Ako dobre viete, čo obsahujú potraviny, ktoré dennodenne dávate do svojho tela? Od kečupu až po Nutellu, toto sú potraviny a prekvapivé veci, ktoré obsahujú.
1. Kečup
Paradajkový koncentrát je v tomto prípade paradajkové pyré, od ktorého množstva sa odvíja aj celková kvalita tohto produktu. Väčšinou sa množstvo koncentrátu pohybuje niekde v intervale šesť až desať percent. Pri kúpe sa teda snažte vybrať ten, v ktorom ho je najviac.
FUN FACT: Vedeli ste, že spočiatku sa kečup nevyrábal z paradajok vôbec? Hoci paradajkové pyré je základom dnešných kečupov, v minulosti sa táto omáčka vyrábala z ančovičiek, šalotky, ustríc, citrónu alebo vlašských orechov.
2. Krabie tyčinky
To, že krabie tyčinky okolo kraba ani nechodili, je už celkom známa informácia, no o to nemenej zarážajúca. Táto pochutina je teda vyrobená z lacných podrvených rýb, kde sa pri výrobe kladie dôraz na odstránenie rybieho zápachu. Následne ich zmiešajú s ostatnými aditívami, ako je napríklad olej, soľ, sójový proteín či rôzne farbivá a voilà – vzniknú krabie tyčinky totálne bez kraba.
3. Zemiakové lupienky
Zemiakové lupienky tiež nie sú až také zemiakové ako by sa na prvý pohľad zdalo – a akoby bežný človek pri slovnom spojení „zemiakové“ lupienky očakával. Chipsy sú väčšinovo vyrobené zo „zriedených“ zemiakov, ktoré svojim zložením mierne pripomínajú prací prášok. Počas tepelnej úpravy zemiakov sa totiž vytvára karcinogén zvaný akrylamid, ktorého nadmerné množstvo je pre človeka toxické (a bohužiaľ sa zistilo, že niektoré lupienky ho nadmerné množstvo skutočne aj obsahujú).
FUN FACT: Vedeli ste, že Pringles chipsy obsahujú skutočne len zanedbateľné percento zemiakov? Je tomu tak kvôli zdaňovaciemu systému v Spojenom kráľovstve, ktoré zemiakové lupienky považuje za luxusný tovar, za ktorý sa musia platiť dane. „Snacky“ sú však brané ako nevyhnutný tovar a preto dane platiť nemusia (výrobcovia samozrejme, nie tie snacky). Z tohoto dôvodu sa výrobcovia rozhodli radšej ako vyrábať chipsy samotné, jednoducho natlačiť pšenicu, ryžu a kukuricu do formy v tvare zemiakového plátku. Vychádza to totiž omnoho lacnejšie.
4. Kukuričné lupienky (Cornflakes)
Okrem hore uvedeného, mnoho kukuričných lupienkov obsahuje aj palmový olej a kukuričný sirup, ktorý obsahuje fruktózu. Vďaka tomuto enormnému obsahu cukru odborníci neodporúčajú konzumáciu týchto cereálií deťom ako každodenné raňajky.
FUN FACT: Vedeli ste, že najznámejšie kukuričné lupienky boli vynájdené úplnou náhodou. Keď dôstojník John Harvey Kellogg chcel hostiť svoje návštevy nejakými novými pokrmami, vždy požiadal svojho mladšieho brata Willa, aby prichádzal s inovatívnymi receptami. Ten jedného dňa nechal odležať kukuricu s pšenicou na slnku a akosi na ňu zabudol. Keď sa vrátil, zistil, že je akáši „zastaraná“. Po niekoľkých experimentoch z tejto náhody vznikli kukuričné lupienky.
5. Ovocný jogurt
Odhliadnuc od ovocia, ovocná zložka nanešťastie obsahuje aj rôzne iné srajdy, ako napríklad kukuričný škrob, cukor, či rôzne arómy a farbivá. Percentuálny podiel tejto zložky sa väčšinou pohybuje od jedného až do piatich percent. Skutočne kvalitné jogurty obsahujú telu prospešné baktérie a sú pre naše zdravie prínosom. O týchto presladených srandách sa to však povedať nedá.
FUN FACT: Vedeli ste, že jogurt zachránil zdravie jednému panovníkovi? Keď francúzsky kráľ François I trpel nepríjemnými hnačkami a tráviacimi ťažkosťami, lekári na jeho domácej pôde mu pomôcť nedokázali. Poprosil teda o pomoc jedného zo svojich spojencov – Sultána Suleimana, ktorý mu vyslal doktora s nečakanou medicínou – jogurtom.
6. Nutella
Nielen, že táto sladká pochutina má farbu ako tvoja ranná stolica, ono to ešte aj skutočne je poriadna sračka. Vlastne len olej s cukrom, trochu šmahnutý čímsi, čo prezentujú v reklame ako recept na lepšie ráno. Odborníci neodporúčajú jesť viac ako dve čajové lyžičky Nutelly denne.
FUN FACT: Mohol by si okrúžiť Zem 1,8-krát množstvom Nutelly, ktoré sa za rok vyrobí.
7. Biela čokoláda
No kde tá prišla k svojmu pomenovaniu „čokoláda“ ani ten hore nevie.
FUN FACT: Biela čokoláda debutovala v roku 1930 a jej objaviteľmi je spoločnosť Nestlé vo Švajčiarsku. 22. septembra sa oslavuje Deň bielej čokolády.
8. Kondenzované mlieko (napr. Salko)
Kondenzované mlieko sa vyrába odparovaním tekutiny z mlieka. Po správnosti by toto výsledné mlieko malo obsahovať len tuk prirodzene obsiahnutý v mlieku prvotnom. Bohužiaľ, výrobcovia výsledný produkt často riedia s rôznymi inými olejmi, znižujúc tak jeho kvalitu.
FUN FACT: Metódu na odstraňovanie tekutiny z mlieka objavil Marco Polo na jednej zo svojich ciest v roku 1200.
Zdroje: brightside.me, nutella.com, tenrandomfacts.com, mobile-cuisine.com, mentalfloss.com