Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Pondelok 23.12.2024
sk
Nadežda
, Naďa
cz
Vlasta

Meníš telefón každý polrok, nakupuješ kopy oblečenia, aj keď ti staršie perfektne slúži a rád rozhadzuješ peniaze na veci, ktoré vlastne ani nepotrebuješ? Gratulujem! Stal si sa cvičenou opicou obchodných reťazcov.

Dnes je úplne normálne, že sa umelo nafukuje spotreba, aby boli ľudia nútení neustále kupovať nové výrobky. Už pri výrobe vecí sa ráta s tým, že rýchlo stratia využitie a majiteľ bude čoskoro musieť kúpiť novší kúsok. Pre takéto správanie firiem dokonca existuje pojem „plánované zastarávanie“.

https://postimg.cc

„Je to síce len jedna žiarovka, ale nedá sa vymeniť bez toho, aby sme rozobrali celý strop. Váš dom budeme musieť zbúrať. Vy si zatiaľ vyberte nové bývanie z nášho katalógu!“

Asi v každej domácnosti sa nájdu nesmierne spoľahlivé výrobky – nezničiteľný dedkov skúter, otcovo tridsaťročné rádio alebo babkino kuchynské náradie, ktoré si snáď pamätá aj cisára Františka. Čo ich robí výnimočnými?

Na svedomí ich majú spoločnosti, ktoré sú verné tradícii a skúsenosti a uprednostňujú to, čo je časom overené. Či už ide o predmety, ktoré fungujú desaťročia alebo inštitúcie, ktoré svoje služby ponúkajú stáročia – skutočná kvalita vždy odolá zubu času!

Najstarší hotel na svete

Japonský hotel Nishiyama Onsen Keiunkan funguje nepretržite už od roku 705. Ide o rodinný podnik, spravovaný už 52. generáciou rodiny Fudžiwara. Medzi prednosti Nishiyama Onsen patria vychýrené horúce kúpele a starostlivý personál. Spokojnými zákazníkmi sú stredovekí samuraji aj súčasné politické špičky.

https://www.travelandleisure.com/hotels-resorts/japanese-hotel-oldest-in-the-world

Vyzerá to tak, že Japonci kvalitné služby vedia oceniť. V rebríčku desiatich najstarších spoločností, ktoré sú stále v prevádzke, sa totiž nachádza až šesť zástupcov z Japonska. Okrem troch hotelov ide o stavebnú firmu, papiereň a obchod s náboženskými predmetmi.

https://www.travelandleisure.com/hotels-resorts/japanese-hotel-oldest-in-the-world

„Storočná žiarovka“

Koľko hasičov treba na výmenu žiarovky? Netuším, za posledných 118 rokov sa u nás také nestalo. To môžu povedať obyvatelia kalifornského Livermoreu. V tamojšej hasičskej stanici sa nachádza žiarovka, ktorá svieti už od roku 1901. Vyrobená bola spoločnosťou Shelby Electric Company niekedy na konci 19. storočia a s malými prestávkami funguje až do dnešných dní.

https://www.newyorker.com/business/currency/the-l-e-d-quandary-why-theres-no-such-thing-as-built-to-last

Žiarovka zažila niekoľko sťahovanív roku 1976 ju presunuli do inej budovy, ale aj počas prepravy bola zapojená do prenosného generátora. Pre fanúšikov sledovania schnutia farby, ktorí by chceli skúsiť niečo nové, je tu webkamera, ktorá vysiela priamy prenos svietiacej žiarovky.

V roku 2013 zažili jej nadšenci šok – prestala svietiť! Privolaný elektrikár mal pre všetkých dobrú správu – žiarovka nezomrela a za poruchu mohlo poškodené napájanie, ktoré bolo opravené.

http://www.centennialbulb.org/cam.htm

Pivo, na ktoré sa spoľahnete aj o ďalších 150 rokov

Batman a Robin, wafle a šľahačka, Timon a Pumba, Česi a pivo – to sú dvojice, ktoré jednoducho patria k sebe! História jedného z najvýznamnejších zlatistých mokov siaha do roku 1869, kedy vznikol První akciový pivovar, dnes známy ako Gambrinus.

Medzi jeho zakladateľmi, ktorí podpísali akciovú listinu v sume jeden milión zlatých, bol napríklad majiteľ strojární Emil Škoda, spolumajiteľ parného mlyna v Plzni Adolf Hýra a staviteľ Martin Stelzer. Pivovar počas mnohých rokov zažil zánik niekoľkých štátov, zmeny politických režimov a nezničilo ho ani bombardovanie počas druhej svetovej vojny.

Gambrinus

To všetko Gambrinus prekonal, aby mohol dopriať skvelé pivo spokojným zákazníkom aj po 150 rokoch. Hoci sa doba pohla, unikátna receptúra zostáva a je isté, že pôvodná chuť a aróma tu s nami budú aj o ďalších 150 rokov.

https://www.prazdroj.cz/brana-gambrinus

Zábavný park starý pol tisícročia

Jeho desivý názov Dyrehavsbakken si Dáni skracujú na Bakken. Najstarší fungujúci zábavný park bol oficiálne otvorený v roku 1583, čo je zhruba 60 rokov po zániku Aztéckej ríše.

Zábavný park vyrástol úplne spontánne – na začiatku stálo objavenie prameňa v krásnom prírodnom prostredí, ktoré lákalo davy obyvateľov Kodane. Množstvo návštevníkov predstavovalo príležitosť pre rôznych umelcov, klaunov a sokoliarov, ktorí ich svojimi kúskami bavili.

https://en.wikipedia.org/wiki/Dyrehavsbakken

V súčasnosti si Bakken zachováva retro charakter a stavia predovšetkým na klasických kolotočoch a jednoduchých hrách. Každoročne ho navštívi asi 2,5 milióna návštevníkov. Samotný vstup do parku je zdarma, návštevníci platia len za využívanie atrakcií. Ľudia sa môžu kochať aj na rôzne kabaretné vystúpenia, hudobné podujatia a pohľadom na toto ohavné decko.

https://www.copenhagen.com/view/bakken

Televízor z roku 1936

Za najstarší fungujúci televízor sa považuje britský Marconiphone 702. Má dvanásťpalcovú obrazovku a bol vyrobený v novembri 1936. Prakticky ide o prvú generáciu televízorov v Británii, pretože práve v novembri 1936 spustila svoje vysielanie BBC. Na tú dobu išlo o naozaj luxusný výrobok – cena TV zodpovedala polovici priemerného ročného platu.

https://io9.gizmodo.com/the-most-insane-television-sets-in-history-554748806

Paradoxom je fakt, že pôvodnému majiteľovi sa telka pokazila už po troch dňoch. Až neskoršie opravy za pomoci originálnych súčiastok jej zabezpečili dlhovekosť. Dnes staručký Marconiphone dokáže prijímať aj digitálne vysielanie, keďže jeho majiteľovi sa naň úspešne podarilo namontovať set-top box. V roku 2011 bol historický kúsok vydražený za sumu 16 800 libier.

Univerzita s vyše tisícročnou históriou

Niekto by tipoval, že ňou bude jedna z vychýrených anglických alebo talianskych univerzít. Nie je ňou ani tá tvoja. V skutočnosti titul najstaršej fungujúcej univerzity patrí univerzite Al Quaraouiyine v Maroku.

Stredovekí moslimskí vladári si uvedomovali význam vzdelania a zakladanie škôl považovali za skvelú investíciu. Dosť veľký kontrast oproti slovenskému prístupu: Je fajn byť múdry natoľko, aby si vedel makať v automobilke, ale zas, netreba to preháňať…

https://www.akdn.org/architecture/project/rehabilitation-of-al-qaraouiyine-mosque

Al Quaraouiyine vznikla v roku 859 a podobne ako väčšina škôl v moslimskom svete má náboženský charakter. Ponúka ale aj množstvo ďalších predmetov, obľube sa teší francúzština a angličtina.

Slovenskí študenti mávajú pocit, že prijímačky vysokých škôl znamenajú memorovanie celých kníh. Čo majú ale vravieť uchádzači o štúdium na Al Quaraouiyine, ktorí musia vedieť naspamäť celý Korán a niekoľko ďalších rozsiahlych stredovekých textov?

https://www.flickr.com/photos/namiquenby/34623187664

Kremnická mincovňa

Aj Slovensko sa môže pochváliť poriadne starou historickou prevádzkou. Kremnická mincovňa razí mince od roku 1328 a patrí medzi najdlhšie fungujúce podniky sveta.

Lokalita v blízkosti bohatých banských miest bolo to najlepšie miesto na zriadenie uhorskej mincovne. Kremnické zlaté dukáty boli v stredovekej Európe to isté, čím boli Pogy na ihriskách našich detských čias – tá najsilnejšia mena.

https://www.aktuality.sk/fotogaleria/302567/foto-kremnicka-mincovna/

Na začiatku 20. storočia problém predstavovalo starnúce vybavenie, ktoré bolo treba vymeniť. Problém paradoxne vyriešila prvá svetová vojna – po rozpade Uhorska maďarská vláda zobrala staré a pokazené vybavenie do Budapešti a Československo nové stroje uviedlo do prevádzky v roku 1921.

Kremnica vyrobila všetky československé a slovenské mince a jej služby využilo aj ďalších 25 štátov.

https://www.dobrenoviny.sk/c/125666/najstarsi-podnik-na-svete-kremnica

Najstarší pub

Stereotypy o štátoch majú veľakrát svoj základ v skutočnosti. Platí to aj v tomto prípade, pretože najstarší nepretržite prevádzkovaný pub sa nenachádza nikde inde, ako v krčmárskom raji – v Írsku. Sean’s bar v meste Athlone funguje už od roku 900. Pre lepšiu predstavu – v posledných rokoch Veľkej Moravy sa Íri už nalievali u Seana.

https://www.irelandbeforeyoudie.com/ireland-10-most-unusual-pubs/seans-bar/

V sedemdesiatych rokoch 20. storočia bar zažil veľkú rekonštrukciu. Počas nej ho prakticky rozobrali na kúsky a originálne múry boli prenesené do írskeho Národného múzea.

Na mieste nájdené mince z rôznych historických období predstavujú nehynúcu túžbu Írov dať si do nosa, aj keby na chleba nebolo. V roku 1987 sa majiteľom Sean’s stal na krátky čas extravagantný britský hudobník Boy George.

https://www.traditionalirishpubs.com/company/seans-bar/

Zdroj: pivovary.info, wikipedia.org
Titulná fotka: shutterstock.com


Tagy:

Peter Strhan
Venujem sa predovšetkým témam ako internetová kultúra, súčasné trendy a memes. Blízko mám aj k hudbe, vede a histórii.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.