Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Utorok 28.3.2023
sk
Soňa
cz
Soňa
, Sonja, Sonia

Tiež patríš medzi ľudí, ktorí počas jesene a zimy potrebujú k absolútnemu šťastiu iba pohodlný gauč, príjemnú deku, lahodný horúci nápoj a pútavý seriál? Kým máš k dispozícii ďalšie časti, vôbec neriešiš dianie vo svojom okolí a staráš sa iba o svoj komfort. Dokonalá predstava, že?

A vieš, čo je ešte lepšie? Fakt, že veľa úspešných seriálov bolo natočených podľa knižnej predlohy. A nasledujúce mesiace sú ideálne na to, aby si otestoval, či sa lepšie vydarila práve knižná, alebo natočená verzia. Podľa týchto knižných titulov boli natočené úspešné seriály, ktoré na Netflixe denne pozerá množstvo ľudí:

Andrzej Sapkowski – Zaklínač

Seriálové prevedenie fantasy ságy Zaklínač ti určite nemusíme predstavovať. Stavíme sa s tebou o hocičo, že sa nájde kopec fanúšičiek, ktoré si to pozreli iba kvôli hereckému obsadeniu. Za pozornosť však jednoznačne stojí aj knižná predloha z pera Andrzeja Sapkowskeho.

Bielovlasý zaklínač, majster meča a umenia zabíjať má v živote len jeden cieľ a obživu – zbavovať svet príšer. Odveké zaklínačské umenie chráni ľudstvo pred tými najodpornejšími stvoreniami. Na svojej dlhej púti však Geralt zistí, že zlo sa často ukrýva práve v ľuďoch, intrigách a nenávisti. Zaklínač si preto vždy vyberá cestu rozumu a snaží sa v sebe zadusiť akékoľvek city. Nie vždy sa mu to však darí.

Sona Charaipotra, Dhonielle Clayton – Tiny Pretty Things

Fanúšikovia teenage príbehov majú pomaly až neobmedzené možnosti výberu, čo sa kníh a seriálov týka. Takým dielom je aj seriál Krasotinky z prostredia baletnej školy, ktorý natočili podľa knižnej predlohy Tiny Pretty Things od dvojice Sona Charaipotra a Dhonielle Clayton.

Budúce baletky sú na prvý pohľad jemné a milé. No v prostredí, kde sa o jednu rolu na javisku uchádzajú desiatky tanečníc, to neplatí. Konkurencia je obrovská a každá z dievčin musí veľmi rýchlo ukázať, že práve ona má všetky predpoklady na to, aby sa stala primabalerínou. Práve ona je tá pravá. Baletiek je veľa a primabalerína je len jedna. Niektoré z nich sú pre to schopné spraviť hocičo.

Knihu Tiny Pretty Things si môžeš objednať tu.

Walter Tevis – Dámsky gambit

Dámsky gambit, román o živote fiktívnej, nesmierne talentovanej mladej šachistky z pera spisovateľa Waltera Tevisa, je literárnou predlohou jedného z najúspešnejších seriálov posledných rokov spoločnosti Netflix.

Osemročná sirota Beth Harmonová je mĺkve, nenápadné dievča, ktoré z letargie prebudí až jej prvá šachová partia. Už ako šestnásťročná súperí so špičkou a stáva sa z nej najlepšia americká šachistka. Čím vyššie sa však dostáva, tým osamelejšia je. Únik hľadá v alkohole a tabletkách na upokojenie. Veľmi rýchlo zisťuje, že musí čeliť nielen súperom, ale aj svojim démonom.

Leigh Bardugo – Griša: Tieň kostí; Vrania šestka

O Leigh Bardugo píšeme v našich článkoch celkom často. Ospevovaný fantasy seriál Shadow and Bone natočili podľa knižných predlôh zo sveta Grishaverse, konkrétne podľa kníh Trilógia Griša a Vrania šestka.

Trilógia Griša: Ravke, krajine zničenej vojnou a terorizovanej krvilačnými príšerami z Tieňovej trhliny, ostáva už len svetielko nádeje – sirota Alina, v ktorej sa prebudila ukrytá sila. S veľkou mocou však prichádzajú ťažké rozhodnutia. Najmä keď rovnováha svetla a temnoty spočíva na pleciach novopečenej svätice a záhadného, charizmatického Temnana.

Vrania šestka: Šesť nebezpečných vyvrheľov. Jedna neuskutočniteľná úloha. Vrania šestka – to je šesť zúfalých a pokútnych indivíduí: trestanec (čo prahne po pomste), ostrostrelec (ktorý neodolá žiadnej stávke), zbeh (čo zutekal pred životom v luxuse jednej z najbohatších rodín), špiónka (známa ako Prízrak), lámačka (čo sa pretĺka spodinou sveta pomocou mágie) a zlodej (s darom vyviaznuť živý zovšadiaľ). Najali ich na pochybnú lúpež storočia. Ich úloha je celkom jednoduchá. Vlámať sa na Ľadový dvor a oslobodiť jedného väzňa. Až na to, že Ľadový dvor je nedobytná vojenská pevnosť, ktorú zatiaľ nikto, ale naozaj nikto nezdolal.

Trilógiu Griša si môžeš objednať tu a Vraniu šestku nájdeš tu.

Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Viktória Veresová
Som introvertná duša, ktorá si povinnosť rozprávať sa s cudzími ľuďmi v práci kompenzuje dokonalým pokojom na gauči v spoločnosti napínavých knižných príbehov, o ktorých aj píšem pre EMEFKA. Na prvý pohľad som síce možno "trochu nudná a odmeraná", ale v skutočnosti vraj tak "správne trafená" knihomoľka, ktorá sa bez kávy nepohne ani na krok, miluje trilery, dokumenty o sériových vrahoch, sarkazmus a podnetné rozhovory s ľuďmi, pri ktorých si nemusí dávať pozor na to, čo povie.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
PREMIUM
Práve sa deje