Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Piatok 9.12.2022
sk
Izabela
cz
Vratislav

Pracovný pohovor je jednou z tých situácií, kde sa môže pokašlať naozaj čokoľvek. Každú sekundu sa ti naskytne príležitosť, ako sa strápniť, spáchať spoločenskú samovraždu a pokaziť si šance na úspech na plnej čiare. Ale ak neodošleš CV-čko z mailovej adresy pussykiller69, nenakydáš na seba tonu voňavky a budeš sa riadiť týmito ôsmimi radami, možno to napokon predsa dobre dopadne.

1. Nevhodné oblečenie

Šaty robia človeka. Tvoj potenciálny zamestnávateľ síce nehľadá žiadnu módnu ikonu, no nepochybne si všimne, v akej garderóbe si sa ukázal. Nikto netvrdí, že treba nahodiť sviatočný oblek (pokiaľ si to daná pozícia, samozrejme, nevyžaduje), no roztrhané džínsy, ktoré sú aktuálne strašne in, asi tiež nebudú tou najlepšou voľbou.

Hlboké výstrihy, krátke sukničky, všetko, čo podčiarkne zvodné krivky, no môže pôsobiť vulgárne, by malo ostať doma. To isté platí aj o výrazných šperkoch či iných doplnkoch. Je pekné, že si si pred mesiacom kúpil hodziny veľké ako satelit, ale personalistka z nich bude asi taká nadšená, ako tvoj bankový účet.

Hunters Race / Unsplash (https://unsplash.com/photos/MYbhN8KaaEc)

2. Ohováranie predošlého zamestnávateľa

Možno to bol k*kot, možno fakt bol. A tento názor ti nikto neberie. Makal si pod ním nejaký ten piatok, vieš, že firmu nezvládal, na vedúce pozície dosadzoval čajky z ulice, ktoré mu boli ochotné poťahať pižmoňa, s prehľadom ignoroval, že sa mu firma rúca pod nohami a bol by najšťastnejší, keby ťa mohol mesačne vyplácať jedným gastráčom.

Tvoj budúci zamestnávateľ to počuť nechce. Nech už sú tieto tvrdenia akokoľvek pravdivé, na pohovore sa nimi vykreslíš ako chronický ufrflanec, ktorý si vždy s chuťou kopne do vedenia. A takého nikto vo firme nechce. Odpoveď na otázku, prečo odchádzaš z terajšieho zamestnanca, treba uhrať do autu. Tvoja predošlá práca bola fajn, no chceš sa rozvíjať, niekam posunúť, skúsiť niečo nové. Bodka.

Headway / Unsplash (https://unsplash.com/photos/5QgIuuBxKwM)

3. Neskorý príchod

Kamaráti tvoje problémy s dochvíľnosťou prekusnú, zamestnávateľ však bude mať o čosi nižšiu toleranciu. Výhovorky o dopravnej zápche, vynechávajúcich autobusoch a podobných relevantných dôvodoch na meškanie neobstoja. Mal si vyštartovať skôr. Radšej hodinu krúž okolo budovy a prehrávaj si v hlave, čo a akým tónom povieš, ale určite nechoď neskoro.

Okrem neskorého príchodu môže byť na škodu aj ten príliš skorý. Entuziazmus z novej práce je jedna vec, ale začať tam obsmŕdať o pol hodinu skôr? Veď to budem mať rýchlo z krku. Nie. Ľudia, ktorí s tebou budú robiť pohovor, majú tiež stanovený harmonogram a rozhodne ho nebudú prispôsobovať jednému z desiatky kandidátov.

Alesia Kazantceva / Unsplash (https://unsplash.com/photos/XLm6-fPwK5Q)

4. Správanie k ostatným zamestnancom

Nevieš, aké majú vo firme zamestnanecké vzťahy a na názor sa môžu opýtať naozaj kohokoľvek. Tak pekne pozdrav tú recepčnú, poďakuj jej, že ti otvorila dvere a poradila, ktorým smerom ísť. Milo sa usmej na sekretárku, ktorá ti ponúkla vodu a ani jej nezabudni poďakovať, keď ti ju prinesie. Zabiť ťa to nezabije a bude to jedno malé bezvýznamné plus, ktoré ti možno neskôr prilepší.

CoWomen / Unsplash (https://unsplash.com/photos/cKQkMFzXHAI)

5. Informácie o firme

„Jaj, vy ste vlastne tá reklamka. Ja už ani neviem, toľko som poslal životopisov, že strácam prehľad.“ Ak si doteraz mal nejakú šancu na úspech, tak si ju týmto výrokom zabil. Nemôžeš prísť na pohovor úplne dutý a čakať, že to vyrieši tvoja charizma. Ty si pre nich jedným z milióna a nemôžeš im dať ani náznakom pocítiť, že oni pre teba tiež.

Naštuduj si, kam ideš. Čo to je za firmu, čím sa zaoberá, aké mala kampane, úspechy a podobné záležitosti. Nech na nich potom nečumíš ako teľa na nové vráta, keď niečo z toho vytiahnu. Oni chcú mať pocit, že je ich ponuka pre teba prácou snov a tým, že ani netušíš, čo za prácu to vlastne je, tento dojem nevzbudíš.

You X Ventures / Unsplash (https://unsplash.com/photos/OQMZwNd3ThU)

6. Klamstvá

Klamať môžeš o tom, že tvoj bývalý šéf nebol kretén, aj o tom, že si o existencii tejto firmy vedel už roky dozadu… a negooglil si to všetko cestou v autobuse. Ale nie o svojich schopnostiach.

Ono je to pekné, že si zo seba dvomi ťukmi do klávesnice spravil v životopise profesionálneho grafika. No nemyslíš si, že toto nevinné klamstvo praskne v momente, keď ťa vezmú a ty nebudeš vedieť ten Photoshop ani len otvoriť?

Helloquence / Unsplash (https://unsplash.com/photos/OQMZwNd3ThU)

7. Odpovede na nepríjemné otázky

Mimo toho, kto si, čo si a akým prínosom pre firmu budeš, prídu pravdepodobne na rad aj menej príjemné otázky. Počínajúc tou, akú svoju vlastnosť považuješ za negatívnu. Ľudia nevedia, ako na to odpovedať.

Snažia sa to otočiť vo svoj prospech, tresnúť niečo o perfekcionizme a netrpezlivosti, a potom to obhájiť tým, že to vlastne vôbec nie je zlá vlastnosť. Lebo robíš prácu dobre, rýchlo a blá, blá, blá… nie. Mal si dosť času básniť o svojich kvalitách, teraz sa trošku pokritizuj.

Brooke Lark / Unsplash (https://unsplash.com/photos/nMffL1zjbw4)

8. Predstava o mzde

Robíš svoju prácu dobre? Budeš pre firmu prínosom? Tak potom nech ti ani nenapadne vypýtať si sedem kíl v hrubom zo strachu, že by tvoja skutočná predstava o mzde mohla zamestnávateľa odradiť. Buď k sebe fér a nauč sa ohodnotiť svoje kvality.

Nie si predsa otrok a nebudeš sa niekde trhať preto, aby si si po výplate zacvakal šeky a bol na mizine. Znie to ako odvážne tvrdenie, no ak ťa nechce zaplatiť táto firma, tak príde ďalšia. Nie sú jediní na svete.

Katie Harp – Pinterest Manager / Unsplash (https://unsplash.com/photos/6crWC9CgFes)

Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Michaela Molnárová
Som také ukecané malé pivo, ktoré miluje zvieratká a za trojuholník vegánskej pizze by ťa pokojne aj prešlo traktorom. Neriskuj. Na EMEFKA tvorím už nejaký ten piatok, preto v mojom portfóliu nájdeš naozaj všeličo. Mojou špecialitkou sú vzťahové záležitosti, mužsko-ženské peripetie a ľudské príbehy, ale pred nejakým tým internetovým virálom tiež nebudem utekať
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
PREMIUM
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť