Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Nedeľa 22.12.2024
sk
Adela
cz
Šimon
, Simon, Simeon

8 tajomných záhad z minulosti, na ktoré stále nemáme odpoveď 

Nepoznáme identitu niektorých fascinujúcich ľudí, nevieme, kedy prišli prví ľudia do Severnej Ameriky, a tým sme iba začali...


Čas má takmer vždy moc odhaliť pravdu. Často s týmto nepísaným zákonom počítame v okamihu, keď sme konfrontovaní so znepokojujúcimi záhadami, ktoré nám hlava neberie. Utešujeme sa vedomím, že predsa existujú odborníci, ktorí sa o vysvetlenie postarajú za nás, ale niekedy to také jednoduché nie je. Z času na čas príde okamih, keď musí aj odborník priznať, že nedokáže dospieť k rozumnému vysvetleniu.

Minulosť nám niekedy zanecháva viac otázok ako odpovedí. A nie všetky otázky sa dajú považovať za zodpovedateľné.

Kto bol muž s prezývkou The Leatherman?

Tento človek sa niekedy na konci 19. storočia prechádzal v kruhoch v koženom oblečení a spal v jaskyniach v okolí riek Hudson a Connecticut na území dnešných Spojených štátov amerických.

Táto dodnes záhadná osoba veľmi dôsledne a presne kráčala vždy rovnakým okruhom bez zjavného dôvodu. Nikto a nikdy sa nedozvedel jeho pravé meno, odkiaľ prišiel a prečo sa rozhodol kráčať v obrovských kruhoch. V tej dobe a na tom mieste na miestnych ľudí pôsobil ako celebrita.

Wikipedia.com/James F. Rodgers

Ako sa Leatherman dopracoval k svojej prezývke? Nosil oblek a topánky vyrobené z kože. Jeho kompletný odev vrátane topánok vážil takmer tri desiatky kilogramov. A chodil rovnako oblečený počas celého roka, za každého počasia a ročného obdobia.

Spal v jaskyniach a bol mimoriadne dôsledný vo svojom časovom rozvrhu. Dokonca až tak, že miestni obyvatelia vedeli presne určiť čas na základe jeho polohy. Leatherman absolvoval okruh medzi riekami Hudson a Connecticut každých 34 dní, pričom cestou prešiel cez 40 malých miest.

slovenčina, angličtina, nadávka, vulgarizmus, pôvod nadávok, história

Určite si prečítaj:

Slovíčko na F a slovíčko na J. Aký je pôvod najobľúbenejších nadávok v angličtine a slovenčine?

Hoci nikdy neprehovoril po anglicky alebo francúzsky, dospelí aj deti sa na jeho návštevy tešili. Keď sa zastavil v dome, považovalo sa to za česť a deti dúfali, že budú vybrané, aby priniesli Leathermanovi jedlo, keď bude prechádzať okolo ich mesta.

Po jeho smrti navštívilo jeho hrob také množstvo ľudí, že sa ho miestna historická spoločnosť rozhodla presunúť smerom od hlavnej cesty ďalej do vnútrozemia, aby sa predišlo prípadným nehodám. Keď bolo jeho telo v roku 2011 exhumované, mnohí ľudia sa domnievali, že testovanie jeho DNA by mohlo pomôcť vyriešiť záhadu o jeho tajomnom pôvode.

Tieto nádeje sa rozplynuli, keď bola rakva otvorená a udivení ľudia zistili, že pozostatky chýbajú. Dnes je Leatherman zahalený ešte väčším tajomstvom. Nielenže nevieme, kto to bol, ale nevieme ani to, kde skončili jeho ostatky.

Ako skutočne zahynul Edgar Allan Poe?

27. septembra 1849 Edgar Allan Poe odišiel z Richmondu, a to bolo naposledy, čo niekto videl tohto básnika zdravého a pri zmysloch.

O niekoľko dní neskôr, 3. októbra, sa Joseph W. Walker vydal do verejného domu Baltimore’s Gunner’s Hall, aby odovzdal svoj hlas v nadchádzajúcich voľbách. Keď prišiel, Walker si všimol podradne oblečeného muža ležiaceho pri neďalekom odkvape.

Pri bližšom pohľade si uvedomil, že tento muž, ktorému chcel pomôcť, bol práve Poe. Hoci Poe sotva hovoril, požiadal Walkera, aby napísal redaktorovi časopisu a medicínsky skúsenému Josephovi E. Snodgrassovi žiadosť o pomoc.

Shutterstock

Poe sa z incidentu nikdy nespamätal a zostal v stave delíria až do svojej smrti 7. októbra. Nikto sa nikdy nedozvedel, ako sa dostal do stavu, v ktorom ho našiel Walker.

Poe sa medzi halucinačnými záchvatmi opakovane pýtal svojho ošetrujúceho lekára na „Reynoldsa“, hoci identita osoby alebo vzťah k básnikovi boli aj ostali neznáme. Jeho úmrtný list tvrdí, že utrpel opuch mozgu, ale toto vyhýbavé zdôvodnenie smrti je tiež zahalené rúškom tajomstva.

V priebehu rokov výskumníci a vyšetrovatelia tvrdili, že Poeov stav v jeho posledných dňoch spôsobilo mnoho príčin, vrátane bitia, neschopnosti zdržať sa konzumácie alkoholu, mozgového nádoru, chrípky, besnoty, otravy oxidom uhoľnatým alebo ťažkými kovmi a pod. Presnú príčinu sa dnes už nedozvieme.

Kto bola žena v bodkovaných šatách, ktorá mohla pomôcť zavraždiť Bobbyho Kennedyho?

Keď Sirhan Bishara Sirhan, Jordánec narodený vo vtedajšej Palestíne, zastrelil v hoteli Ambassador v roku 1968 kandidáta na prezidenta Bobbyho Kennedyho, veľa ľudí verilo, že pôjde o jasný a rýchlo uzavretý prípad. Sirhana, ktorý údajne konal z pomsty za podporu konfliktu v Izraeli zo strany mladšieho Kennedyho, zachytila ​​kamera, ako na politika osemkrát vystrelil.

Profimedia

Viac ako dve desiatky svedkov ale tvrdili, že Sirhan nekonal sám – že ho sprevádzala žena v bodkovaných šatách. Hotelový asistent Maître d‘, ktorý pomáhal spacifikovať strelca a zraziť ho na zem, prisahal, že Sirhan bol príliš ďaleko na to, aby dokázal Kennedyho smrteľne poraniť.

Čašník Vincent DiPierro, ktorý bol svedkom udalostí, vypovedal, že počas celej doby bola so Sirhanom neznáma žena. Viacerí ďalší svedkovia tvrdili, že tiež videli ženu v bodkovaných šatách prechádzať hotelom a Sirhan na ňu kričal: „Zastrelili sme ho!“

V roku 2011 prišli Sirhanovi právnici s novými dôkazmi. V hypnóze a prostredníctvom mnohých ďalších rozhovorov Sirhan priznal, že sa s dievčaťom v bodkovaných šatách stretol a mal ju využiť ako spolupáchateľku. Súd ale rozhodol o zamietnutí jeho odvolania a on zostal vo väzení, kde si odpykáva doživotný trest.

Čo sa stalo s princami vo veži?

Britskí princovia Edward a Richard sa narodili kráľovi Edwardovi IV. a Alžbete Woodvillovej počas vojny ruží, ktorá trvala od roku 1455 do roku 1487. Počas toho, ako dve rodiny bojovali o svoj nárok na trón, Edward IV. zomrel v roku 1483 a zanechal svojho najstaršieho syna a následníka trónu Edwarda v starostlivosti svojho brata Richarda, vojvodu z Gloucesteru (neskôr sa stal Richardom III.).

Čoskoro nato vojvoda umiestnil oboch princov do Tower of London pod zámienkou, že ich „chráni“ pred zranením počas krvavého konfliktu. Ani jedného z nich už nikdy nevideli živého.

filozof, história, Diogenes zo Sinopé, fakty a zaujímavosti, asketizmus, jednoduchý život, skromnosť, provokatér

Určite si prečítaj:

Žil v sude a opovrhoval pokrytcami. Diogenovi zo Sinopé sa podarilo ponížiť aj slávneho Alexandra Veľkého

Telesné pozostatky chlapcov sa nikdy nenašli, no väčšina vedcov verí, že boli zavraždení. Medzi možných podozrivých s pravdepodobnými motívmi patrí ich strýko Richard (ako je to možné vidieť v Shakespearovej hre Richard III.).

Aby bola záhada ešte väčšia, isté neidentifikované pozostatky sú uložené v urne vo Westminsterskom opátstve a mnohí historici sa domnievajú, že by to mohli byť kosti nezvestných princov. Keď sa v roku 2012 našli nezvestné pozostatky Richarda III., mnohí presadzovali testovanie DNA neidentifikovaných kostí. Monarchia aj anglická cirkev to ale odmietli.

Kedy boli ľudia prvýkrát v Amerike?

Zatiaľ čo väčšina odborníkov súhlasí s tým, že ľudia migrovali na americké kontinenty posledných 25 000 rokov, skutočný dátum zostáva stále neznámy.

Po celé desaťročia sa najrozšírenejšia teória osídlenia Ameriky sústreďovala okolo teórie ľadového mosta Beringovho prielivu. Keď sa Zem začala otepľovať, odhalila pozemné mosty zo Sibíri do územia dnešnej Aljašky. Mnohí vedci verili, že ľudia, ktorí cestovali po pobreží pešo, sa usadili v oblasti Nového Mexika asi pred 13 500 rokmi a boli to úplne prví Američania.

Iné archeologické nálezy v celej Amerike ale tento populárny príbeh vyvracajú. Koncom 70. rokov 20. storočia archeológovia odkryli staroveké osídlenie v Monte Verde v južnom Čile, kde rádiokarbónové datovanie ukázalo, že lokalita bola stará 14 800 rokov. Je pozoruhodné, že na mieste sa nenašli žiadne hroty oštepov, takže staroveké národy, ktoré založili osadu Monte Verde, neboli tí istí migranti, ktorí sa nachádzali v Novom Mexiku.

Na archeologickom nálezisku Buttermilk Creek Complex severne od Austinu v Texase výskumníci našli 15 528 artefaktov, ktoré boli staré 15 500 rokov. Na severe Floridy našli archeológovia kel mastodonta s vyrezávanými ozdobami, ktorý boli starý viac ako 14 500 rokov. Jedna štúdia z Nového Mexika dokonca našla starodávnu ľudskú stopu, ktorá mohla byť staršia ako 23 000 rokov.

Dozvedia sa niekedy Američania, kto ako prvý objavil ich terajší domov?

Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane


Tagy:

Andrej Jakubík
Moje články na EMEFKA sú hlavne o zaujímavostiach sveta okolo nás. Tých známych, menej známych, živých aj neživých. Doma som v zoológii, botanike, histórii, ale aj záhadách a všadeprítomnej popkultúre. A jedno zvláštne miesto v mojom živote zaujímajú ryby.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.