8 užitočných ranných zvykov, ktoré by si mal každý z nás osvojiť

Prečo by si si nemal umývať zuby po jedle a nesprchovať sa v teplej vode?

Zdroj: Profimedia.sk

Ráno je začiatok dňa, preto by sme mali pozorne dbať na zvyky, ktoré vtedy opakujeme. Ani netušíš, no možno ťa niektoré z nich negatívne ovplyvňujú. Vplývajú nielen na tvoj deň, ale aj na zvyšok života bez toho, aby si si vôbec niečo všimol. Pozri sa preto, ktoré ranné návyky je dobré udržať si a ktoré by si mal naopak vylúčiť zo svojho života. 

1. Piješ kávu nalačno

Piť kávu hneď po prebudení nie je úplne najlepšia možnosť. Ľahko si tak spôsobuješ závislosť na kofeíne a okrem toho ti to môže spôsobovať úzkosti a bolesti žalúdka. Odborníci odporúčajú piť prvú rannú kávu približne tri hodiny po tom, ako si sa zobudil.

Ak však potrebuješ kávu hneď ráno, mal by si ju piť s mliekom alebo smotanou do kávy. Takáto káva nedráždi až tak žalúdok a kofeín v nej sa uvoľňuje dlhšie a postupne.

2. Raňajkuješ cereálie

Porcia cereálií zväčša obsahuje štyri polievkové lyžice cukru. Nie je ideálne začínať ráno jedlom, ktoré má vysoký obsah cukru, lebo sa potom krátko po jeho zjedení cítime unavení a letargickí. Ideálne je konzumovať ráno jedlá, ktoré sú bohaté na bielkoviny.

Napríklad nejaký grécky jogurt s ovocím, prípadne vajíčka či cottage cheese. Známa dietologička Chelsey Amer sa vyjadrila, že je zdravšie dať si na raňajky trojuholník pizze ako misku s cereáliami, lebo pizza obsahuje mnoho dôležitých živín.

Anthony Duran, Unsplash

3. Nedávaš si ráno sprchu

Sú len dva typy ľudí: tí, čo sa sprchujú ráno, a tí, ktorí sa sprchujú večer. A potom ešte tí, čo sa nesprchujú takmer nikdy, ale o tých teraz pomlčíme.

Podľa vedcov je dobré dávať si sprchu ráno, lebo počas nej si náš mozog oddýchne, stáva sa však potom aktívnejší a následne je pre nás jednoduchšie riešiť rôzne problémy. Napríklad v práci alebo v škole. Ak ťa preto čaká náročný deň, odporúča sa presunúť sprchu z večera na ráno.

4. Dávaš si horúcu sprchu

Pri sprchovaní na chvíľu ostaneme. Jednou z chýb, ktorú pri sprchovaní ráno robíme, je aj tá, že na seba pustíme teplú vodu. To má za dôsledok, že jediné, čo sa nám chce, je zamotať sa pod perinu. Studená sprcha má hneď niekoľko pozitívnych účinkov.

Okrem toho, že ťa poriadne preberie, stimuluje to aj aktivitu mozgu a pomáha tvojmu imunitnému systému. Taktiež studená voda na rozdiel od teplej pokožku nevysušuje a ľudia, ktorí sa sprchujú v studenej vode, aj rýchlejšie chudnú.

Profimedia.sk

5. Tráviš príliš veľa času na mobile

Rutina mnohých ľudí – zazvoní budík a hneď po prebratí človek scrolluje sociálne siete. To, ako trávime naše rána, veľmi silno ovplyvňuje naše dni. Netrávte čas sledovaním životov cudzích ľudí, rozčuľovaním sa nad komentármi, správami a podobne. To isté platí aj pre pracovné emaily. Radšej si pusti obľúbenú hudbu, urob si dobré raňajky a priprav sa na svoj deň.

6. Ihneď si ustelieš posteľ

Ak si hneď po tom, ako si vstal, ustelieš posteľ, vytváraš tak dokonalé prostredie pre prachové roztoče. Vlhkosť, ktorú tvoje telo zanecháva na plachtách, sa nemá takto kedy odpariť. Vedci preto odporúčajú periny z postele úplne premiestniť a nechať posteľ doslova dýchať a až potom ju ustlať.

Priscilla Du Preez, Unsplash

7. Dlho si vyberáš, čo si oblečieš

Toto veľmi dobre poznajú hlavne ženy, no určite sa to nevyhlo ani niektorým mužom. Nerozhodne stojíš pred svojím šatníkom, pretože nevieš, čo si obliecť. Ráno býva na všetko málo času, preto by si sa nemal zbytočne zaoberať aj týmto.

Nachystaj si preto svoje oblečenie už večer predtým. Prípadne, ak máš nejaký dresscode, oblečenie, ktoré nosíš do práce, si daj na jednu stranu, aby bolo oddelené od oblečenia, ktoré nosíš mimo práce.

8. Umývaš si zuby po jedle

Kroky niektorých ľudí vedú ráno hneď z postele do kúpeľne, iní smerujú do kuchyne a rannú hygienu vrátane umývania zubov si nechávajú po jedle. Po konzumácii jedla sa však zubná sklovina stáva zraniteľnou. Stačí, že ste jedli citrusy, ovocie či pili minerálku.

Tieto požívatiny môžu obsahovať látky, ktoré narúšajú zubnú sklovinu. Preto by ste si mali po jedle zuby vypláchnuť vodou a zvyšky jedla spomedzi zubov vyčistiť zubnou niťou.

Profimedia.sk

Reagujte!
Grr Grr
3
Grr
Fuuj Fuuj
6
Fuuj
Fňuk Fňuk
0
Fňuk
Jeej Jeej
5
Jeej
Uups Uups
34
Uups
Haha Haha
4
Haha
Woow Woow
19
Woow

Komentuj post a napíš, čo si o tom myslíš!

⬇️

Pridaj komentár

Pre odoslanie komentáru sa musíte prihlásiť. Ak ešte nemáte účet zaregistrujte sa.

Mrkni aj tento článok:
V indickom štáte Kérala tiekol ľuďom namiesto vody z kohútikov alkohol

Prihlásiť sa

Nemáte účet?
Zaregistrovať sa

reset password

Späť na
Prihlásiť sa

Zaregistrovať sa

Prosím registrujte sa na emefka.sk

Späť na
Prihlásenie
Choose A Format
Personality quiz
Trivia quiz
Dotazník
Príbeh
Zoznam
Meme
Video
Audio
Image

SLEDUJ EMEFKA

NA SOCIÁLNYCH SIEŤACH

SLEDUJ NA INSTAGRAME