Je tu leto a s ním aj obdobie, keď musíš zase raz čeliť skutočnosti, že si so svojou formou tento rok teda veľmi nepohol. Ale nezúfaj, kryjeme ti chrbát. Prinášame ti niekoľko naozaj užitočných tipov, ako jesť zdravšie a nemať pri tom sto chutí radšej nejesť nič.
Skôr, ako sa opýtaš – nie. Rozhodne vďaka nim za dva týždne neschudneš do plaviek, zato ti možno pomôžu vybudovať si zdravé návyky, vďaka ktorým už v budúcnosti nebudeš musieť chudnúť takto návalovo. A to je ešte lepšie, nie?
1. Nauč sa robiť dobré šaláty
Dobrý šalát nie je oxymoron, práve naopak – mal by byť pravidlom. Pokiaľ má výsledok chutiť ako burina s trochou citróna, môžeš sa ísť radšej napásť na lúku za domom a vyjde ťa to podstatne lacnejšie. No keď už máš do toho investovať čas, úsilie aj peniaze, nech to aspoň stojí za to, nie?
Šalát, ktorý hrá na všetky chuťové poháriky, by mal byť zmeskou rôznych textúr a chutí, nielen trs čohosi zeleného so smutným plátkom rajčiny uprostred. Ako ho vystavať? Jednoducho. Začneme základom – niečo zelené (tomu sa nevyhneš). Prihodíme farbu, napríklad v podobe paradajok, paprík či reďkoviek a pokračujeme niečím hutnejším, vďaka čomu nebudeš mať pocit, že doslova prežúvaš vzduch.
Od tofu, cez pečené fazule, olivy až po kuracie mäso či tuniaka, voľba je na tebe. Teraz si to na vrch priam pýta niečo chrumkavé. Môžeš zvoliť pražené semienka, oriešky či krutóny z celozrnného chleba a už prakticky finišujeme. Teraz to zalej nejakým parádnym dresingom a bum – šalát ako nebíčko v papuľke máš hotový.
2. Zálievky a omáčky
Keď už sme načali tému dresingov, poďme trochu do detailov. Okrem kečupu a tatárky existuje minimálne milión rôznych omáčok, ktoré sú zdravé a premenia doslova každé jedlo na gastronomický orgazmus. Ich príprava ti nezaberie viac ako pár minút.
Na kešu krém ti stačí voda a hrsť namočených kešu orechov a máš „smotanový“ základ, ktorý môžeš dokoreniť podľa svojho gusta. Keď máš doma čerstvé bylinky, pesto zbúchaš raz-dva. A nezabudni na tahini – magickú substanciu, ktorá po zmiešaní s vodou záhadne zhustne a ďalej s ňou môžeš čarovať, ako sa ti páči. Len jedno drobné odporúčanie – na tahini nešetri. Inak chutí ako tvoja najhoršia nočná mora.
3. Jedz zeleninu v tej najlepšej možnej forme
Nesúď knihu podľa obalu a zeleninu podľa tej katastrofy, čo vám servírovali v školskej jedálni. Možno naozaj nemáš rád cviklu a radšej by si si pichol špendlíkom do oka, ako ešte niekedy strčil do úst hlavičku ružičkového kelu, no možno nie. Možno celý život žiješ v omyle, a to všetko len preto, že si ešte ani jedno neochutnal v tej najlepšej možnej forme.
Pravidlo číslo jedna – kupuj, čo práve rastie. Mimo sezóny chutí ako voda komplet všetko. Pravidlo číslo dva – nájdi ten najchutnejší spôsob prípravy. Niektorá zelenina chutí najlepšie surová, iná varená, no potom sú tu veci ako brokolica či globálne nenávidený ružičkový kel, ktoré jednoducho MUSÍŠ upiecť. Koniec príhovoru.
4. Nenakupuj nezdravé veci
Je to prosté. Sám vieš, že si lenivý ako voš, takže čo nebudeš mať v bezprostrednom dosahu, to jednoducho jesť nebudeš. Nenakupuj sprostosti, nerob si zásoby na „cheat day“, nespoliehaj sa na svoju pevnú vôľu, lebo žiadnu nemáš. Kupuj zdravé veci a budeš jesť zdravo. Kupuj nezdravé veci a zase budeš googliť, ako schudnúť do plaviek za dva dni a sedem hodín. Je to na tebe.
Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane