval siete vo virtuálnom svete, zatiaľ čo on sa plne sústredí na zlepšenie toho skutočného. Naopak, Lucia z virtuálnej reality uteká, aby zvládala aspoň skutočný svet. Počas úniku naprieč Talianskom jej pomaly dochádzajú financie, a ak niečo nevymyslí, bude sa musieť popasovať s návratom domov. Práve tam sa všetko jej trápenie začalo.

Preto, keď si vypočuje cudzí rozhovor o práci snov, nezaváha ani na sekundu. Jasonov brat sa nemieni prehŕňať tisíckami životopisov, a keď mu príde do rany šikovná fotografka Lucia, rozhodne sa šetriť čas aj nervy. Aspoň tie svoje. Jason mal len jedinú podmienku. Aby túto lukratívnu pozíciu získal muž. Keď sa stretáva s Luciou, šľahá okolo seba blesky a robí všetko preto, aby ju čím skôr poslal tam, odkiaľ prišla.

Ona sa však nevzdáva. Je ochotná strpieť aj náladového šéfa a s veľkým sebazaprením opäť vstúpiť do víru sociálnych sietí, len aby si túto prácu udržala. Najspontánnejšie veci predsa bývajú tie najlepšie a zmena plánov nakoniec prinesie do života Jasona a Lucie nový vietor. Pôjde však o hurikán ničiaci všetko, čoho sa dotkne, alebo o čerstvý vánok, ktorý vyčistí cestu novej úrode?

Michaela Zamari

Ethan Kross – Vnútorný hlas

Ďalšou sľubne vyzerajúcou motivačnou príručkou, na ktorú sa s veľkou pravdepodobnosťou aj sami vrhneme, je novinka Vnútorný hlas od psychológa Ethana Krossa. Pomocou brilantnej argumentácie, odborného výskumu a množstva presvedčivých príbehov nám prostredníctvom tejto knihy dáva moc zmeniť najdôležitejší rozhovor – ten, ktorý vedieme sami so sebou.

Všetci to poznáme. Keď vedieme vnútorný dialóg, podvedome dúfame, že sa napojíme na svojho vnútorného kouča, ktorý nás podporí a pomôže nám. Často je však realita úplne iná. Niekedy nám do toho začne rozprávať náš vnútorný kritik, ktorý sa správa ako náš najväčší nepriateľ, znižuje nám sebavedomie a vraví nám, že to, po čom najviac túžime, aj tak nezískame, lebo nie sme dosť dobrí.

Oceňovaný psychológ Ethan Kross v tejto knihe skúma tiché rozhovory odohrávajúce sa v našich mysliach. Vysvetľuje, ako tieto rozhovory formujú náš život, prácu a vzťahy, a radí, ako si hravo poradiť so stavmi úzkosti, zlepšiť si svoje fyzické a duševné zdravie a prehĺbiť vzťahy s druhými. Zároveň upozorňuje, že ak podľahneme negatívnemu a dezorientujúcemu vnútornému hlasu, môže to poškodiť naše zdravie, zhoršiť nám náladu, narušiť vzťahy a spôsobiť, že pod tlakom zlyháme.

Knihu Vnútorný hlas si môžeš objednať tu.
Grada

Ken Follett – Nikdy

Čo ti ako prvé napadne, keď niekde zahliadneš meno Ken Follett? Samozrejme, že Piliere zeme – čitateľsky najobľúbenejší a najúspešnejší román, ktorý bol vydaný pred tridsiatimi rokmi. A tento mesiac sa môžeš tešiť na autorovo nové majstrovské dielo – strhujúci triler Nikdy.

„Každá katastrofa sa začína malým nevyriešeným problémom,“ hovorí Pauline Greenová, prezidentka Spojených štátov amerických, v novom strhujúcom románe o celosvetovej kríze, pre ktorú sa schyľuje k vojne nepredstaviteľných rozmerov.

Zmenšujúca sa oáza na Sahare, dron ukradnutý americkej armáde, neobývaný japonský ostrov a tajné zásoby chemických zbraní – to všetko hrá dôležitú úlohu v neúprosne gradujúcom globálnom konflikte. Vojne sa snaží zabrániť mladá agentka CIA, špión v utajení medzi džihádistami, skúsený šéf čínskej rozviedky aj Pauline Greenová, na ktorú neustále útočí populistický protikandidát v blížiacich sa prezidentských voľbách.

Nikdy je výnimočný román o hrdinoch a podliakoch, falošných prorokoch a elitných vojakoch, otupených politikoch a oportunistických rebeloch. Prináša múdre varovanie pre dnešné časy: Keď sa svet nachádza len na krok od priepasti, čo môže urobiť jednotlivec? Napínavé a dych vyrážajúce rozprávanie prenesie čitateľa za hranice sveta, ktorý si ešte vie predstaviť.

Knihu Nikdy si môžeš objednať tu.
Tatran

Stephen King – Billy Summers

O tom, že sa za menom Stephen King ukrýva overená kvalita, niet pochýb – kto by predsa nepoznal klasiky ako Žiarenie, Cyntoryn zvieratiek alebo To. Tento mesiac sa môžeš tešiť na trochu atypickú knihu z Kingovho repertoáru – novinku Billy Summers.

Billy Summers je nájomný vrah – ten najlepší z najlepších. V práci sa riadi jedinou zásadou, jeho cieľ musí byť naozaj zlý človek. Billy má toho dosť, je pripravený skončiť a do smrti len oddychovať. Vybaví už len posledný džob. Ako bývalý ostreľovač a vojnový veterán z Iraku s vyznamenaním dobre vie, ako sa bez stopy vypariť. Tak čo by sa mohlo pokaziť? Povedzme, že úplne všetko…

Ikar

Victoria Schwab – Most duší

Ak patríš medzi fanúšikov autorky Victorie Schwab, máme pre teba dobrú správu – po knihách Mesto duchov a Tunel z kostí už môžeš konečne siahnuť aj po pokračovaní série – novinke Most duší, ktorá zatiaľ medzi čitateľmi žne úspechy a na ktorú sú samé pozitívne ohlasy.

V tretej časti mysterióznej série Cassidy Blaková cez prázdniny sprevádza rodičov, ktorí nakrúcajú filmy o paranormálnych javoch a duchoch v rôznych mestách. Po Edinburghu a Paríži sa teraz ocitne v New Orleanse. Aj tu cíti spoza Opony volanie duchov, ktorých je tu vďaka pohnutým dejinám mesta neúrekom. No ak si aj myslela, že po tom, čo v Edinburghu vliezla do otvoreného hrobu, keď sa snažila získať naspäť stuhu svojho života, či sa prepadla cez hromadu kostí v parížskych katakombách pri naháňaní poltergeista, ju už nič horšie stretnúť nemôže, bola na omyle.

Na mušku si ju vzal vyslanec smrti. Ani zrkadlový prívesok, ani jej najlepší priateľ – duch Jacob – jej tentoraz nepomôžu. Ponor sa spolu s ňou do sveta duchov, prízrakov a zjavení a odhaľ tajomné zákutia svetov, o ktorých si nemal ani tušenia.

Knihu Most duší si môžeš objednať tu.
Slovart

Nech už sa rozhodneš pre hociktorú zo spomenutých kníh, dúfame, že sa ti bude páčiť, a prajeme príjemné čítanie.

Viac knižných noviniek a zaujímavostí zo sveta kníh nájdeš tu


Ako hodnotíš tento článok?

Viktória Veresová
Som introvertná duša, ktorá si povinnosť rozprávať sa s cudzími ľuďmi v práci kompenzuje dokonalým pokojom na gauči v spoločnosti napínavých knižných príbehov, o ktorých aj píšem pre EMEFKA. Na prvý pohľad som síce možno "trochu nudná a odmeraná", ale v skutočnosti vraj tak "správne trafená" knihomoľka, ktorá sa bez kávy nepohne ani na krok, miluje trilery, dokumenty o sériových vrahoch, sarkazmus a podnetné rozhovory s ľuďmi, pri ktorých si nemusí dávať pozor na to, čo povie.

Pridaj svoj komentár

Komentáre 0

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Anketa dňa
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max 15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max 5mb
    *dané pole je potrebné vyplniť