Sobota 28.5.2022
sk
Viliam
cz
Vilém, Viliam

Vďaka knihám navštívime rôzne skutočné či fiktívne krajiny, zažívame všelijaké dobrodružstvá a udalosti, cestujeme časom do histórie alebo do budúcnosti a skúšame žiť rôzne životy. Niekedy aj také, ktoré by sme pravdepodobne žiť nechceli. Napríklad žiť život drogovo závislého.

Knihy s drogovou tematikou nepatria medzi „ľahkú“ literatúru, no zároveň sú medzi mnohými čitateľmi veľmi obľúbené. Často sú to veľmi drsné príbehy, opisujúce nespočetné pády na úplné dno ľudskej existencie. Tieto knihy sú zároveň výstrahou pre všetkých, ktorých niekedy v živote lákala alebo láka predstava vyskúšať nejakú drogu.

V dnešnom článku vám predstavíme 8 kníh, z ktorých je väčšina už kultová a ktoré si žiadny čitateľ zaujímajúci sa o túto tému nemôže nechať ujsť.

Christiane F. – My deti zo stanice ZOO

My deti zo stanice ZOO je pravdepodobne najznámejšia kniha, ktorá sa venuje drogovej závislosti a pádu na samé dno. Nesie v sebe veľmi silný a nervydrásajúci odkaz. Kniha je spoveďou samotnej Christiane F., v ktorej podrobne popisuje svoju závislosť od heroínu, pád na samé dno, ako aj nespočetné snahy o návrat do normálneho života.

Je to zároveň príbeh bezradnej spoločnosti, ktorá si s drogovo závislými deťmi nedokázala vo svojej dobe poradiť a mnohé z prípadov skončili tragicky. Napriek tomu, že sa udalosti odohrali v sedemdesiatych rokoch 20. storočia, kniha dodnes nestratila nič na svojej aktuálnosti.

View this post on Instagram

My deti zo stanice ZOO ? Pre mňa kniha ktorú som si vždy chcela prečítať len mi trvalo dosť dlho kým som sa k nej konečne dostala ?‍♀️. Prišiel na ňu čas a myslím že keby ju prečítam v nižšom veku neviem či by vo mne zanechala to čo teraz. ?. Veľmi silný príbeh mladej tínedžerky ktorá opisuje svoje ťažké detstvo a to ako sa postupne dostáva k drogám. ?Silným drogám. Ako maloletá sa stala závislá čo ju dohnalo až k prostitúcií. ?. Príbeh sa odohráva v Berlíne v 70tych rokoch. Je to zároveň príbeh bezradnej spoločnosti, ktorá si s drogovo závislými deťmi nedokázala vo svojej dobe poradiť a mnohé z prípadov skončili tragicky. . . . Neskôr som sa dozvedela že kniha má aj pokračovanie. ?Recenzie hovoria že je to len chabý pokus Christiane F. o ďalší zárobok ktorý ju prekvapil po vydaní knihy My deti zo stanice ZOO. ? Za celoživotný úspech považuje to, že ešte stále žije. ?‍♀️ Kto vie načo ten zisk zase použila ? ??. . . . . #dnescitam #dnesctu #precitane #mydetizostanicezoo #mydetizestanicezoo #knihy #knihozruti #knihomolka #martinus #premedia #vydavatelstvopremedia

A post shared by KnihoŽrúti (@kniho_zruti) on

Tatiana Melasová – Tovar

Kniha Tovar je spoveď Slovenky Tatiany Melasovej, ktorá bola od svojich pätnástich rokov závislá od tvrdých drog. Podstúpila niekoľko neúspešných liečení. V roku 2009 sa liečila v zariadení v Budmericiach u Vlada Schwandtnera, zatiaľ úspešne. Tam napísala túto knihu.

V puberte sa dostala do partie, v ktorej bolo požívanie omamných látok na dennom poriadku. Okúsila svoju prvú drogu a onedlho sa drogy stali jej každodennou súčasťou na dlhých dvanásť rokov. Pichala si čierny heroín, ktorý je oveľa silnejší a nebezpečnejší ako ten bežný. Ako však zistila, drogy nie sú práve lacná záležitosť, a tak sa rozhodla urobiť tovar zo svojho tela. Kniha je plná bolesti, drog a špiny…

View this post on Instagram

Tovar – Tatiana Melasová (2010) Melisa, kedysi mladé dievča z dobrej rodiny (teraz bývala narkomanka) – ako málo jej stačilo aby sa jej život otočil o 180°. Vplyv priateľov je často krát taký veľký, že predurčuje naše konanie na dlhý čas a niekedy do konca nášho života. Vplyv na Melisu bol smerodajní, jedna dávka heroínu bola len malým krôčikom k začiatku drogovej závislosti. Robiť prostitútku? prečo nie. Zmena prostredia nie je vždy dobrou voľbou – zo ženy pracujúcej v bezpečí, zamenila Melisa svoju pôsobnosť na ženu na ulici, bez ochrany. V jej zmýšľaní bola dávka prednejšia a ďalším dôvodom bolo že mohla drieť kedy chcela a dať si hocikedy davku. Keď to už znova nezvládala vstúpil do jej života muž… ——————————————————————————- ?Kniha sa mi veľmi páčila, hoci pojednáva o vážnej problematike – drogovej závislosti i prostitúcií. Pre mňa bolo veľmi zaujímavé rozprávanie autorky o jej životnom hazardovaní – pádoch. Jej príbeh o úskaliach života, je reálnym obrazom budúcnosti pre tých čo sa začínajú zaujímať o drogy alebo ich už začali užívať a tak isto aj sa predávať (predávať svoje telo). Veď keď už nič iné sa nedá predať, zostáva nám už len naše telo. Klesnúť na dno je veľmi ľahké… ——————————————————————————- ?Knihu odporúčam aj pre mladých, ktorí si myslia že drogy sú IN, nech si pozrú aj druhú stránku tohto životného štýlu, kam až môžu zájsť – klesnúť. Za mňa kniha áno aj keď tam boli popísané rôzne nechutnosti. ——————————————————————————- #book#bookworm#bookstagram#skbookstagram#bookish#bookaddiction#booklover#bookishlove#bookcommunity#reader#goodbook#tipnaknihu#kniha#tovar#tatianamelasova#melisa#marencinpt#citamenasich#dnescitam#knihomolka#knihozrut#citaniejesexy#ctenijesexy#viaccasunacitanie#viaccasunacteni#precitane#zasnivanamischell ——————————————————————————- Moje hodnotenie 4,5/5⭐

A post shared by Mischell kúzlo kníh (@zasnivana.mischell) on

Michael Třeštík a Tomáš Třeštík – Katka

Ak chcete vedieť, čo sa stalo s protagonistkou časozberného dokumentárneho filmu Heleny Třeštíkové s názvom Katka, aký bol vlastne jej život pred a po dokumente, určite siahnite po knihe Katka.

Režisérka Katku sledovala štrnásť rokov v zostupnej špirále drog, krádeží, prostitúcie a fyzického i psychického chátrania, ktorú iba občas prerušila nádej a odhodlanie prestať s drogami. Dnes má 43 rokov, o jej dcérku sa stará babička a Katkin večný boj závislosti s úprimnou túžbou po záchrane stále pokračuje.

Sériu unikátnych rozhovorov pripravil Michal Třeštík spoločne s jeho synom Tomášom, ktorý prispel fotografiami. Katka v biografii, na ktorej spolupracovala, opisuje svoje detstvo, tehotenstvo, cestu k drogám i túžbu po živote bez nich, ktorá ju stále neopúšťa.

View this post on Instagram

Katka, příběh narkomanky, Michael Třeštík, Tomáš Třeštík Příběh Katky, díky dokumentu a filmu, jedné z nejznámějších narkomanek u nás. Pár vzpomínek na dětství a pak více jak dvacet let plných drog, krádeží, pochybného života, prostituce, chátrání a občasné snahy skoncovat s drogami. Absolutně nepředstavitelný příběh pro člověka, který s drogami nemá zkušenosti a nemá ve svém okolí někoho takového. Autentičnost vyprávění dodává to, že je kniha napsána Katčinými slovy, žádné uhlazené přepisování, ale vše je tak, jak to ona v tu chvíli cítila. Fotky krásně ukazují, co udělají drogy z pěkné holky za pár let. Neskutečné, neskutečné, neskutečné, přečtené téměř v jednom kuse. Jen jsem musela na chvilku přestat číst, když bylo více popsáno, jak si Katka píchala do žíly. Pro slabší povahy a hlavně pro ty, kdo nemají rádi injekce, doporučuji obrnit se. I když jsem viděla film i dokument, i kniha mě velmi zasáhla a opět uvrhla do smutku. Určitě kniha, o které by se mělo mluvit a měla by být vidět. 4,5*/5* #katka #pribehnarkomanky #tomastrestik #michaeltrestik #motto @albatrosmedia #albatrosmedia #bookphoto #cteniselby #czbook #ctemecesky #ctemeceskeautory #ctemeceskeknihy #zaceskeautory #bookgram #igbooks #bookworm #read #bookstagram #docteno

A post shared by Eva Francová (@cteni_s_elby) on

Jon Roberts a Evan Wright – Kokaínový kovboj

Kokaínový kovboj je kniha z mafiánskeho prostredia zo života Jona Robertsa – mafiána nazývaného Kokaínový kovboj, ktorý zodpovedal za dovoz kokaínu do Spojených štátov amerických v období rozkvetu medellínskeho kartelu. Je to jediná kniha z dnešného výberu, v ktorej nejde o spoveď drogovo závislého.

Jon v tejto knihe bez zábran rozpráva o svojom živote. Narodil sa do mafiánskej „šľachtickej rodiny“. V siedmich rokoch sa prvý raz stal svedkom vraždy a už v dvadsiatich dvoch riadil takmer všetky nočné kluby v New Yorku. Bol jedným z najvýkonnejších pašerákov mafiánskeho klanu v Miami.

V zozname Robertsových priateľov a známych sa nachádzajú mnohé slávne osobnosti druhej polovice minulého storočia – Jimi Hendrix, Richard Pryor, O. J. Simpson, Carlo Gambino, Meyer Lansky či Manuel Noriega. Jeho moc neunikla pozornosti vedenia Republikánskej strany, ktorá ho lákala do svojich radov. Dokonca samotná CIA ho poverila tajnými operáciami. Jon Roberts bezpochyby patrí k zločincom, ktorí zmenili americké dejiny.

Irvine Welsh – Trainspotting

Román Trainspotting určite netreba bližšie predstavovať, vznikol totiž podľa neho jeden z najpopulárnejších filmov britskej kinematografie. Welshov román či film Dannyho Boyla donútil tých „slušných“, aby svoj životný štýl konfrontovali so životom ľudí, ktorí unikajú pred tým „správnym životom“ aj za cenu sebazničenia.

Trainspotting, spôsob zabíjania času britskej mládeže, spočíva v zaznamenávaní príchodov a odchodov vlakov a v porovnávaní týchto časov s oficiálnym cestovným poriadkom. Welshov Trainspotting zaznamenáva turbulentné životné obdobie a s ním spojené skúsenosti partie priateľov, ktorí sú napriek mladému veku deprimovaní životom a „správnymi“ voľbami.

Príbeh je tvorený poviedkami, v ktorých vďaka autorovej vynaliezavosti, nadhľadu, no najmä empatii sledujeme cesty partie drogovo závislých priateľov Rentona, Scípáka, Spuda, Franca a Druhej Ceny. Škótsky dialekt, čierny humor, drsný slovník, ihly a striekačky, HIV, smrť aj život. To všetko Welsh spracoval do teraz už kultového diela, ktoré sa stalo súčasťou britského a škótskeho literárneho folklóru.

Hubert Selby Jr. – Rekviem za sen

Ďalšia z kníh, ktorú pravdepodobne poznáte najmä vo filmovej verzii, no rozhodne stojí za prečítanie.

Príbeh rozpráva o Harrym a jeho priateľke Marion, ktorí sú závislí od heroínu, rovnako ako Harryho najlepší priateľ Tyrone, ktorý sa živí predajom drog. Do rovnakej závislosti však akosi nechtiac spadne aj Harryho matka Sara, ktorá sa stane závislou od tabletiek na chudnutie. Kniha je o tom, čo to znamená byť slabý v spoločnosti, v ktorej prežívajú iba tí silní.

Boris Kukis Kukaň – Chcel som to skúsiť iba raz

Autor Boris Kukis Kukaň venoval svoju knihu Chcel som to skúsiť iba raz všetkým závislým ľuďom, ktorí brali alebo berú legálne či ilegálne drogy. Hovorí, že si, žiaľ, neuvedomujú svoje konanie ani riziko, že môžu ľahko skončiť ako chorí ľudia trpiaci buď rakovinou, alebo neurózou či nespavosťou, prípadne hepatitídou, AIDS či paranoidnou schizofréniou.

Rovnako tak je venovaná rodičom, ktorí sa s drogami síce nikdy osobne nestretli, ale ich deti majú s drogami problém, prípadne majú podozrenie, že ich dieťa s drogami začalo koketovať.

View this post on Instagram

#booktime? #chcelsomtoskusitibaraz

A post shared by FB: Jenn Kasárová (@jenny_1226) on

Radek John – Memento

Memento je román o narkomanoch. Táto veta vyjadruje síce to najdôležitejšie, no zďaleka nie všetko. Predovšetkým nevypovedá o tom, že autor pojal svoju prózu ako svedeckú výpoveď – nie ako príbeh „o nich“ ale „ich“ príbeh.

Čitateľ sa tak dostáva do stredu diania, do života tých, ktorí prepadli fetovaniu, pre ktorých sa stali drogy jediným zmyslom života, ktorí sa zosunuli na šikmej ploche sebazničujúcej vášne k úplnej skaze. Kniha vyšla prvýkrát v roku 1986, no je vysoko aktuálna aj dnes.

View this post on Instagram

?RECENZE? • Název knížky – Memento • Autor – Radek John • Počet stran – 288 • Žánr – Román • Hodnocení – 4,5⭐️/5⭐️ • Názor na knížku – Ráda bych ji nejprve všem doporučila. Knížka se zajímá o závislosti na drogách a vypráví o takzvaných narkomanech. Hrozně mě zaujalo, že se o tomto tématu mohu dozvědět něco víc a o tom jak je život těžký a nebezpečný. Určitě stojí za přečtení. Knížka je čtivá, čte se rychle. Jediné co mi nesedlo byla ‘’romantická linka’’ neboli vztah mezi Michalem a Evou, který se mi nelíbil a hl. postavy jsem si taky nějak extra neoblíbila. Ale přece jenom do téhle knihy jsem šla s tím, že se něco dozvím o závislosti? • Obsah knížky/anotace – Memento je román o narkomanech. Tato věta říká sice to nejdůležitější, ale zdaleka ne všechno. Především nevypovídá o tom, že autor pojal svou prózu jako svědeckou výpověď – nikoli jako příběh "o nich", ale jako "jejich" příběh. Čtenář se dostává do středu dění, do života těch, kteří propadli droze, pro něž se stává fetování hlavním či spíše jediným smyslem života, kteří se sesouvají po šikmé ploše sebezničující vášně k naprosté zkáze. V Mementu nečteme poučení, varování, výstrahy, ale pronikáme do lidských osudů, bytostně cítíme, jak málo stačí, aby se život člověka zhroutil do marného a bezútěšného živoření. • #books #bookstagram #reading #dnesctu #copravectu #bookish #booklover #instabook #hobby #recenze #memento #radekjohn #betadobrovsky #novel @knihybeta @knihkupectvi_luxor

A post shared by ?Knihomolka? (@tess_a_knihy) on

Veríme, že vás zaujal náš dnešný výber kníh s drogovou tematikou, a prajeme príjemné čítanie, aspoň natoľko, nakoľko sa dajú „príjemne“ čítať knihy o závislosti od narkotík.

Viac knižných noviniek a zaujímavostí zo sveta kníh nájdeš tu.


Ako hodnotíš tento článok?

Monika Ružová
Som vášnivá knihomoľka, šialená zberateľka kníh, Funko Pop figúriek a nadšená filmová a seriálová fanúšička. Čítam všetko od Young Adult, fantasy cez trilery a horory až po spoločenské romány a detské knihy. V mojich článkoch na EMEFKA sa teda zameriavam práve na literatúru a svet s ňou spojený.

Pridaj svoj komentár

Komentáre 0

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Anketa dňa
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max 15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max 5mb
    *dané pole je potrebné vyplniť