8 zaujímavostí, ktoré prezradila autorka Lara Prescott o svojom debute Nikdy sme tu neboli

O čom je očakávaný špionážny triler inšpirovaný príbehom knihy Doktor Živago a čo o knihe prezradila autorka?

Zdroj: EMEFKA

Jedna z najočakávanejších kníh tohto roka sa konečne dostala na pulty kníhkupectiev. Je ňou skvelý špionážny triler inšpirovaný príbehom knihy Doktor Živago – Nikdy sme tu neboli od autorky Lary Prescott, ktorá vyšla vo vydavateľstve Slovart.

David Lagercrantz, autor knihy Dievča, ktoré uviazlo v pavúčej sieti, sa vyjadril, že daná kniha „je to najlepšie, čo poslednú dobu čítal.“ A keď to potvrdí autor pokračovania série Millennium, je to jednoznačne pravda.

Kto je Lara Prescott?

Lara Prescott vyštudovala politológiu vo Washingtone a medzinárodný rozvoj v Namíbii a Južnej Afrike. Promovala aj na Michenerovom centre pre spisovateľov na Texaskej univerzite. Predtým, ako sa začala naplno venovať písaniu, pracovala ako odborná poradkyňa na politické kampane.

Jej debutový román Nikdy sme tu neboli vzbudil veľkú pozornosť ešte pred vydaním a postupne ho plánujú vydať v 28 krajinách.

Slovart

O čom autorka píše v románe Nikdy sme tu neboli?

Nikdy sme tu neboli je príbeh o tom, ako jedna kniha dokáže zmeniť celý svet. O to úspešnejšie, ak je zakázaná a tajne sa presúva medzi dvoma znepriatelenými svetovými mocnosťami.

Schyľuje sa k studenej vojne a o tom, kto zomrie a kto zostane nažive, rozhodujú slová. V Moskve zatknú Oľgu Ivinskú, múzu Borisa Pasternaka. Štátna moc vie, že Pasternak píše román Doktor Živago, v ktorom kritizuje režim. Svoju moc mu pripomenie tak, že jeho milenku pošle do gulagu.

V rovnakom čase začne novovzniknutá CIA pašovať späť do Sovietskeho zväzu zakázané knihy, aby ukázala, že skutočná sloboda prekvitá iba v demokracii. Keď Pasternak knihu dopíše, CIA tajne získa rukopis románu, dopraví ho do USA a začne školiť novú členku tajnej skupiny, ktorá má román previezť späť do ZSSR a rozšíriť medzi ľuďmi.

Archív EMEFKA

8 zaujímavostí, ktoré autorka prezradila v rozhovore o knihe Nikdy sme tu neboli

1. Meno dostala po hlavnej hrdinke z románu Borisa Pasternaka Doktor Živago

Larina mama milovala filmovú adaptáciu diela Doktor Živago a z tejto lásky vzišlo jej meno. Postupom času, ako autorka rástla, sa do tohto príbehu zamilovala tiež, preto nie je prekvapivé, že sa ním pri svojom debute nechala inšpirovať.

2. K napísaniu knihy sa dostala náhodou

…a to tak, že jej v roku 2014 poslal otec článok z Washington Post o tom, ako počas studenej vojny použilo CIA dielo Doktor Živago ako zbraň na oslabenie Sovietskeho zväzu.

3. Pri písaní vykonala neskutočné množstvo výskumov

Jej hlavným heslom, ktorým sa pri písaní riadila, bolo „prečítaj si stovky kníh, napíš jednu“. Na základe tohto hesla prečítala mnoho kníh – o studenej vojne, propagande CIA, histórii Ruska, Borisovi Pasternakovi, atď. Taktiež absolvovala veľa ciest do rôznych kútov sveta – či už do Ruska, Londýna alebo Paríža, aby sa stretla s odborníkmi a zainteresovanými ľuďmi.

4. Počas písania zhromaždila úžasnú zbierku vzácnych artefaktov

Historické predmety majú svoje čaro a tejto ideológii verí aj autorka. Počas písania sa obklopovala predmetmi súvisiacimi s príbehom, ktoré sa jej podarilo zhromaždiť.

Takými vzácnosťami bolo napríklad Feltrinelliho prvé vydanie Doktora Živaga v taliančine; miniatúrna kópia Živaga, ktoré vyrobilo CIA; mapy z Expo 58; originálne články o Pasternakovi z 50. rokov alebo položky týkajúce sa prvých špiónok.

Slovart
5. Je fascinovaná Oľgou Ivinskou

Lara Prescott považovala svoju knihu za neúplnú (polovičnú), kým nedoplnila príbeh o pohľad Oľgy, Pasternakovej múzy.

6. Výlet do Peredelkina považuje za jeden z najčarovnejších zážitkov

Pri písaní prvej verzie knihy sa jej pošťastilo navštíviť Rusko, čo opisuje ako jeden z najkrajších zážitkov – počnúc prechádzkami po rovnakých moskovských uliciach, cez vystupovanie z vlaku v Peredelkine až po cestu k Pasternakovmu hrobu so skromným náhrobným kameňom.

7. Z jej pohľadu je Doktor Živago viac, než len dielo plné politiky

Autorka je presvedčená, že viac než o politike je o živote a láske. Že je o jednotlivcoch, ktorí premýšľajú, smejú sa a milujú bez ohľadu na to, čo ich to bude stáť.

8. Rovnako, ako kniha Doktor Živago ovplyvnila svet v 50. rokoch, aj ona má knihy, ktoré jej ovplyvnili život

Sú to napríklad: The Known World (Edward P. Jones), The Bluest Eye (Toni Morrison), Disgrace (J.M.Coetzee) a The Price of Salt (Patricia Highsmith).

Ak máš v obľube príbehy s autobiografickými prvkami, fascinuje ťa dej zasadený do obdobia (studenej) vojny, nevadia ti špionážne techniky a nepohrdneš dobrým trilerom, je kniha Nikdy sme tu neboli pre teba ako stvorená.

Vyše 300 strán príbehu sa vďaka nie príliš dlhým kapitolám, praktickému deleniu podľa postáv aj územia a pútavému štýlu číta skutočne rýchlo. Herečka Reese Witherspoon si knihu dokonca v septembri vybrala za knihu mesiaca, ktorú čítali v jej knižnom klube @ReesesBookClub.

Či už si knihu vychutnáš zababušený v deke na gauči s horúcim čajom, alebo po nej siahneš ako darček pod vianočný stromček pre niekoho z najbližších, je len na tebe. V oboch prípadoch poskytne maximálny čitateľský zážitok.

Tento obsah vznikol v spolupráci so Slovart

Reagujte!
Grr Grr
0
Grr
Fuuj Fuuj
0
Fuuj
Fňuk Fňuk
0
Fňuk
Jeej Jeej
8
Jeej
Uups Uups
0
Uups
Haha Haha
0
Haha
Woow Woow
0
Woow

Komentuj post a napíš, čo si o tom myslíš!

⬇️

Pridaj komentár

Pre odoslanie komentáru sa musíte prihlásiť. Ak ešte nemáte účet zaregistrujte sa.

Mrkni aj tento článok:
Košičanka Marcela žije na Bali: Tu nemusíte ustavične bojovať s ľudským egom, zvykla som si aj na chilli a šváby

Prihlásiť sa

Nemáte účet?
Zaregistrovať sa

reset password

Späť na
Prihlásiť sa

Zaregistrovať sa

Prosím registrujte sa na emefka.sk

Späť na
Prihlásenie
Choose A Format
Personality quiz
Trivia quiz
Dotazník
Príbeh
Zoznam
Meme
Video
Audio
Image

SLEDUJ EMEFKA

NA SOCIÁLNYCH SIEŤACH

SLEDUJ NA INSTAGRAME