Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Utorok 31.1.2023
sk
Emil
cz
Marika
Zdroj: ©Shutterstock

8 psychologických trikov, ktoré ti pomôžu zlepšiť medziľudské vzťahy

Čo si všímať a ako klásť otázky? To sa dozvieš, keď neprestaneš čítať.

Psychológia je zaujímavá veda a jedna z mála tých, ktoré sa dajú aj reálne využiť. Také poučky z fyziky alebo tráviaca sústava medveďa ti budú v skutočnom živote asi naprd, ale tieto psychologické triky nepochybne zužitkuješ.

Malá láskavosť môže viesť k veľkej pomoci

„Ak pre teba niekto urobil čosi pekné v minulosti, je pravdepodobné, že ti pomôže aj v budúcnosti,“ hovorí Benjamin Franklin vo svojej autobiografii. Svoju radu otestoval aj v praxi, keď sa snažil získať dôveru človeka, ktorý ho nemal práve dvakrát v láske.

Začal drobným listom so žiadosťou o požičanie knihy, ktorej protistrana vyhovela. A hoci to znie absurdne, z tejto drobnej láskavosti napokon vzniklo silné priateľstvo. Od smrti tohto politika to je už síce vyše dvesto rokov, no jeho radu možno implementovať do bežného života aj dnes.

Požičať si pero je otázkou niekoľkých sekúnd. Opýtať sa na názor tiež. Sú to však práve takéto banality, ktoré neskôr zavážia. V budúcnosti si pred vybavovaním hypotekárneho úveru choď najprv od bankárky požičať pero. A daj nám vedieť, ako to dopadlo.

Shutterstock

Technika jedného slova – kľúč k pocitom toho druhého

Internet je zamorený radami, tipmi, trikmi a návodmi, ako zistiť, či sa niekomu páčiš. A nebudeme si klamať – väčšina z nich je ako výkrik do tmy a výsledný efekt je v podstate nulový. Prečo teda nehodiť rady na štýl „používa tieto emotikony?“ von oknom a nevyskúšať niečo podložené výskumom ľudskej psychiky?

Technika jedného slova je veľmi jednoduchá, no môže prezradiť mnoho. Zvoľte si slovo, na ktoré sa budete pri konverzácii s danou osobou zameriavať (ideálne niečo normálne, so slovom kortikoidy to asi fungovať nebude). Zakaždým, keď druhá strana toto slovo povie, letmo sa usmejte. Pokiaľ má záujem, podvedome začne slovo používať častejšie.

Odporúčame prečítať:

Americký portál si zgustol na Bratislave. Táto budova vraj patrí k najškaredším na svete

Žuvačka na upokojenie

Kortizol je hormón, ktorý v našom ľudskom tele funguje ako vrodený alarm. Znie to síce ako parádna vec, no tento pocit sa stratí v momente, keď zistíš, že práve on má na svedomí tvoj neustály stres. Je vedecky preukázané, že žuvanie žuvačky level kortizolu znižuje priam až dramaticky. V preklade do reči kmeňa bežných smrteľníkov to znamená, že sa ti uľaví.

Shutterstock

Zdieľanie tajomstiev ako metóda na utuženie vzťahov

Skvelým spôsobom, ako prehĺbiť dôveru druhého človeka, je podeliť sa o svoje tajomstvo. Nemalo by to byť nič ultra podstatné a rozhodne nie niečo, čo ti môže uškodiť, ak by tento vzťah predsa len stroskotal. To, že si na základnej osr*l učiteľku, si teda radšej nechaj pre seba.

Malé tajomstvo vie v druhej strane vzbudiť pocit spolupatričnosti. Človek bude poctený, že mu dôveruješ natoľko, aby si sa zveril s niečím takýmto. Nebude to však nič enormné o odpálení atómových rakiet, takže naňho nebudeš vyvíjať tlak. Uvidíš, že sa po takejto dôvernej konverzácii k tebe začne správať celkom inak.

Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
PREMIUM
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť