Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Utorok 28.11.2023
sk
Henrieta
cz
René
, Renée
V spolupráci s CinemArt
Zdroj: ©MovieStillsDB / 20th Century Studios

8 zaujímavostí o novom sci-fi Tvorca, ktoré práve vstupuje do našich kín

Lákavé sci-fi dorazí koncom septembra.

Milovníci sci-fi by mali spozornieť. Do našich kín totiž už o pár dní zamieri lákavá novinka Tvorca od talentovaného Garetha Edwardsa. Nižšie nájdeš zopár zaujímavostí, ktoré ti skrátia čakanie na premiéru.

1. Práce na filme sa začali už v roku 2019

Na sci-fi Tvorca sa začalo pracovať už v novembri 2019. Gareth Edwards sa okrem réžie podieľal aj na scenári (spolu s Chrisom Weitzom).

2. Prvá klapka padla začiatkom roka 2022

Nakrúcanie sa rozbehlo v januári 2022 v Thajsku. Edwards sa vyjadril, že svojmu filmu chce dať nádych klasických hollywoodskych eposov typu Ben-Hur (1959).

film, filmy, Tvorca, sci-fi, filmová novinka, kino program, slovenské kino, premiéra, kino premiéra, filmové zaujímavosti
MovieStillsDB / 20th Century Studios

3. Tvorcovia sa inšpirovali viacerými kultovými filmami

Okrem spomínaného Ben-Hura sa filmári inšpirovali aj klasickými filmami ako Baraka, Apokalypsa, Blade Runner, Akira, The Hit, Papierový mesiac, E. T. Mimozemšťan, Udavač a jeho kat či Rain Man.

4. Vo filme si mal zahrať aj Benedict Wong

Pôvodne si mal vo filme zahrať aj Benedict Wong, známy najmä z marveloviek. Napokon však musel pre nabitý diár od projektu odstúpiť. Nahradil ho Ken Watanabe, ktorý už s Garethom Edwardsom spolupracoval na sci-fi Godzilla.

film, filmy, Tvorca, sci-fi, filmová novinka, kino program, slovenské kino, premiéra, kino premiéra, filmové zaujímavosti
MovieStillsDB / 20th Century Studios

5. Film sa nakrúcal pomerne netradične

Tvorcovia chceli svojmu dielu dodať originálnu atmosféru. Rozhodli sa preto napríklad točiť na kamery Sony FX3, ktoré sa pri nakrúcaní blockbusterov takmer vôbec nepoužívajú. Točilo sa tiež priamo v reálnych lokáciách a za využitia prirodzeného svetla.

6. Pôvodne sa snímka mala volať inak

Snímka spočiatku niesla názov True Love (Pravá láska), ale napokon sa ho Edwards rozhodol zmeniť na Tvorcu. Mal totiž pocit, že pôvodný názov nevystihuje ducha filmu a divákov by mohol zmiasť, keďže by očakávali skôr romantickú komédiu.

film, filmy, Tvorca, sci-fi, filmová novinka, kino program, slovenské kino, premiéra, kino premiéra, filmové zaujímavosti
MovieStillsDB / 20th Century Studios

7. Trailer spôsobil kontroverziu

Hoci sa trailer stretol s pozitívnou odozvou, nevyhla sa mu istá kontroverzia. V ukážke totiž môžeme vidieť zábery skutočnej explózie, ku ktorej došlo v bejrútskom prístave v roku 2020.

Filmári však tento výbuch digitálne upravili tak, aby to vyzeralo, že išlo o jadrovú explóziu v Los Angeles. Tento krok sa stretol s ostrým odsúdením zo strany niektorých novinárov aj odborníkov na špeciálne efekty.

8. Tvorca ponúkne pohľad na boj ľudstva a umelej inteligencie

O čom ale vlastne Tvorca bude? Jeho príbeh sa odohráva v blízkej budúcnosti, v ktorej došlo ku krvavej vojne medzi ľudstvom a silami umelej inteligencie.

Bývalý agent špeciálnych jednotiek Joshua (John David Washington) je naverbovaný, aby vypátral a zabil tajomného Tvorcu, architekta pokročilej umelej inteligencie.

Ten vytvoril aj smrtiacu zbraň, ktorá má potenciál vyhladiť ľudstvo. Keď však Joshua zistí, že táto zbraň má podobu malého dieťaťa, situácia sa skomplikuje.

YouTube video

Vo filme uvidíme aj Gemmu Chan, Allison Janney, Ralpha Inesona, Kena Watanabeho, Marca Menchaca, Sturgilla Simpsona, Mackenzie Lansing či Amera-Chadha-Patela. Trailer láka na poctivé a vizuálne pôsobivé sci-fi so zaujímavým námetom, ktoré si v kinách rozhodne nenecháme ujsť.

Gareth Edwards je šikovný režisér a už viackrát dokázal, že mu nerobí problém akcia ani navodenie pôsobivej atmosféry. Na jeho novinku sme teda veľmi zvedaví. Tvorca do našich kín zamieri 28. septembra.

film, filmy, Tvorca, sci-fi, filmová novinka, kino program, slovenské kino, premiéra, kino premiéra, filmové zaujímavosti
CinemArt SK

Tagy:

Dušan Šutarík
Na EMEFKA píšem hlavne o filmoch a seriáloch.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.