Nato, aby si za posledných skoro 15 rokov započul meno Dominik Dán, nemusíš byť extra veľký knihomoľ – autor novinky Nevieš dňa, nevieš hodiny z dielne vydavateľstva Slovart je už u nás považovaný za fenomén. A my sa tomu ani nečudujeme – málokto zo slovenských spisovateľov totiž dokázal to, čo on – mať na konte 29 kníh a vyše milión predaných výtlačkov.
Kto je Dominik Dán?
Dominik Dán je jedným z najúspešnejších slovenských spisovateľov detektívnych románov. Z profesionálnych dôvodov si svoju identitu stráži, a preto píše pod pseudonymom. Námety na knihy čerpá zo svojej kriminalistickej praxe – vyše 30 rokov sa zaoberá vyšetrovaním zločinov. Vďaka tomu dokáže svoje knihy napísať až strašidelne autenticky a uveriteľne.
Skalní fanúšikovia sú zvyknutí na prísun dvoch dánoviek ročne – vždy v lete a v zime. Autor toto tempo udržiava už posledných pár rokov, pričom dej príbehu nenasleduje vždy chronologicky po sebe. Knihy sú písané svižným tempom, kapitoly sú kratšie, jedna kniha v priemere zaberie asi tak 5-6 hodín čítania.
Veľké plus, čím si ťa autor získa, je zasadenie príbehu do Nášho Mesta (Bratislava). Pri čítaní si nemusíš predstavovať život v cudzej krajine, lebo máš príbeh naservírovaný v oblasti, po ktorej sa možno veľakrát aj sám pohybuješ.
Nechýbajú občas až príliš úprimne vykreslené postavy – s kladnými, ale aj zápornými vlastnosťami. Autor sa neštíti zabŕdnuť do oblastí, ktoré sú pre bežných ľudí tabu – či už sa jedná o vzťahy medzi mafiánmi v podsvetí alebo o nespravodlivosť za čias tajnej polície.
Typickým znakom každej jednej dánovky je oznam na začiatku knihy o tom, že „Mesto, príbeh a všetky osoby v danej knihe sú vymyslené a akákoľvek podobnosť so skutočnými udalosťami je čisto náhodná, hoci sa môžu niekomu zdať akési povedomé…“ a latinský citát s prekladom, ktorý sa vždy viaže k aktuálnemu príbehu.
Humor, akým autor píše, nemusí vyhovovať každému, ale väčšina čitateľov ho doslova miluje – je priamy, neprikrášlený, s občasnými nadávkami… Ale keď si predstavíš bandu chlapov, „vraždárov“, v ich prirodzenom prostredí, diplomatické rečičky ti k nim pasovať nebudú, takže je to v poriadku.
Chlapci z kancelárie 141 na čele s Rišom Krauzom a so súdnym lekárom Lengyelom tvoria partiu, ktorú si jednoducho zamiluješ a v ktorej by si chcel robiť aj ty.
Ak si sa ešte s autorovou tvorbou nestretol, prinášame ti 8 najlepších kníh, ktorými môžeš odštartovať novú závislosť:
Popol všetkých zarovná
Táto kniha je v poradí prvá, ktorú autor vydal, takže je ideálna, aby sa stala knihou, ktorou začneš.
Detektívi Krauz a Chosé sa pri vyšetrovaní smrti mafiána Malého Pavúka dostanú k magnetofónovej kazete, na ktorej sa nebohý Malý Pavúk dohaduje s neznámym mužom na nejakom únose. Neskôr za podozrivých okolností vybuchne auto policajta Róberta Eliáša.
Ukazuje sa, že vedel niečo o spolupráci tajnej služby a mafie pri únose syna vysokého predstaviteľa republiky. Keď do seba začínajú kusy skladačky zapadať, z ministerstva príde rozkaz vyšetrovanie zastaviť.
Beštia
Beštia sa považuje za jednu z najbrutálnejších kníh od Dominika Dána. Ženy, ktoré bývajú samé v prízemnom byte, by ju mali čítať až po dôkladnom uvážení.
Po revolúcii a amnestii sa v roku 1990 na slobodu dostáva mnoho nenapraviteľných zločincov. Jedným z nich je aj skúsený recidivista, ktorý po sebe zanecháva zversky zmasakrované a zneuctené telá žien, ale žiadne odtlačky prstov. Kriminalistom však prichádza na pomoc nová metóda – analýza DNA, vďaka ktorej sa im zvýši šanca na dolapenie beštie v ľudskom tele.
Červený kapitán
Táto kniha je prvá dánovka, ktorá bola v roku 2016 aj sfilmovaná.
Pri rekonštrukcii starého cintorína vykopú robotníci truhlu s pozostatkami bývalého kostolníka. Nepozornosťou robotníkov sa truhla otvorí a chlapci zistia, že v lebke má zatlčený klinec. Detektívi Richard Krauz a Edo Burger onedlho zistia, že o odhalenie skutočnej príčiny smrti nebohého kostolníka nemá záujem ani cirkev, ani vyššie postavení.
Nežná fatamorgána
Nežná fatamorgána je zasadená do obdobia nežnej revolúcie, keď socialistické vedenie polície dokázalo vyčíňanie sériového vraha jednoducho ututlať, len aby nevyvolali zbytočnú paniku medzi obyvateľmi.
Eduard Burger má na stole tri staré nevyriešené vraždy mladých dievčat, ktoré vrah znásilnil a zahrdúsil na lavičke mestského parku. Modus operandi všetkých troch vrážd nasvedčuje tomu, že ide o toho istého páchateľa. Štvrtá vražda sa stane mesiac pred revolúciou a Burgerove varovanie, že vrah neprestane, sa potvrdí.
Korene zla
„Bolo príjemné teplé marcové ráno. Ako stvorené na vraždu.“ No neprečítaj si ju…
Krátko po vyriešení vraždy na druhom brehu sa začalo vraždiť na tom našom. Celé oddelenie vrážd sa mobilizuje a ide do boja s podsvetím, s ich vydieračskými, výpalníckymi, násilníckymi, chorými praktikami a s vraždami, ktorým v deväťdesiatych rokoch nebolo konca-kraja.
List zo záhrobia
Ďalšia z kníh, ktoré ťa prenesú do čias, keď novozvolený prezident spraví jednu z najmenej uvážených rozhodnutí – vyhlási širokú amnestiu.
Nočné ulice Nášho Mesta sa presýtia ľudským odpadom, novodobí detektívi dostanú šancu poupratovať, dokázať spoločnosti svoju opodstatnenosť. Všetko sa mení, nové demokratické časy prinášajú nové vraždy, ktoré svojou brutalitou a beštiálnosťou vysoko prevyšujú tie staré socialistické. No všetko so všetkým súvisí a tieň minulosti sa vznáša nielen nad detektívmi, ale aj nad vrahmi.
Venuša zo zátoky
Venuša zo zátoky je podľa mnohých čitateľov druhá najlepšia dánovka (hneď po Beštii). Ak si sa rozhodol čítať knihy v poradí, ako vyšli, jednoznačne by si mal mať prichystané pokračovanie.
Pohodovú prázdninovú atmosféru leta v roku 2009 naruší hrôzostrašný nález dievčenského tela bez hlavy a rúk. O dva dni sa na opačnom konci mesta v inej zátoke nájde odseknutá hlava. Prípad sa začne nepríjemne zamotávať a k tomu sa stane tragédia aj priamo v radoch detektívov. Realita býva občas krutá – so stratami sa ráta na každom vojnovom poli.
Pochovaní zaživa
V tejto knihe síce nenájdeš brutálnej krviprelievanie, príbeh sa ťa ale napriek tomu hlboko dotkne a miestami budeš uvažovať, či takéto ľudské hyeny naozaj môžu existovať…
Každý sa túži dožiť šťastnej, bezbolestnej, pohodovej, dôstojnej staroby. Preto pracujeme, zarábame, šetríme, vychovávame deti – preto žijeme. Mnohým sa celoživotné snaženie vydarí, iní ale majú smolu.
Dožijú sa hlbokého sklamania, ignorácie od rodiny, traumy, nezriedka im ide o život. Práve o holé životy ide aj starým ľuďom pochovaným zaživa v dome hrôzy. Tu sa začína prípad neuveriteľnej ľudskej krutosti, akú na sebe dokážu páchať rodinní príslušníci.
Keď sme sa pýtali čitateľov na Instagrame, aké sú ich obľúbené knihy od Dominika Dána, najčastejšia odpoveď bola „všetky“. Toto tvrdenie dokazuje, že Dán je jedným z najobľúbenejších slovenských autorov súčasnosti.
Ďalšie z viackrát spomenutých titulov boli Básnik, Uzol, Kožené srdce, Mucha, Hriech náš každodenný, Nehanebné neviniatko a dlho očakávaná novinka – Nevieš dňa, nevieš hodiny, ktorá len prednedávnom dorazila do kníhkupectiev, ale napriek tomu si ju už prečítalo značné množstvo nedočkavých čitateľov.
Veríme, že nech si už vyberieš hociktorú z doteraz vydaných kníh, splní tvoje očakávania a staneš sa jedným z milovníkov „vraždárov“ z kancelárie 141.