Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Pondelok 22.4.2024
sk
Slavomír
cz
Evženie
, Evžénie

8 legendárnych časopisov, ktoré si ako tínedžer určite veľmi rád čítal tiež

Bravíčko, Kamarát či IN! Ako by sme na nich mohli zabudnúť?


K sladkému tínedžerskému veku neodmysliteľne patrili aj rôzne časopisy pre mladých. Súčasnej mladej generácii už asi veľa hovoriť nebudú, ale my, ktorí sme vyrastali v 90. či nultých rokoch, si na Bravo, Kamaráta či Bravo Girl! pamätáme veľmi dobre.

V tomto článku trochu oprášime 8 kultových magazínov, ktoré si kupoval hádam každý tínedžer.

1. Kamarát

Na Slovensku síce dominovali tínedžerské časopisy vydávané v Českej republike, ale aj u nás vzniklo niekoľko zaujímavých periodík. Kráľom slovenských časopisov pre mladých bol kedysi bezpochyby Kamarát. Možno sa ti to bude zdať neuveriteľné, ale tento magazín je tu s nami už viac ako 50 rokov! Začal vychádzať na prelome rokov 1968-1969 a profiloval sa ako „týždenník pre chlapcov a dievčatá“.

Počas normalizácie k tejto charakteristike pridal aj slovo „pioniersky“. Jeho obsah sa, pravdaže, v rôznych obdobiach menil. Ľudia, ktorí ho zažili v 90. a nultých rokoch, si ho pamätajú ako lifestylový časopis pre tínedžerov, v ktorom našli najnovšie informácie o svojich obľúbených hudobných kapelách, filmoch či celebritách. Nechýbali však ani mysteriózne rubriky o duchoch, démonoch a rôznych iných nadprirodzených potvorách (ktoré posielali samotní čitatelia a zariekali sa tým, že boli „podľa skutočných udalostí“).

Samozrejmosťou boli tiež plagáty našich obľúbených hudobných hviezd, od Luneticu cez Kelly Family až po Blue. Pravidelnou súčasťou magazínu bola aj poradňa, v ktorej sa mladí od odborníkov z radov psychológie či sexuológie dozvedali, ako získať dievča/chlapca svojich snov, čo sú to kondómy, prečo nám odrazu rastú chĺpky na divných miestach tela a kedy je správny čas začať intímne žiť.

Nesmieme tiež zabudnúť na inzerciu, kde si si mohol vymieňať kartičky pokémonov či staré počítačové hry za novšie s podobnými nadšencami. Kamarát bol skrátka v čase nášho dospievania naším neoddeliteľným spoločníkom. Ako jeden z mála tínedžerských časopisov tiež prežil nástup internetu a vychádza dodnes! Okrem toho má aj vlastnú webovú stránku, na ktorej nájdeš mnoho rôznorodého obsahu.

Malé dievčatko a drak bojujú o slobodu. Magický animák Ako zachrániť draka pobaví všetky vekové kategórie

Odporúčame prečítať:

Malé dievčatko a drak bojujú o slobodu. Magický animák Ako zachrániť draka pobaví všetky vekové kategórie

2. Popcorn

V našich končinách bol obľúbený aj „new style teenage magazínPopcorn zo susedných Čiech. Mesačník pre dospievajúcich nás lákal hlavne štedrou nádielkou plagátov (obsahoval ich nezriedka 13 či 15). Spočiatku bol časopis zameraný takmer výhradne na hudbu, čím v očiach niektorých čitateľov strácal na atraktívnosti (tí, ktorí chceli fotoromány či intímne rubriky, siahali radšej po Brave).

Na druhej strane, aj Popcorn postupne rozširoval svoj obsah o ďalšie lifestylové rubriky. Pribudli články o móde, celebritách, trendoch, filmoch a seriáloch či životnom štýle. Svoj priestor dostala aj poradňa s rôznymi problémami mladých, testy, reportáže či kvízy.

Prvé číslo Popcornu vyšlo v roku 1991 a počas 90. a nultých rokov išlo určite o jeden z TOP tínedžerských časopisov. Na trhu sa udržal takmer dvadsať rokov, jeho posledné číslo vyšlo v roku 2018.

3. IN!

Dievčenský časopis IN! (alebo „Inko“) vychádzal v slovenskom aj českom jazyku. Jeho prvé číslo vyšlo v roku 2005 a magazín si veľmi rýchlo našiel oddanú základňu fanúšičiek. Oproti konkurencii bol vytlačený na kvalitnejšom papieri (ak si spomíname dobre) a mal tiež oveľa viac strán.

A v každom čísle bol tiež drobný darček (tie síce ponúkalo napríklad aj Bravo, ale nie pravidelne). Tieto dôvody prispeli k tomu, že IN! bol jedným z tých drahších časopisov, ale dievčatá naň aj tak často obetovali svoje vreckové.

Čo sa obsahu týka, našli sme v ňom informácie zo sveta celebrít, ale aj módy či typicky babských tínedžerských problémov (intímnych či vzťahových). Nechýbali tipy a triky z oblasti kozmetiky a líčenia, ale autori sa nevyhýbali ani závažnejším témam. Mohli sme si tak prečítať skutočné príbehy ľudí, ktorí bojovali v toxických vzťahoch, boli týraní, prípadne trpeli šikanou.

IN! tiež prechádzal rôznymi zmenami. Postupne sa znížil počet strán a časopis sa neskôr premenoval na Eva Girl! V roku 2012 však prestal vychádzať úplne.

4. Bravo Girl!

Ďalším populárnym časopisom bola dievčenská odnož kultového Brava s názvom Bravo Girl! Jeho charakteristika znela: „Crazy čtení pro náctileté dívky, které sa chtějí smát, bavit a hlavně líbit!“. Vychádzal raz do mesiaca a podobne ako napríklad IN! sa zameriaval na dievčenské problémy.

Medzi rubrikami sme našli módu, testy, hudbu, rozhovory s celebritami, ich vzťahové pikošky, ale aj fotoromány či reportážne ladené texty. Objavovali sa ale aj články o filmoch či seriáloch.

Bravo Girl! v každom čísle ponúkal aj drobný darček, ktorý bol veľkým lákadlom pre mnohé čitateľky. Väčšinou išlo o rôzne náramky, prívesky či kozmetické doplnky. Prvé číslo sa dostalo do stánkov v roku 1993 a jeho sláva trvala až do roku 2010.

V tom čase už mladí javili o podobné tlačoviny stále menší záujem, takže magazín Bravo Girl! sa v roku 2010 spojil s českým časopisom Dívka. V takejto podobe pokračoval až do roku 2017, keď Dívka prestala vychádzať.

Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane


Tagy:

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.