Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Sobota 4.2.2023
sk
Veronika
cz
Jarmila

Či už si len začal svoju cestu na vysokej škole, alebo už máš za sebou nejaký ten semester, máme pre teba zopár rád. Nikto ti nikdy nič nepovie, iba keď je po všetkom, sú zrazu všetci múdri. My sme sa poučili z vlastných chýb a preto sa o ne radi podelíme so všetkými vysokoškolákmi.

Čo sme pár mesiacov po úspešnom prevzatí diplomu oľutovali, že sme na vysokej nestihli? Múdry sa poučí z chýb iných, hlúpy sa učí na vlastných chybách. Tým pádom sa učíš od hlúpeho. Dokonalá rovnováha. Samozrejme, na každej vysokej škole je to iné, niekto má času viac, iní sa zas neustále učia. Chápeme, že nie všetky rady sa dajú aplikovať pri každom vysokoškolákovi. 

Čas, čas, čas

Nie učiť sa, učiť sa, učiť sa. Jediná veličina, ktorej budeš mať počas štúdia najviac. Niektoré školy majú veľmi sporadický rozvrh hodín, a potom chodíš do školy len dva dni. Čo robíš tie ďalšie dni? Občas je fajn namiesto opíjania sa do nemoty a pozerania celých sérií seriálov, venovať čas tomu, čo máš rád.

Možno si to teraz ani neuvedomuješ, ako niekedy mrháš časom. Potom, keď budeš chodiť denne do práce, zistíš že si sa mohol počas výšky radšej venovať aj niečomu inému, naučiť sa ďalší cudzí jazyk, viac maľovať, viac sa venovať svojím záľubám. Nie je nič lepšie, ako rozvíjať svoj talent a nadšenie pre niečo ďalšie, okrem toho, čo študuješ. Ani nevieš, kedy sa ti to môže zísť.

giphy.com (https://giphy.com/gifs/reaction-mood-stephen-colbert-1XdfVRTyn5d31Q1lG0)

Opiť sa so spolužiakmi nie je na škodu

Trochu sa negujem, lebo som v predchádzajúcich riadkoch písala o tom, že by sme sa nemali len opíjať… netreba to preháňať. Možno aj keď si introvert a z opíjania sa so spolužiakmi nemáš dvakrát radosť, no z týchto večierkov sú väčšinou najlepšie spomienky. Neznamená to, že sa máte opíjať do nemoty, nemusíš vlastne ani piť. Ak si so skvelými ľuďmi, tak je zábava aj bez alkoholu.

Nebáť sa vyjsť zo svojej bublinky

Koľko ľudí príde so svojou životnou láskou na výšku, chodia spolu za ručičky z každej prednášky… a potom sa aj tak rozídu. Ja som k ním tiež patrila. Neľutujem to, že sme tam prišli spolu, ani že sme sa rozišli.

Ľutujem to, že som prvé dva roky medzi spolužiakmi neexistovala. Mali sme len svoj vlastný svet a spolužiakov sme sa stránili. Čo bola škoda, lebo viaceré skvelé zážitky nám unikli a my sme namiesto nich, pozerali seriály.

giphy.com (https://giphy.com/gifs/originals-l3q2SkhNi36uj2iXe)

Ísť na erazmus

Každý, kto na ňom bol, ti povie, že to bolo jedno z najlepších rozhodnutí, aké kedy urobil. Netreba sa toho báť, pravdepodobne sú všetci ostatní rovnako vystrašení ako ty. Erazmus je skvelá príležitosť, ako vystúpiť zo svojej komfortnej zóny, a pritom sa naučiť mnoho nových vecí, zlepšiť svoje jazykové znalosti, taktiež spoznať iné kultúry. Okrem erazmu však existuje mnoho iných pobytov, napríklad moja kamarátka sa tak dostala na niekoľko týždňov na Kubu.

Neboj sa amorových šípov

Možno sa zaľúbiš, možno do staršej spolužiačky. No a čo. Kašli na to, kto bude čo hovoriť, choď si za tým. Mnoho ľudí to nechá tak, lebo sa zamýšľa nad tým, čo povedia spolužiaci a podobne. Viac príležitostí na spoznávanie nových ľudí a zaľúbenie sa, aké máš na vysokej, mať už nebudeš.

giphy.com (https://giphy.com/gifs/pizza-iJa6kOfJ3qN7a)

Využi zľavy, ktoré máš

Nie je reč len o cestovaní zadarmo. Ako študent máš mnoho zliav, či už na cestovanie, alebo mnoho iných vecí. Keď už máš ten zázračný ISIC, tak prečo by si ho nemohol využiť. Choď navštíviť miesta, ktoré si túžil vždy vidieť. Viac času a možností ako máš teraz, už mať nebudeš.

Získavaj prax aj zadarmo

V prípade, že neštuduješ práve medicínu, ale nejakú menej náročnú školu a máš trochu viac voľného času, je fajn počas štúdia získavať prax. Nielen vtedy, keď ti to v škole nakážu kvôli papieru. Ak si v škole, v ktorej ti nepomôže k vytúženému zamestnaniu diplom, a môže byť aj červený, tak ti odporúčam poobzerať sa po nejakej práci.

Nie je nič lepšie, ako keď ideš ako čerstvý absolvent na pohovor a tvoj životopis hovorí sám za seba, lebo polovica z neho sú pracovné skúsenosti. Ver tomu, že ono sa to dá. Aj práca, ktorá môžno nebude platená v stovkách eur, ti dá občas viac, lebo si z nej odnesieš cenné vedomosti.

giphy.com (https://giphy.com/gifs/cat-computer-working-11JTxkrmq4bGE0)

Vzdelávaj sa aj mimo prednášok

Viacerí študenti rôznych škôl nadávajú, že sa im nepáči, čo ich v škole učia, a že sa učia len zbytočné, teoretické veci. Ak sa ti nepáči, čo ti v škole tlačia do hlavy, tak sa jednoducho uč to, čo chceš ty sám. Existuje obrovské množstvo zdrojov, z ktorých sa môžeš vzdelávať. Či už sú to konferencie, verejné prednášky alebo youtube videá. Vedomosti ti nikto nezoberie, a to je na nich skvelé.

Titulná fotka: unsplash.com


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
PREMIUM
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť