K sladkému tínedžerskému veku neodmysliteľne patrili aj rôzne časopisy pre mladých. Súčasnej mladej generácii už asi veľa hovoriť nebudú, ale my, ktorí sme vyrastali v 90. či nultých rokoch, si na Bravo, Kamaráta či Bravo Girl! pamätáme veľmi dobre.
V tomto článku trochu oprášime 8 kultových magazínov, ktoré si kupoval hádam každý tínedžer.
1. Kamarát
Na Slovensku síce dominovali tínedžerské časopisy vydávané v Českej republike, ale aj u nás vzniklo niekoľko zaujímavých periodík. Kráľom slovenských časopisov pre mladých bol kedysi bezpochyby Kamarát. Možno sa ti to bude zdať neuveriteľné, ale tento magazín je tu s nami už viac ako 50 rokov! Začal vychádzať na prelome rokov 1968-1969 a profiloval sa ako „týždenník pre chlapcov a dievčatá“.
Počas normalizácie k tejto charakteristike pridal aj slovo „pioniersky“. Jeho obsah sa, pravdaže, v rôznych obdobiach menil. Ľudia, ktorí ho zažili v 90. a nultých rokoch, si ho pamätajú ako lifestylový časopis pre tínedžerov, v ktorom našli najnovšie informácie o svojich obľúbených hudobných kapelách, filmoch či celebritách. Nechýbali však ani mysteriózne rubriky o duchoch, démonoch a rôznych iných nadprirodzených potvorách (ktoré posielali samotní čitatelia a zariekali sa tým, že boli „podľa skutočných udalostí“).
Samozrejmosťou boli tiež plagáty našich obľúbených hudobných hviezd, od Luneticu cez Kelly Family až po Blue. Pravidelnou súčasťou magazínu bola aj poradňa, v ktorej sa mladí od odborníkov z radov psychológie či sexuológie dozvedali, ako získať dievča/chlapca svojich snov, čo sú to kondómy, prečo nám odrazu rastú chĺpky na divných miestach tela a kedy je správny čas začať intímne žiť.
Nesmieme tiež zabudnúť na inzerciu, kde si si mohol vymieňať kartičky pokémonov či staré počítačové hry za novšie s podobnými nadšencami. Kamarát bol skrátka v čase nášho dospievania naším neoddeliteľným spoločníkom. Ako jeden z mála tínedžerských časopisov tiež prežil nástup internetu a vychádza dodnes! Okrem toho má aj vlastnú webovú stránku, na ktorej nájdeš mnoho rôznorodého obsahu.
2. Popcorn
V našich končinách bol obľúbený aj „new style teenage magazín“ Popcorn zo susedných Čiech. Mesačník pre dospievajúcich nás lákal hlavne štedrou nádielkou plagátov (obsahoval ich nezriedka 13 či 15). Spočiatku bol časopis zameraný takmer výhradne na hudbu, čím v očiach niektorých čitateľov strácal na atraktívnosti (tí, ktorí chceli fotoromány či intímne rubriky, siahali radšej po Brave).
Na druhej strane, aj Popcorn postupne rozširoval svoj obsah o ďalšie lifestylové rubriky. Pribudli články o móde, celebritách, trendoch, filmoch a seriáloch či životnom štýle. Svoj priestor dostala aj poradňa s rôznymi problémami mladých, testy, reportáže či kvízy.
Prvé číslo Popcornu vyšlo v roku 1991 a počas 90. a nultých rokov išlo určite o jeden z TOP tínedžerských časopisov. Na trhu sa udržal takmer dvadsať rokov, jeho posledné číslo vyšlo v roku 2018.
3. IN!
Dievčenský časopis IN! (alebo „Inko“) vychádzal v slovenskom aj českom jazyku. Jeho prvé číslo vyšlo v roku 2005 a magazín si veľmi rýchlo našiel oddanú základňu fanúšičiek. Oproti konkurencii bol vytlačený na kvalitnejšom papieri (ak si spomíname dobre) a mal tiež oveľa viac strán.
A v každom čísle bol tiež drobný darček (tie síce ponúkalo napríklad aj Bravo, ale nie pravidelne). Tieto dôvody prispeli k tomu, že IN! bol jedným z tých drahších časopisov, ale dievčatá naň aj tak často obetovali svoje vreckové.
Čo sa obsahu týka, našli sme v ňom informácie zo sveta celebrít, ale aj módy či typicky babských tínedžerských problémov (intímnych či vzťahových). Nechýbali tipy a triky z oblasti kozmetiky a líčenia, ale autori sa nevyhýbali ani závažnejším témam. Mohli sme si tak prečítať skutočné príbehy ľudí, ktorí bojovali v toxických vzťahoch, boli týraní, prípadne trpeli šikanou.
IN! tiež prechádzal rôznymi zmenami. Postupne sa znížil počet strán a časopis sa neskôr premenoval na Eva Girl! V roku 2012 však prestal vychádzať úplne.
4. Bravo Girl!
Ďalším populárnym časopisom bola dievčenská odnož kultového Brava s názvom Bravo Girl! Jeho charakteristika znela: „Crazy čtení pro náctileté dívky, které sa chtějí smát, bavit a hlavně líbit!“. Vychádzal raz do mesiaca a podobne ako napríklad IN! sa zameriaval na dievčenské problémy.
Medzi rubrikami sme našli módu, testy, hudbu, rozhovory s celebritami, ich vzťahové pikošky, ale aj fotoromány či reportážne ladené texty. Objavovali sa ale aj články o filmoch či seriáloch.
Bravo Girl! v každom čísle ponúkal aj drobný darček, ktorý bol veľkým lákadlom pre mnohé čitateľky. Väčšinou išlo o rôzne náramky, prívesky či kozmetické doplnky. Prvé číslo sa dostalo do stánkov v roku 1993 a jeho sláva trvala až do roku 2010.
V tom čase už mladí javili o podobné tlačoviny stále menší záujem, takže magazín Bravo Girl! sa v roku 2010 spojil s českým časopisom Dívka. V takejto podobe pokračoval až do roku 2017, keď Dívka prestala vychádzať.
5. Dívka
V Českej republike bol dobre známy aj mesačník Dívka, o ktorom sme sa zmienili o kúsok vyššie. Ten sa síce na Slovensku až tak neujal (v porovnaní napríklad s Bravom Girl!), ale svoje čitateľky si aj tak dokázal nájsť.
Obsah cielil na dievčatá a mladé slečny vo veku 14 až 19 rokov a prinášal informácie z oblasti módy, kozmetické trendy, lifestylu či života celebrít (vrátane „veľkých odhalení“ toho, kto s kým chodí či kto sa s kým rozišiel) a aj nejaké tie recepty.
Prečítať sa však v časopise dali aj reportážne články, filmové recenzie, ako aj tipy na to, kam vyraziť za zábavou a ako tráviť voľný čas.
6. Top dívky
Dievčenský časopis Top dívky bol donedávna jedným z „posledných Titanov“, ktorí sa zubami-nechtami držali na trhu aj v nedávnych rokoch. Vznik tohto časopisu však nespadá do 90. rokov, prvé číslo k nám dorazilo v roku 2011.
Teda v dobe, keď už mladí veselo vysedávali na internete a o tlačené časáky príliš veľa záujmu nejavili. Top dívky sa však napriek tomu snažili medzi dospievajúcimi dámami zabodovať.
Prinášali novinky z oblasti módy, kozmetiky, životného štýlu, rozhovory s celebritami, vzťahové problémy, testy či fotoromány. V magazíne sme mohli nájsť aj tipy na to, ako zabodovať na rande, rôzne reportáže či zaručené recepty, ako si zachovať štíhlu líniu.
Obsahovo išlo o podobnú skladbu ako v prípade iných dievčenských magazínov, ktoré sme spomenuli vyššie. Top dívky na scéne dokázali prežiť sedem rokov. V časoch silnejúcej moci sociálnych sietí, internetu a rôznych lifestylových webov sa už skrátka tlačený časopis zdal byť prežitkom. Posledné číslo vyšlo v roku 2018.
7. Čajka
Čajka má v našom článku špeciálne postavenie. Išlo síce o dievčenský tínedžerský magazín, ale rovnakou mierou aj o náboženský (kresťanský) časopis. Kto chodil na základnej škole na hodiny náboženstva, tak si iste spomenie, že učitelia nám ponúkali možnosť kúpenia jednotlivých čísel či rovno predplatného. Čajka vychádzala dvanásť rokov, posledné číslo sa objavilo v rokoch 2001-2002.
Aký obsah ponúkala? Predovšetkým išlo o články, ktoré informovali o kresťanskom učení, histórii či výchove. Pravdaže, redaktori nezabúdali ani na témy, ktoré tínedžerky zaujímajú najviac, a síce vzťahy, prvé lásky či intímne nežnosti. Pristupovalo sa k nim, pravdaže, optikou kresťanstva, vyzdvihovalo sa úprimné priateľstvo a čistá láska.
Neprekvapí, že s intímnym životom sa podľa redaktorov malo počkať až do manželstva. V časopise čitateľky našli aj rôzne hlavolamy, kvízy, súťaže, nejaké tie recepty či zoznamku. Objavovali sa však aj rozhovory so známymi osobnosťami (speváci, herci), informácie o filmoch a plagáty.
8. Bravo
Čím iným ukončiť článok ako absolútnou legendou? Čo si budeme hovoriť, Bravo (či „Bravíčko“) zaslúžene patrí na piedestál všetkých česko-slovenských tínedžerských časopisov. Išlo totiž o jeden z prvých podobne zameraných magazínov a minimálne raz si ho kúpil snáď každý tínedžer.
Hoci vychádzal v Českej republike, vznikol v Nemecku. Svojho času patril medzi suverénne najčítanejšie časopisy pre mladých. Svoju hviezdnu dráhu Bravo započalo v roku 1991 a na jeho stránkach sme mohli nájsť mnoho zaujímavých rubrík.
V prvom rade to boli informácie zo sveta celebrít, hercov či spevákov, informácie o hudobných novinkách, nových filmoch, rozhovory so známymi osobnosťami, texty piesní či plagáty. Niektoré ďalšie rubriky samy osebe získali kultový status. Do tejto kategórie patrí napríklad rubrika „Fotoromán“ či nezabudnuteľná sekcia „Láska, sex a něžnosti“ (neskôr: „Láska, sex a trápení“).
V prvej sme vždy mali možnosť hltať nejaký cool (aspoň vtedy nám tak pripadal) fotokomiks, ktorý sa najčastejšie točil okolo vzťahov a nenaplnených lások. Špeciálne si spomíname na jeden, v ktorom partia mladých ľudí stroskotala na opustenom ostrove a zo všetkého najviac tam riešili vzájomné milostné pletky (logicky).
Druhá menovaná rubrika obsahovala všemožné otázky tínedžerov z oblasti vzťahov, prvých lások či intímneho styku. Na tie im odpovedali školení odborníci z radov psychológie či sexuológie. Medzi otázkami sa našli neraz skutočné perly, pri ktorých si nie sme istí, nakoľko ich pisatelia mysleli vážne a nakoľko išlo o prvé známky predinternetového trollingu.
Populárna bola hlavne časť „Tenkrát poprvé“, v ktorej nám nejaká šťastná tínedžerka či tínedžer vyrozprávali svoj prvý zážitok s intímnym stykom. Neklamme si, práve tieto príbehy si väčšina z nás prečítala ako prvé v každom novom čísle. Bravo malo ako jediný tínedžerský časopis aj vlastný televízny program. Bravo TV sme si mohli naladiť raz za dva týždne na televíznej stanici Óčko.
Ako plynuli roky, Bravo sa z najčítanejšieho magazínu pre mladých prepadalo stále nižšie. Nových čísel sa predávalo čoraz menej a legendárny časopis definitívne skončil v roku 2015. Mnohí však boli aj tak prekvapení, že vydržal tak dlho. Odpočívaj v pokoji, Bravo, nikdy na teba nezabudneme.