Kľúčom k odpovedi je kladenie správnych otázok
„Zlatko, čo chýba tej polievke?“ Zlatko ochutnáva, koštuje, premieľa lyžicu polievky v ústach z jednej strany na druhú a netuší. No, to bola ale pomoc nad zlato, však? Čo takto nabudúce skúsiť ponúknuť možnosti. Je tá polievka málo slaná, alebo by si pridal trochu korenia? Určite sa dočkáš odpovede skôr ako pri prvej otázke.
Tento spôsob možno šikovne využiť aj v prípade, keď od niekoho niečo potrebuješ. Predstav si kolegu, s ktorým máš vypracovať určité podklady, no jemu sa do toho akosi nechce. Ak sa ho opýtaš, či ich v piatok prinesie, odpoveď bude nie a celá práca ostane na tvojich pleciach.
No ak otázku naformuluješ štýlom „prinesieš tie podklady zajtra alebo v piatok?“, jedno z toho si bude musieť vybrať.
Dokonalosť nie je atraktívna, chyby áno
Nikto z nás nerobí rád chyby. Máme pocit, že nimi klesáme v očiach iných, že sa na nás v hlave smejú, no v skutočnosti je to presne naopak. Sú to práve chyby, ktoré nás robia ľudskými. Vďaka nim sa s nami ostatní vedia stotožniť a cítia sa pri nás príjemnejšie.
Dokonalí ľudia pôsobia príliš sterilne a ľudia sa im preventívne vyhýbajú, aby ich, nedajbože, neušpinili. Ľudia sa v ich prítomnosti necítia dobre. Majú pocit, že musia konkurovať ich dokonalosti, a majú strach, že sa čochvíľa strápnia. A nikto predsa nechce tráviť čas s osobou, pri ktorej musí kontrolovať každý svoj krok.
Komplimenty, komplimenty, komplimenty
Nie je príjemné počuť, že ti to dnes mimoriadne pristane? Alebo že tá prezentácia, ktorú si práve ukončila, bola naozaj skvostná? Samozrejme, že je. Rovnako, ako zahreje pekné slovo pri srdiečku nás, zahreje aj ostatných. Chcú vedieť, že si ich niekto všíma, a čo viac, či ich niekto obdivuje.
Komplimenty nie sú limitované a nefungujú na princípe „na jednej strane dá, na druhej uberie“. Neexistuje teda jediný dôvod, prečo by sme nimi mali šetriť. Je to spôsob, akým zlepšiť deň kohokoľvek, koho stretneš, a je celkom zadarmo. To je predsa učebnicový príklad win-win situácie.
Nevenuj si viac pozornosti, ako je potrebné
Nie si stredobodom vesmíru. To je ale prekvapenie, však? Kvôli tvojmu nepodarenému účesu sa svet točiť neprestane, a tú grandióznu vyrážku, čo ti vyrašila na čele, si pravdepodobne nikto nevšimne. Ale ty áno. Ty na ňu budeš v odraze na monitore zazerať celý deň. Načo je to dobré? Energiu, ktorú investuješ do hypnózy tejto hrčky, si predsa mohla nasmerovať úplne inam.