Nedeľa 7.8.2022
sk
Štefánia
cz
Lada

8 psychologických trikov, vďaka ktorým si zlepšíš medziľudské vzťahy

Čo si všímať a ako klásť otázky? To sa dozvieš, keď neprestaneš čítať.


Psychológia je zaujímavá veda a jedna z mála tých, ktoré sa dajú aj reálne využiť. Také poučky z fyziky alebo tráviaca sústava medveďa ti budú v skutočnom živote asi naprd, ale tieto psychologické triky nepochybne zužitkuješ.

Malá láskavosť môže viesť k veľkej pomoci

„Ak pre teba niekto urobil čosi pekné v minulosti, je pravdepodobné, že ti pomôže aj v budúcnosti,“ hovorí Benjamin Franklin vo svojej autobiografii. Svoju radu otestoval aj v praxi, keď sa snažil získať dôveru človeka, ktorý ho nemal práve dvakrát v láske.

Začal drobným listom so žiadosťou o požičanie knihy, ktorej protistrana vyhovela. A hoci to znie absurdne, z tejto drobnej láskavosti napokon vzniklo silné priateľstvo. Od smrti tohto politika to je už síce vyše dvesto rokov, no jeho radu možno implementovať do bežného života aj dnes.

https://www.pxfuel.com/en/free-photo-jmpql

Požičať si pero je otázkou niekoľkých sekúnd. Opýtať sa na názor tiež. Sú to však práve takéto banality, ktoré neskôr zavážia. V budúcnosti si pred vybavovaním hypotekárneho úveru choď najprv od bankárky požičať pero. A daj nám vedieť, ako to dopadlo.

Technika jedného slova – kľúč k pocitom toho druhého

Internet je zamorený radami, tipmi, trikmi a návodmi, ako zistiť, či sa niekomu páčiš. A nebudeme si klamať – väčšina z nich je ako výkrik do tmy a výsledný efekt je v podstate nulový. Prečo teda nehodiť rady na štýl „používa tieto emotikony?“ von oknom a nevyskúšať niečo podložené výskumom ľudskej psychiky?

Technika jedného slova je veľmi jednoduchá, no môže prezradiť mnoho. Zvoľte si slovo, na ktoré sa budete pri konverzácii s danou osobou zameriavať (ideálne niečo normálne, so slovom kortikoidy to asi fungovať nebude). Zakaždým, keď druhá strana toto slovo povie, letmo sa usmejte. Pokiaľ má záujem, podvedome začne slovo používať častejšie.

Žuvačka na upokojenie

Kortizol je hormón, ktorý v našom ľudskom tele funguje ako vrodený alarm. Znie to síce ako parádna vec, no tento pocit sa stratí v momente, keď zistíš, že práve on má na svedomí tvoj neustály stres. Je vedecky preukázané, že žuvanie žuvačky level kortizolu znižuje priam až dramaticky. V preklade do reči kmeňa bežných smrteľníkov to znamená, že sa ti uľaví.

https://www.pexels.com/photo/photo-of-woman-wearing-white-shirt-2778671/

Zdieľanie tajomstiev ako metóda na utuženie vzťahov

Skvelým spôsobom, ako prehĺbiť dôveru druhého človeka, je podeliť sa o svoje tajomstvo. Nemalo by to byť nič ultra podstatné a rozhodne nie niečo, čo ti môže uškodiť, ak by tento vzťah predsa len stroskotal. To, že si na základnej osr*l učiteľku, si teda radšej nechaj pre seba.

Malé tajomstvo vie v druhej strane vzbudiť pocit spolupatričnosti. Človek bude poctený, že mu dôveruješ natoľko, aby si sa zveril s niečím takýmto. Nebude to však nič enormné o odpálení atómových rakiet, takže naňho nebudeš vyvíjať tlak. Uvidíš, že sa po takejto dôvernej konverzácii k tebe začne správať celkom inak.

Kľúčom k odpovedi je kladenie správnych otázok

„Zlatko, čo chýba tej polievke?“ Zlatko ochutnáva, koštuje, premieľa lyžicu polievky v ústach z jednej strany na druhú a netuší. No, to bola ale pomoc nad zlato, však? Čo takto nabudúce skúsiť ponúknuť možnosti. Je tá polievka málo slaná, alebo by si pridal trochu korenia? Určite sa dočkáš odpovede skôr ako pri prvej otázke.

https://www.pexels.com/photo/adult-bar-cook-cooking-321588/

Tento spôsob možno šikovne využiť aj v prípade, keď od niekoho niečo potrebuješ. Predstav si kolegu, s ktorým máš vypracovať určité podklady, no jemu sa do toho akosi nechce. Ak sa ho opýtaš, či ich v piatok prinesie, odpoveď bude nie a celá práca ostane na tvojich pleciach.

No ak otázku naformuluješ štýlom „prinesieš tie podklady zajtra alebo v piatok?“, jedno z toho si bude musieť vybrať.

Dokonalosť nie je atraktívna, chyby áno

Nikto z nás nerobí rád chyby. Máme pocit, že nimi klesáme v očiach iných, že sa na nás v hlave smejú, no v skutočnosti je to presne naopak. Sú to práve chyby, ktoré nás robia ľudskými. Vďaka nim sa s nami ostatní vedia stotožniť a cítia sa pri nás príjemnejšie.

Dokonalí ľudia pôsobia príliš sterilne a ľudia sa im preventívne vyhýbajú, aby ich, nedajbože, neušpinili. Ľudia sa v ich prítomnosti necítia dobre. Majú pocit, že musia konkurovať ich dokonalosti, a majú strach, že sa čochvíľa strápnia. A nikto predsa nechce tráviť čas s osobou, pri ktorej musí kontrolovať každý svoj krok.

https://unsplash.com/photos/BUkU-VhzW-s

Komplimenty, komplimenty, komplimenty

Nie je príjemné počuť, že ti to dnes mimoriadne pristane? Alebo že tá prezentácia, ktorú si práve ukončila, bola naozaj skvostná? Samozrejme, že je. Rovnako, ako zahreje pekné slovo pri srdiečku nás, zahreje aj ostatných. Chcú vedieť, že si ich niekto všíma, a čo viac, či ich niekto obdivuje.

Komplimenty nie sú limitované a nefungujú na princípe „na jednej strane dá, na druhej uberie“. Neexistuje teda jediný dôvod, prečo by sme nimi mali šetriť. Je to spôsob, akým zlepšiť deň kohokoľvek, koho stretneš, a je celkom zadarmo. To je predsa učebnicový príklad win-win situácie.

Nevenuj si viac pozornosti, ako je potrebné

Nie si stredobodom vesmíru. To je ale prekvapenie, však? Kvôli tvojmu nepodarenému účesu sa svet točiť neprestane, a tú grandióznu vyrážku, čo ti vyrašila na čele, si pravdepodobne nikto nevšimne. Ale ty áno. Ty na ňu budeš v odraze na monitore zazerať celý deň. Načo je to dobré? Energiu, ktorú investuješ do hypnózy tejto hrčky, si predsa mohla nasmerovať úplne inam.

https://unsplash.com/photos/dUIwkXuaHl0

Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Anketa dňa
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť