Utorok 7.12.2021
sk
Ambróz
cz
Ambrož
, Benjamin

Tieto otázky si si už nepochybne niekedy kládol a teraz na ne budeš konečne poznať odpoveď.

1. Motýliky v brušku

Motýliky v brušku sú jasným dôkazom toho, že mozog a žalúdok spolu komunikujú neustále, nielen vtedy, keď sme hladní. V žalúdku je obrovské množstvo nervových zakončení, ktoré sa aktivujú ako v stresových situáciách, tak aj v momente, keď sa zaľúbime. Obe tieto možnosti náš mozog vníma ako „bojuj alebo uteč“.

Joanna Nix, Conor Luddy / Unsplash

2. Prečo dostávame super nápady v sprche?

Zákon schválnosti hovorí, že vtedy, keď to najviac potrebuješ, ťa tvoj mozog nechá v štichu. Na druhú stranu, keď relaxuješ a je ti to úplne jedno, tak zrazu dobrými nápadmi len tak hýri. Presne toto je prípad sprchovania.

V sprche sme uvoľnení, na chvíľu sa nesústredíme na svoje starosti a len si užívame príval teplej vody. Táto pasivita stimuluje náš mozog a ten sa práve v takejto situácii odhodlá k nejakej produktivite.

Pexels (https://www.pexels.com/photo/black-shower-head-switched-on-161502/)

3. Prečo sú slzy slané?

Slzy sú z deväťdesiatich deviatich percent voda a zvyšok tvoria anorganické zlúčeniny. Sem patrí aj soľ. To, koľko soli sa v slzách vyplaví, záleží nielen na tom, v akom stave je vaše telo, ale aj na dôvode, pre ktorý plačete. Slzy smútku a zúfalstva sú tie najslanšie. Naopak, v slzách šťastia nie je soľ takmer žiadna.

Profimedia, Shutterstock

4. Prečo sa autocorrect volá T9?

T9 v podstate nie je autocorrect. Jeho funkciou nebolo opravovať chyby, ale snažiť sa uhádnuť, aké slovo chce používateľ vlastne napísať. Ak si ešte spomínate na staré telefóny, tak viete, že na napísanie jedného písmena bolo niekedy nutné stlačiť klávesu aj tri či štyrikrát. Kláves bolo dohromady deväť. Názov tejto funkcie z toho logicky vyplýva: Text on 9 keys.

PeakPx (http://www.peakpx.com/111706/grey-candybar-phone)

5. Prečo potrebujú kúzelníci čarovnú paličku?

Ak vás niekedy zaujímalo, čo robia profesori z Bristolskej univerzity počas prestávok, tak tu je jasná odpoveď. Dumajú nad záhadami zo sveta mágie. Rovnako bol na tom aj pedagóg Ronald Hutton, ktorý sa zamýšľal nad otázkou, prečo kúzelníci používajú čarovnú paličku.

Podľa jeho slov je jednoduchšie koncentrovať svoju pozornosť a silu na jeden predmet, ktorý ju potom posunie ďalej. Len kúzelníci, ktorí vedia dokonale kontrolovať svoje schopnosti, vedia čarovať aj bez dodatočných pomôcok.

Warner Bros.

6. Prečo sa na starých fotkách ľudia o seba opierajú?

Spraviť jeden dobrý záber dnes netrvá viac ako pár sekúnd. V dobe prvých fotoaparátov to však taká hračka nebola a tvorba jednej snímky bola procesom na dlhé minúty, niekedy až hodiny. Fotografované objekty sa však nemohli hýbať, inak by bola fotka rozmazaná.

Z tohto dôvodu fotoateliéry ponúkali ľuďom rôzne predmety (napríklad sochy či stoličky), o ktoré sa mohli ležérne opierať a nevyzeralo to ako päsť na oko. Ak bolo však na fotke ľudí viac, jednoduchšie bolo, ak sa o seba opierali navzájom.

National Library of Ireland on The Commons / Flickr (https://www.flickr.com/photos/nlireland/6126671262)

7. Prečo je na takmer každej makete iPhonu čas 9:41?

9. januára 2007 bol utorok, no okrem iného to bol aj deň, keď sa konala konferencia Macworld Conference & Expo. Zúčastnil sa jej aj Steve Jobs, ktorý na pódiu rozprával o technológiách budúcnosti a vymoženostiach, ktoré nám prinesú. Presne o 9:41 predstavil svetu prvý iPhone. Z toho dôvodu v takmer všetkých reklamách na tento telefón na displeji svieti tento časový údaj.

Pixabay (https://pixabay.com/sk/photos/iphone-7-3d-model-mobil-2861605/)

8. Prečo v amerických filmoch často nie sú záchodové kefy?

Nie je to len americkými filmami, ale Amerikou ako takou. Pravdou je, že rúrky na európskych záchodoch sú takmer v rovnakej výške ako samotná toaleta, čo znamená, že sa nevytvára dostatočný tlak.

V praxi to vyzerá asi tak, že sem-tam jedno neposedné h*vno zabudne, kde je jeho miesto. V Amerike sa takéto veci často nedejú a čo má ísť dole potrubím, to dole potrubím aj pôjde. Nie je teda zvyčajne potrebné mať pri záchode aj záchodovú kefu.

Public Domain Pictures (https://www.publicdomainpictures.net/en/view-image.php?image=271680&picture=flush-toilet)

Ako hodnotíš tento článok?

Pridaj svoj komentár

Komentáre 0

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Anketa dňa
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné vyplniť
  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max 15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné vyplniť
   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max 5mb
    *dané pole je potrebné vyplniť