Žena ležiaca na nemocničnom lôžku cíti, ako jej krv z ucha steká po krku. Už niekoľko dní nevidela ľudskú tvár, ktorá by sa neskrývala za ochranným oblekom. Jej pečeň už prakticky nefunguje, rozpadajú sa posledné červené krvinky a na celom tele sa tvoria obrovské podliatiny. Žena je stále pri plnom vedomí, až do okamihu vyčerpania a zástavy srdca.
Možno si poviete, že vírusové problémy Afriky sa starého kontinentu netýkajú, ale ste na omyle. Vírus marburg má svoje meno podľa rovnomenného nemeckého mestečka, kde v roku 1967 zabil sedem ľudí.
Čo je vírus marburg a odkiaľ pochádza?
Vírus marburg spôsobujúci vírusovú chorobu marburg (MVD), predtým známu ako marburská hemoragická horúčka, patrí do rovnakej rodiny ako ebola. A podobne ako známejší príbuzný spôsobuje u ľudí ťažkú horúčku s priemernou úmrtnosťou okolo 50 %. Tá sa pohybuje medzi 24 % až 88 % v závislosti od ohniska a konkrétneho kmeňa vírusu. A, samozrejme, v prípade niektorých častí Afriky aj od dostupnosti podpornej liečby.
Prvýkrát bol zaznamenaný v roku 1967 v meste Marburg v Nemecku a súčasne aj v Belehrade. V oboch mestách sa vyskytli ohniská v takmer rovnakom okamihu. Pochádza z opíc dovezených z Ugandy na laboratórne štúdie v Marburgu. Pracovníci laboratória sa nakazili pri manipulácii s opičou krvou.
Z 31 prípadov spojených s týmito ohniskami zomrelo sedem ľudí. Opice privezené do Európy a určené na laboratórne účely boli zrejme odchytené v rovnakej oblasti a boli zaslané do rôznych kútov sveta. Je možno iba náhoda, že sa vírus v roku 1967 objavil iba na dvoch miestach a nebol prostredníctvom infikovaných opíc roznesený po celom svete.
V tomto článku sa po odomknutí dozvieš
- Ktoré zviera je hostiteľom vírusu v divokej prírode
- Ako sa vírus prenáša a čo potrebuje k životu
- Či existuje účinná liečba
- Ktorá krajina vírus marburg skúmala ako biologickú zbraň
- Prečo sú na tom opice lepšie ako človek
Po odomknutí tiež získaš
- Články bez reklám na EMEFKA, Startitup, Fontech
- Neobmedzený prístup k viac ako 75 000 článkom