Vďaka knihám navštívime rôzne skutočné či fiktívne krajiny, zažívame všelijaké dobrodružstvá a udalosti, cestujeme časom do histórie alebo do budúcnosti a skúšame žiť rôzne životy. Niekedy aj také, ktoré by sme pravdepodobne žiť nechceli. Napríklad žiť život drogovo závislého.
Knihy s drogovou tematikou nepatria medzi „ľahkú“ literatúru, no zároveň sú medzi mnohými čitateľmi veľmi obľúbené. Často sú to veľmi drsné príbehy, opisujúce nespočetné pády na úplné dno ľudskej existencie. Tieto knihy sú zároveň výstrahou pre všetkých, ktorých niekedy v živote lákala alebo láka predstava vyskúšať nejakú drogu.
V dnešnom článku vám predstavíme 8 kníh, z ktorých je väčšina už kultová a ktoré si žiadny čitateľ zaujímajúci sa o túto tému nemôže nechať ujsť.
Christiane F. – My deti zo stanice ZOO
My deti zo stanice ZOO je pravdepodobne najznámejšia kniha, ktorá sa venuje drogovej závislosti a pádu na samé dno. Nesie v sebe veľmi silný a nervydrásajúci odkaz. Kniha je spoveďou samotnej Christiane F., v ktorej podrobne popisuje svoju závislosť od heroínu, pád na samé dno, ako aj nespočetné snahy o návrat do normálneho života.
Je to zároveň príbeh bezradnej spoločnosti, ktorá si s drogovo závislými deťmi nedokázala vo svojej dobe poradiť a mnohé z prípadov skončili tragicky. Napriek tomu, že sa udalosti odohrali v sedemdesiatych rokoch 20. storočia, kniha dodnes nestratila nič na svojej aktuálnosti.
Tatiana Melasová – Tovar
Kniha Tovar je spoveď Slovenky Tatiany Melasovej, ktorá bola od svojich pätnástich rokov závislá od tvrdých drog. Podstúpila niekoľko neúspešných liečení. V roku 2009 sa liečila v zariadení v Budmericiach u Vlada Schwandtnera, zatiaľ úspešne. Tam napísala túto knihu.
V puberte sa dostala do partie, v ktorej bolo požívanie omamných látok na dennom poriadku. Okúsila svoju prvú drogu a onedlho sa drogy stali jej každodennou súčasťou na dlhých dvanásť rokov. Pichala si čierny heroín, ktorý je oveľa silnejší a nebezpečnejší ako ten bežný. Ako však zistila, drogy nie sú práve lacná záležitosť, a tak sa rozhodla urobiť tovar zo svojho tela. Kniha je plná bolesti, drog a špiny…
Michael Třeštík a Tomáš Třeštík – Katka
Ak chcete vedieť, čo sa stalo s protagonistkou časozberného dokumentárneho filmu Heleny Třeštíkové s názvom Katka, aký bol vlastne jej život pred a po dokumente, určite siahnite po knihe Katka.
Režisérka Katku sledovala štrnásť rokov v zostupnej špirále drog, krádeží, prostitúcie a fyzického i psychického chátrania, ktorú iba občas prerušila nádej a odhodlanie prestať s drogami. Dnes má 43 rokov, o jej dcérku sa stará babička a Katkin večný boj závislosti s úprimnou túžbou po záchrane stále pokračuje.
Sériu unikátnych rozhovorov pripravil Michal Třeštík spoločne s jeho synom Tomášom, ktorý prispel fotografiami. Katka v biografii, na ktorej spolupracovala, opisuje svoje detstvo, tehotenstvo, cestu k drogám i túžbu po živote bez nich, ktorá ju stále neopúšťa.
Jon Roberts a Evan Wright – Kokaínový kovboj
Kokaínový kovboj je kniha z mafiánskeho prostredia zo života Jona Robertsa – mafiána nazývaného Kokaínový kovboj, ktorý zodpovedal za dovoz kokaínu do Spojených štátov amerických v období rozkvetu medellínskeho kartelu. Je to jediná kniha z dnešného výberu, v ktorej nejde o spoveď drogovo závislého.
Jon v tejto knihe bez zábran rozpráva o svojom živote. Narodil sa do mafiánskej „šľachtickej rodiny“. V siedmich rokoch sa prvý raz stal svedkom vraždy a už v dvadsiatich dvoch riadil takmer všetky nočné kluby v New Yorku. Bol jedným z najvýkonnejších pašerákov mafiánskeho klanu v Miami.
V zozname Robertsových priateľov a známych sa nachádzajú mnohé slávne osobnosti druhej polovice minulého storočia – Jimi Hendrix, Richard Pryor, O. J. Simpson, Carlo Gambino, Meyer Lansky či Manuel Noriega. Jeho moc neunikla pozornosti vedenia Republikánskej strany, ktorá ho lákala do svojich radov. Dokonca samotná CIA ho poverila tajnými operáciami. Jon Roberts bezpochyby patrí k zločincom, ktorí zmenili americké dejiny.
Irvine Welsh – Trainspotting
Román Trainspotting určite netreba bližšie predstavovať, vznikol totiž podľa neho jeden z najpopulárnejších filmov britskej kinematografie. Welshov román či film Dannyho Boyla donútil tých „slušných“, aby svoj životný štýl konfrontovali so životom ľudí, ktorí unikajú pred tým „správnym životom“ aj za cenu sebazničenia.
Trainspotting, spôsob zabíjania času britskej mládeže, spočíva v zaznamenávaní príchodov a odchodov vlakov a v porovnávaní týchto časov s oficiálnym cestovným poriadkom. Welshov Trainspotting zaznamenáva turbulentné životné obdobie a s ním spojené skúsenosti partie priateľov, ktorí sú napriek mladému veku deprimovaní životom a „správnymi“ voľbami.
Príbeh je tvorený poviedkami, v ktorých vďaka autorovej vynaliezavosti, nadhľadu, no najmä empatii sledujeme cesty partie drogovo závislých priateľov Rentona, Scípáka, Spuda, Franca a Druhej Ceny. Škótsky dialekt, čierny humor, drsný slovník, ihly a striekačky, HIV, smrť aj život. To všetko Welsh spracoval do teraz už kultového diela, ktoré sa stalo súčasťou britského a škótskeho literárneho folklóru.
Hubert Selby Jr. – Rekviem za sen
Ďalšia z kníh, ktorú pravdepodobne poznáte najmä vo filmovej verzii, no rozhodne stojí za prečítanie.
Príbeh rozpráva o Harrym a jeho priateľke Marion, ktorí sú závislí od heroínu, rovnako ako Harryho najlepší priateľ Tyrone, ktorý sa živí predajom drog. Do rovnakej závislosti však akosi nechtiac spadne aj Harryho matka Sara, ktorá sa stane závislou od tabletiek na chudnutie. Kniha je o tom, čo to znamená byť slabý v spoločnosti, v ktorej prežívajú iba tí silní.
Boris Kukis Kukaň – Chcel som to skúsiť iba raz
Autor Boris Kukis Kukaň venoval svoju knihu Chcel som to skúsiť iba raz všetkým závislým ľuďom, ktorí brali alebo berú legálne či ilegálne drogy. Hovorí, že si, žiaľ, neuvedomujú svoje konanie ani riziko, že môžu ľahko skončiť ako chorí ľudia trpiaci buď rakovinou, alebo neurózou či nespavosťou, prípadne hepatitídou, AIDS či paranoidnou schizofréniou.
Rovnako tak je venovaná rodičom, ktorí sa s drogami síce nikdy osobne nestretli, ale ich deti majú s drogami problém, prípadne majú podozrenie, že ich dieťa s drogami začalo koketovať.
Radek John – Memento
Memento je román o narkomanoch. Táto veta vyjadruje síce to najdôležitejšie, no zďaleka nie všetko. Predovšetkým nevypovedá o tom, že autor pojal svoju prózu ako svedeckú výpoveď – nie ako príbeh „o nich“ ale „ich“ príbeh.
Čitateľ sa tak dostáva do stredu diania, do života tých, ktorí prepadli fetovaniu, pre ktorých sa stali drogy jediným zmyslom života, ktorí sa zosunuli na šikmej ploche sebazničujúcej vášne k úplnej skaze. Kniha vyšla prvýkrát v roku 1986, no je vysoko aktuálna aj dnes.
Veríme, že vás zaujal náš dnešný výber kníh s drogovou tematikou, a prajeme príjemné čítanie, aspoň natoľko, nakoľko sa dajú „príjemne“ čítať knihy o závislosti od narkotík.
Viac knižných noviniek a zaujímavostí zo sveta kníh nájdeš tu.