Vieš, ktoré slovné spojenie ti dokáže takmer okamžite zdvihnúť tlak? No predsa meškajúci vlak. Hoci sa preprava týmto dopravným prostriedkom radí k tým najbezpečnejším a bezstarostným, rozhodne ti už niekoľkokrát nejednu starosť spôsobila.
Preto sme sa spojili s naším šikovným ilustrátorom a zvečnili osem situácií, ktoré sa vo vlaku bežne dejú. Pevne veríme, že sa tieto veci v budúcnosti zlepšia a naše obrázky budú už len vtipnou spomienkou, nie krutou realitou.
1. Znechutená kontrolórka lístkov
Nie je nič krajšie, keď ťa na začiatku tvojej cesty privíta znechutená sprievodkyňa. Až príliš dáva najavo, ako veľmi ju tá práca (ne)baví. Nedajbože, keď zistí, že si si kúpil/a zlý lístok. Zavalí ťa spŕškou poučovaní a vyhrážok, že ťa vyhodí z vlaku. Neostáva ti nič iné, len ticho pritakávať a čakať, kým sa aspoň trochu upokojí. Potom ten problém spolu predsa nejako vyriešite. Česť všetkým milým a ochotným sprievodcom.
2. Nebolo by týždňa, keď by vlaky nemeškali
Spoliehať sa na to, že tvoj vlak nebude meškať a aspoň raz prídeš niekde včas, je takmer nereálne. Vždy sa nájde niečo, čo ho spomalí. Ale kým nehorí vozeň, stále je nádej, že do finálnej destinácie dorazíš. Akurát nevieš kedy. Aj z hodinovej jazdy sa totiž môže stať päťhodinová. Kým si nekúpiš svoje vlastné auto, nič iné ti neostáva.
3. Vypredané miestenky
Keď sa neskoro spamätáš, vo vlaku si jednoducho nesadneš. Možno sa ti to podarí na pár minút, kým nepristúpi ďalší cestujúci, ktorý ťa z miesta slušne vyhodí. Medzitým ti však obsadia aj tvoj flek na státie, až sa nakoniec ocitneš vedľa toalety. A tam to veľmi nevonia. Jedno euríčko ťa snáď nabudúce finančne nepoloží.
4. Počas jazdy sa toho veľa nenaučíš
Keď sa počas semestra blížia zápočty, študentom sa začína dvíhať tlak. Majú iba dve možnosti – učiť sa alebo sa úpenlivo modliť. Cesta vlakom je ideálnym časom na oboje, aj keď väčšina sa spolieha najmä na učenie. A až potom sa modlí. Keď si ale k tebe do kupé sadne nejaký ukecaný „týpek“, čo neustále volá alebo sa rozpráva s kamarátom oproti nemu, psychické zrútenie je na spadnutie.
5. Na reštauračný vozeň môžeš zabudnúť
Niet krajšej vety na tvoj prázdny žalúdok ako: „Reštauračný vozeň z prevádzkových dôvodov nie je vo vlaku radený.“ Takmer si nestihol nastúpiť, si brutálne hladný a vystupuješ až o tri hodiny. Dal by si všetko za šunkovú bagetu, ale, hold, máš smolu.
Musíš vydržať a zakašľať si vždy, keď ti zaškŕka v bruchu. Pamätaj, že isté veci sú na Slovensku nereálne. Napríklad, ak vlak nemešká, vo vozni si nájdeš prázdne miesto na sedenie bez kúpy miestenky a ešte sa aj dobre naješ.
6. Keď sa nepotíš, tak mrzneš
V lete nefunguje klíma, v zime sa zase nekúri. Ďalšia z vecí na zozname, na ktoré si si už za tie roky cestovania vlakom zvykol či zvykla. Od Žiliny do Bratislavy sa to ešte tie dve hodiny zniesť dá. Ak cestuješ z ďalekého východu, celú noc sa musíš rozmrazovať na byte alebo internáte. Jediná záchrana je malý doping na zahriatie.
7. Radšej vydržíš, ako si sadneš na nechutné WC
Osobitnou kapitolou vo vlaku sú toalety. Občas sú v pohode, inokedy je lepšia možnosť vydržať. Ani ty si si určite nemyslel/a, že najväčší problém niektorých cestujúcich vo vlaku bude trafiť sa do záchodu. Dobre známa tekutina sa prelieva z jednej strany na druhú, zo „štipľavej vône“ sa ti dvíha žalúdok. Ideálne pred cestou radšej nejesť a nepiť.
8. Keď sa zobudíš na úplne opačnom konci republiky
Predstav si, že cestuješ z Trnavy do Trenčína, ale zobudíš sa úplne inde. Zo zlého sna do ešte horšej reality – si v Kysaku. Cestou naspäť od hnevu už určite nezadriemeš. Keď cítiš, že si unavený/á, nastav si budík alebo popros, nech ťa zobudia prísediaci. Inak si užiješ výlet naprieč Slovenskom, a to dokonca dvakrát.