8 vecí, na ktoré si treba dávať pozor, ak si hľadáš nový podnájom

Susedia či pomalý internet – to všetko sú veci, ktoré ti v budúcnosti môžu znepríjemniť život v novom byte

Na čo všetko si treba dávať pozor, keď sa snažíte nájsť si nové bývanie?

1. Susedia

V podstate všetko v byte možno opraviť, no zatiaľ žiaden slovenský zákon nepovoľuje odstreliť neprispôsobivých susedov brokovnicou a zakopať ich za barákom na pieskovisku. Predpokladám, že všetci máme radi nerušený spánok, o to viac, keď sa na druhý deň od nás očakáva akási prudko produktívna aktivita a asi nikto z nás sa nesťahuje do nového s očakávaním, že by sa tejto základnej potreby mal vzdať. Lenže ak sa od výťahu až po vedľajšie dvere tiahne alkoholovo-grckoidný puch, pred bytom nad tebou je zaparkovaný kočík a oproti na háčiku zase visia štyri vodítka, je dosť možné, že v nočných hodinách nepôjde všetko práve podľa plánu. Preto poriadne otvor oči, nastav uši a zapni senzor na idiotov – tvoje budúce ja sa ti za to určite poďakuje, keď sa bude môcť bez vačkov pod očami spokojne vybrať do práce.

giphy.com (https://giphy.com/gifs/season-2-the-simpsons-2×6-3o6Mb72JDvls9JjeG4)

2. Spolubývajúci

Rovnaké pravidlo ako so susedmi platí aj so spolubývajúcimi, lenže tu to naberá ešte dvojnásobne silnejší kaliber. Toto totiž nie sú ľudia, s ktorými zdieľaš jednu chodbu smerom k vchodovým dverám a pri troche šťastia sa s nimi môžeš obchádzať až do konca vašich dní… Nie. Toto sú ľudia, ktorí ti môžu v piatok večer nagrcať do topánky, vyhodiť ti kvetináč s pažítkou von z balkóna, kradnúť ti sprchový gél, čerstvé rožky a tí najväčší experti aj čisto vypraté nohavičky zo sušiaku. A ver mi – s takými ľuďmi jednoznačne žiť nechceš. Jediná možná prevencia voči diagnóze „jebn*tí spolubývajúci“ je zoznámenie ešte pred tým, ako jedným podpisom spečatíš svoj osud na nadchádzajúce mesiace v jame levovej. A pod pojmom zoznámenie sa nerozumej len letmý pozdrav, ale normálny rozhovor, pri ktorom zistíš, čo sú vlastne zač a v akej životnej fáze sa akurát nachádzajú. Pretože ver mi – jediný pracujúci človek v dome plnom študákov alebo opačne, to proste nechceš.

giphy.com (https://giphy.com/gifs/x8NQydW6bT0Iw)

3. Dážď

Znie ako to úplná banalita, no v momente, kedy je vďaka zatekajúcim oknám celá tvoja seminárka, ktorú máš na druhý deň odovzdať, v prdeli, pochopíš, že vlastne nie je. Na fakt, že byt nemá plastové okná, by ťa v inzeráte upozorňoval len prenajímateľ-idiot, takže sa to budeš musieť dovtípiť sám. No nie vždy je to také prosté, ako by sa na prvý pohľad mohlo zdať. Viem, o čom hovorím, keďže som sama žila v byte, ktorého okná sa celé leto tvárili ako plastové (boli natreté na bielo, vo veľmi dobrom stave a naozaj to nebolo poznať), no potom prišla prvá septembrová búrka a ja som sa zobudila uprostred noci s mokrým vankúšom. A áno, okno bolo zavreté. Dohodnúť si teda obhliadku počas upršaného dňa môže byť naprd, pokiaľ nemáš auto, no naozaj ti to môže zachrániť krk.

giphy.com (https://giphy.com/gifs/nowthatsmusic-now-thats-what-i-call-music-60-l0HlPtBCscbYiLfR6)

4. Maskujúce dekorácie

Pekný obraz na stene, však? Na jednej z wannabe umeleckých fotografií na instagrame sa určite bude vynímať skvostne, najmä s tvojím ksichtom a nejakou nevydarenou atrapou abstraktného mejkapu na ňom. Lenže nikdy nevieš, aké poklady môže skrývať. Byt, v ktorom sú plesne, sa ich veľmi ťažko zbaví a nikto so zdravými čuchovými bunkami by v ňom dobrovoľne nechcel bývať, preto je hra na schovávačku najjednoduchšou cestou, ako sa tohto problému „striasť“. Odhoď teda hanbu bokom a nakukni pod ten obrovský obývačkový koberec – nič za to predsa nedáš. A zvláštne pohľady pokojne ignoruj, veď ty si práve vyberáš priestory, za ktoré budeš niekomu cvakať ešte celkom dlhú dobu, tak je logické, že chceš vedieť, do čoho ideš.

giphy.com (https://giphy.com/gifs/trulysocial-clickbait-truly-social-26u4aY9SyIa1kLOFy)

5. Neporiadok

Toto sa týka najmä tých bytov, ktoré plánuješ zdieľať s úplne cudzími ľuďmi. Každý normálny majiteľ totiž uprace byt pred tým, ako sa ho snaží prenajať, no keď už v tom byte niekto býva, tak táto povinnosť spadá na jeho plecia. Väčšinou sú to detaily – prach a vlasy na podlahe, ktoré jasne nasvedčujú tomu, že vysávač na chodbe je viac dekoráciou ako úžitkovou vecou, špinavé taniere v dreze, fľak od kečupu na pohovke. Sú to všetko drobnosti, s ktorými sa dá žiť, no pozrite sa na to z inej perspektívy. Toto má byť to najlepšie. Toto je ten deň, kedy im majiteľ oznámil, že budú obhliadky a teda by bolo ideálne, keby upratali. Toto je teda ich predstava o poriadku a maximum, ktorého sú schopní. A keď sú tri špinavé taniere v umývadle vrcholom ich schopností, predstavte si, ako to tam asi vyzerá v dňoch, kedy sa im jednoducho nechce.

giphy.com (https://giphy.com/gifs/foxtv-gordon-ramsay-mess-hotel-hell-26BoEuSlTXdkc9aWk)

6. Vybavenie štvrte

Nedávno som narazila na inzerát, ktorý ponúkal prenájom bytu v mojej štvrti a hlásal, že v blízkosti sa nachádzajú tri obchodné domy – Billa, Lidl aj Tesco. Prekvapivo, je to naozaj pravda, že sa v tomto okolí vyskytujú, lenže ja si slovné spojenie „v blízkosti“ predstavujem trochu inak. Od danej adresy bol totiž každý z týchto obchodov vzdialený minimálne tridsať minúť peši, čo pre mňa rozhodne nie je vidina pohodlného nákupu. Pretože človek, ktorý sa dočíta, že „v blízkosti“ je obchod, pravdepodobne očakáva, že sa v ňom môže zastaviť cestou z práce, nakúpiť na večeru a ešte si ju aj stihnúť uvariť pred tým, ako hodiny odbijú polnoc. A nie dvojhodinovú túru za čerstvými rožkami, ktorú možno skrátiť len kúpou auta.

giphy.com (https://giphy.com/gifs/angry-the-office-frustrated-KDlRs36UyXbY4)

7. Doprava

V jazyku dnešných realitných maklérov znamená dobrá dostupnosť do mesta fakt, že sa v blízkosti nachádza zastávka autobusu. To, že daný autobus v špičke dvadsať minút stojí na jednom mieste zaseknutý v kolóne, ktorá sa hýbe krokom, vám už nikto, kto chce predať, nepovie. Takže pokiaľ sa sťahujete do iného susedstva alebo nebodaj do úplne iného mesta, nespoliehajte sa na to, čo vám povedal človek, ktorý chce na vás zarobiť. Dnes je predsa doba internetu, človek vie zistiť, ako to vyzerá na Marse bez toho, aby vôbec zdvihol zadok z postele, takže naozaj nie je problém dopátrať sa ku každodennej dopravnej situácii na určitom úseku.

giphy.com (https://giphy.com/gifs/filmeditor-movie-love-actually-3o84sEn2zxX58P6l7W)

8. Internet

Pokiaľ si prenajímate byt, v ktorom už je zavedený internet, tak si dajte sakramentský pozor na to, aký internet to vlastne je a hlavne na to, či je majiteľ ochotný s ním niečo robiť. Pretože verte tomu, či nie, aj v dvadsiatom prvom storočí sa stále nájdu ľudia, ktorí nielen, že nemajú zavedenú optiku, ale dokonca sa jej boja ako čert kríža. Pretože navŕtať dve diery by mohlo narušiť statiku celej budovy. Pretože dva biele káble na bielej stene by špatili celý interiér. Alebo je to prosto len ďalší z diablových vynálezov modernej doby, ktorý by majiteľom nedal spávať. Dôvodov je množstvo, všetky sú úplne hlúpe, no jednoducho sú. A na slabom internete si dvaja zároveň video na YouTube nepozriete…

giphy.com (https://giphy.com/gifs/internet-computer-technology-CTX0ivSQbI78A)

BONUS: Zmeraj dvere

Nábytok z Ikey si môžete skladať a rozkladať po nudných večeroch ako sa vám len zachce, no nie so všetkým to funguje rovnako. Takže ak nechcete dopadnúť ako moja známa, ktorá predávala gauč rovno z predzáhradky, lebo zistila, že ho nevie pretlačiť cez dvere, tak si radšej všetko pomerajte skôr ako sa začnete sťahovať.

giphy.com (https://giphy.com/gifs/workaholics-episode-9-season-7-3ohzdYJK1wAdPWVk88)

Titulná fotka: © Death Bulge

Reagujte!
Grr Grr
0
Grr
Fuuj Fuuj
1
Fuuj
Fňuk Fňuk
1
Fňuk
Jeej Jeej
0
Jeej
Uups Uups
3
Uups
Haha Haha
2
Haha
Woow Woow
1
Woow

Komentuj post a napíš, čo si o tom myslíš!

⬇️

Pridaj komentár

Pre odoslanie komentáru sa musíte prihlásiť. Ak ešte nemáte účet zaregistrujte sa.

Mrkni aj tento článok:
Primitívne komiksy pre všetkých milovníkov čierneho humoru

Prihlásiť sa

Nemáte účet?
Zaregistrovať sa

reset password

Späť na
Prihlásiť sa

Zaregistrovať sa

Prosím registrujte sa na emefka.sk

Späť na
Prihlásenie
Choose A Format
Personality quiz
Trivia quiz
Dotazník
Príbeh
Zoznam
Meme
Video
Audio
Image

SLEDUJ EMEFKA

NA SOCIÁLNYCH SIEŤACH

SLEDUJ NA INSTAGRAME