Ľudia do našich životov prichádzajú a rovnako z nich aj odchádzajú. Je to prirodzená súčasť života. Preto by sme sa nemali báť rozísť s ľuďmi, pri ktorých sa necítime úplne komfortne a slovom priateľ by sa dali len ťažko charakterizovať.
Občas sa ti v živote vyskytne človek, s ktorým tráviš veľa času, ste kamaráti, no postupne prídeš na to, že ťa nejak „psychicky vyšťavuje“. Takýchto ľudí označujeme za toxických. Toto sú niektoré typy, ktoré by nemali mať v tvojom živote miesto.
1. Tragéd
Tento človek sa neustále ľutuje a má mnoho svojich vlastných problémov, ktoré by mal riešiť. On ich však nerieši, iba sa v nich doslova neustále máča bez toho, aby sa snažil niečo vyriešiť. Áno, priatelia sú na to, aby si vzájomne pomáhali, no tento človek ti neustále vešia svoje problémy na nos.
Akonáhle mu ponúkneš riešenie, možno povie, že máš pravdu, ale nič s tým neurobí. Okrem toho neexistuje čas, kedy by vypočul on teba. Na všetky tvoje problémy, ktoré mu spomenieš, odpovedá vetami typu: „Ja to mám tak isto…“ Ak nie je žiadna snaha veci zmeniť, tak ty nie si povinný robiť tomuto človeku terapeuta.
2. Kamaráti sa s tebou iba vtedy, keď si veselý
Žiaľ, aj takíto samozvaní kamaráti sa občas v našich životoch nájdu. Ak sú ľudia, ktorí sú radi v tvojej prítomnosti, iba keď máš dobrú náladu a si veselý, tak to nie sú rozhodne kamaráti. V momentoch, keď máš zlú náladu, si smutný, niečo ťa hnevá… sa ti odvracajú chrbtom. Nad rozlúčením sa s takýmito ľuďmi by si nemal ani chvíľku váhať .
3. Klamár
Sú ľudia, ktorí majú z nejakých zvláštnych dôvodov potrebu neustále klamať. Je jedno, či ti tvoj kamoš klame o tom, prečo nešiel von, odkiaľ vie druhý kamoš o tvojom tajomstve a mnoho ďalších možných lží. Ak si človeku vysvetlil, že ti to vadí a svojím správaním podkopáva tvoju dôveru, no on stále naďalej klame, je načase ho nechať ísť.
4. Manipulátor
Kamarátka, ktorá povedala tej druhej, že si na ňu nadávala, a teraz ti vyrobila prúser. Pritom ty si v tom možno nevinne. Intrigy do kamarátstiev nepatria. Ak sú nejaké nezhody, mali by ste si ich vedieť zakaždým vysvetliť tak, ako to robia dospelí ľudia. V prípade, že ti niekto hádže kamene pod nohy, nemal by sa označovať za tvojho kamaráta.
5. Celý čas ťa kritizuje alebo uráža
Je dobré mať od svojich kamarátov spätnú väzbu. Kamarátstvo by sa však nemalo zakladať na tom, že všetko, čo kamošovi povieš, sa obráti v nejakú kritiku alebo urážku. V prípade, že si od tejto osoby pomaly nepočul jedno milé slovo, skús sa s ním porozprávať.
Možno spolu prídete na to, prečo je taký kritický. Ak si to nechce ani priznať, prípadne nemá záujem s tým niečo robiť, je čas povedať mu zbohom.
6. Nikdy nebol pozitívny
Málokto je neustále pozitívny. Avšak nič nám nebráni v tom, aby sme sa snažili byť optimistami. Ak ťa kamoš svojimi neustálymi negatívnymi myšlienkami a náladami doslova ťahá na dno, daj mu košom. Pozor, treba však odlíšiť od toho, či nemá náhodou nábeh na depresiu.
V takom prípade by si nebol práve dobrý kamoš. Ide skôr o takých ľudí, ktorí neveria v tvoje schopnosti, neveria v žiaden tvoj nový vzťah a aj keď im napríklad navrhneš, aby ste skúsili novú krčmu, tak hneď frflú.
7. Ten, čo mrhá tvojím časom
Kamaráti potrebujú tráviť čas spolu. Treba si však dať pozor na takého kamaráta, ktorý ťa vyhľadáva iba preto, lebo potrebuje pozornosť. Nevyhľadáva ťa preto, lebo sa o teba zaujíma. Si pre neho ako stĺp, o ktorý si oprie bicykel.
Ak sa na teba hnevá, keď mu neodpisuješ na sociálnej sieti, prípadne si si dovolil byť s niekým iným, nie je niečo v poriadku. A potom je tu ešte ten typ človeka, ktorý je nezodpovedný a nedá sa na neho spoľahnúť.
Nedokážeš sa s ním dohodnúť na presnom mieste a čase, lebo sa večne niekde motá. A ty nepatríš medzi jeho priority.
8. Je jedno veľké sklamanie
Človek, ktorý zradil tvoju dôveru. Napriek tomu si mu dal šancu, no on to urobil znova. Alebo človek, ktorý ťa len využíva. Prípadne to môže byť osoba, ktorá si jednoducho neplní svoju úlohu tak, ako by mala. Ak ťa niekto viackrát sklamal a neustále sa to opakuje, tak sa na toho človeka vykašli. Ty si mu ľahostajný, keďže sa nič nesnaží zmeniť. Tak prečo to s ním ťahať ďalej?
Pár rád na záver:
• Ak si nie si istý, či je človek pre teba naozaj toxický, daj si od neho pauzu. Niekedy stačí týždeň-dva bez toho človeka a už len fakt, že ti nechýba alebo sa bez neho cítiš lepšie, hovorí sám za seba.
• V prípade, že do tvojho života neustále ľudia prichádzajú a odchádzajú, je čas zamyslieť sa, či ty sám nie si ten toxický človek. Vždy sa nájde človek, pre ktorého sme my toxickí, no ak je to väčšina ľudí plynúca do našich životov, je čas zamyslieť sa skôr nad sebou…
• Toxickými ľuďmi môžu byť aj členovia tvojej rodiny, prípadne dlhoroční priatelia. Máš právo rozlúčiť sa v živote s akýmkoľvek človekom a nezáleží na tom, v akom vzťahu ste.