Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Streda 22.1.2025
sk
Zora
, Zoran
cz
Slavomír, Slavomíra
Zdroj: ©Charles K. Feldman Group / MovieStillsDB

8 slávnych ľudí, ktorí boli v detstve adoptovaní a netušil si o tom

Vedel si, že Johna Lennona vychovávala jedna zo sestier jeho matky?

Nie každý, kto privedie dieťa na tento svet, je automaticky dobrým rodičom. Niektorí ľudia sa o svoje deti starať nevedia alebo jednoducho len nechcú a v takom prípade je pre všetky zúčastnené strany lepšie, ak prenechajú túto povinnosť niekomu, kto má podstatne vyššie predpoklady k úspechu.

Detskými domovmi a pestúnskymi rodinami sa ročne premelú státisíce detí, preto nikoho neprekvapí, že sa z niektorých z nich časom vyrysujú svetoznáme osobnosti. To sa stalo aj v týchto prípadoch. Dnes sme pre teba zozbierali niekoľko významných osobností histórie aj súčasnosti, ktoré vyrastali pod strechou s adoptívnymi rodičmi. Tušil si to o nich?

1. Marilyn Monroe

Marilyn Monroe prežila pomerne kostrbaté detstvo. Otca nikdy nestretla a mama Gladys Pearl Baker ju nedokázala finančne zabezpečiť, kvôli čomu prakticky od narodenia striedala jednu pestúnsku rodinu za druhou. Keď mala sedem, na chvíľu ostala bývať s mamou, no toto spolunažívanie nemalo dlhú životnosť. Baker totiž diagnostikovali duševnú poruchu a po hospitalizácii sa jej ujala jej najlepšia priateľka.

Fakt, že Monroe – v tom čase ešte Norma Jean Baker – bola oficiálne adoptovaná, však bodku za jej históriou s pestúnmi rozhodne nedal. Od adopcie prestriedala ďalších deväť rodín a detských domovov a v jednom z nich sa vo veku osem rokov stala obeťou pohlavného zneužívania. Premenlivá situácia sa upokojila až po jej šestnástych narodeninách, keď sa vydala za svojho prvého manžela Jamesa Doughertyho.

adopcia, adoptovaný, celebrita, známa osobnosť, detstvo, Marilyn Monroe
Charles K. Feldman Group / MovieStillsDB

2. Steve Jobs

Písal sa rok 1955, keď sa Joanne Schieble a Abdulfattahovi Jandalimu narodil malý chlapček, na ktorého vôbec neboli pripravení. Adopciu rozoberali počas celého tehotenstva a ani v deň pôrodu sa na ich rozhodnutí nič nezmenilo. Steve Jobs, ktorému sa v tom čase ešte ani nesnívalo, že prekope základy technologického priemyslu ako takého, mal pôvodne putovať do rodiny dvoch právnikov, no tí veľmi túžili po dievčatku.

Druhí v poradí boli Paul a Clara Jobsovci, ktorí si po vyčerpávajúcom boji s neplodnosťou neplánovali nechať takúto príležitosť ujsť. Jobs odjakživa vedel, že je adoptovaný. Bol s tým vyrovnaný a možno dokonca rád. „Špekuluje sa, že som tak tvrdo pracoval, pretože ma moji biologickí rodičia opustili. Pretože som chcel, aby ma chceli späť,“ hovorí zakladateľ spoločnosti Apple vo svojej biografii Steve Jobs, ktorú spísal Walter Isaacson.

„Je to smiešne. Nikdy som sa necítil opustený – cítil som sa výnimočný. Vďaka mojim rodičom. Moji rodičia mi dali pocit výnimočnosti a boli mojimi rodičmi na tisíc percent,“ dodáva.

adopcia, adoptovaný, celebrita, známa osobnosť, detstvo, Steve Jobs
Profimedia

3. John Lennon

Julia a Alfred, rodičia Johna Lennona, spolu nežili a ich vzťah bol všetko, len nie stabilný. Zobrali sa prakticky z dlhej chvíle, a keď Julia otehotnela, jej muž sa pridal k námorníctvu a dlho sa nevracal. Možná smrť jej nerobila vrásky, viac ako to ju trápila skutočnosť, že jedného dňa prestal platiť výživné a výchovu syna tak musela financovať sama. Nie však nadlho.

Čoskoro sa Lennonova mama opäť vydala a novému manželovi priviedla na svet dcérku (ktorá neskôr rovnako ako jej nevlastný brat skončila na adopcii). V tom čase 5-ročný budúci spevák skupiny The Beatles nemal v ich novej rodine miesto. Chlapca prichýlila jedna zo štyroch Juliiných sestier. Mimi s manželom Georgom nemali vlastné deti a ani žiadne nechceli, aj napriek tomu sa snažili dať Lennonovi detstvo, aké si zaslúžil.

adopcia, adoptovaný, celebrita, známa osobnosť, detstvo, John Lennon
Profimedia

Odporúčame prečítať:

Shopaholic Adel opäť šokuje. Chce sa prihlásiť do Miss Česko, toto odkazuje ľuďom

4. Nelson Mandela

Nelson Mandela sa narodil v malej juhoafrickej dedinke Mvezo ako Rolihlahla Mandela, čo vo voľnom preklade z xhoštiny znamená výtržník či rebel. Keď mal 12 rokov, život sa mu od základov zmenil. Jeho otec zomrel na pľúcnu chorobu a výchovy sa ujal náčelník kráľovstva Thembu Jongintaba Dalindyebo, ktorý tým chcel jeho otcovi oplatiť láskavosť za to, že ho na túto pozíciu predtým odporučil.

S náčelníkom sa presťahoval do kráľovskej rezidencie, a hoci spočiatku za rodnou dedinou smútil, veľmi rýchlo si privykol na nový, sofistikovanejší spôsob života. Mandela dostal rovnaký status ako náčelníkove dve vlastné deti a začal navštevovať školu, kde sa učil angličtinu, xhoštinu, dejepis a geografiu. Práve v tomto období sa v ňom prebudil záujem o africkú históriu.

adopcia, adoptovaný, celebrita, známa osobnosť, detstvo, Nelson Mandela
Profimedia

Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane


Tagy:

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.