Každý človek je od prírody zvedavý. Aj napriek tomu, že niektorí jedinci dokážu svoju zvedavosť celkom šikovne ovládať, túžba po informáciách sa skôr či neskôr pretaví do vyzvedania – či už v rámci vzdelávania alebo spoznávania okolia.
V tom druhom prípade sa to prejaví vždy o trochu viac – ľudí odjakživa priťahovali osoby so silným životným príbehom. Inak to nie je ani dnes, o čom svedčí aj obrovské množstvo životopisných kníh, ktoré sa na knižnom trhu objavili.
Ak sa domnievaš, že sú biografické diela nudné, siahni po niektorej z týchto životopisných kníh, ktoré ťa presvedčia o opaku.
1. Jane Austen doma (Lucy Worsley)
Ak patríš medzi milovníkov kníh od Jane Austen, tak ti doma nesmie chýbať ani tento knižný skvost o živote kráľovnej romantickej prózy, ktorú napísala pri príležitosti 200. výročia úmrtia autorky historička Lucy Worsley.
Autorka v knihe ponúka nový pohľad na Austenovej (údajne) jednotvárny život. Zavedie ťa na miesta, odkiaľ najobľúbenejšia anglická spisovateľka potichu menila svet, a ukáže ti, ako žila, aj s detailmi zo súkromia. Napriek vžitej predstave, že Jane prežila „život bez udalostí“, ti autorka predstaví temperamentnú ženu, ktorá bojovala o svoju slobodu.
https://www.instagram.com/p/BvPWvehnGJg/?utm_source=ig_web_copy_link
2. Denník Anny Frankovej (Otto H. Frank, Mirjam Pressler)
Túto knihu ti v aktuálnej situácii odporúčame všetkými desiatimi hneď z dvoch dôvodov – veríme, že sa dokážeš lepšie vžiť do situácie a pochopiť, ako to približne v tej dobe vyzeralo; a zároveň si uvedomíš, že na tom ešte stále nie sme až tak zle, aby nemohlo byť horšie.
Denník Anny Frankovej je emocionálnou spoveďou trinásťročnej Anny, ktorá sa spolu s rodinou počas druhej svetovej vojny ukrývala v zadnej časti jednej budovy v Amsterdame. Tesne pred koncom vojny však bola prezradená a spolu s rodinou ju odviedli do koncentračného tábora, kde aj zomrela.
Zostali po nej len zápisky – denník, do ktorého si zapisovala udalosti od 12. júna 1942 do 1. augusta 1944, a v ktorom očami dievčatka, ktoré musí akceptovať hrôzostrašnú realitu, zachytávala všetko, čo sa okolo nej dialo.
3. Freddie Mercury: Ilustrovaný životopis (Alfonso Casas)
Vieš, čo je ešte lepšie než obyčajná biografická kniha? Predsa tá ilustrovaná! A ak je tá kniha o živote nejakého tvojho obľúbenca, nie je o čom debatovať.
Milovníkov skupiny Queen potešila koncom minulého roka táto nápadito ilustrovaná biografia, ktorá čitateľa prevedie životom frontmana Freddieho Mercuryho, od jeho narodenia na Zanzibare cez svetové pódia a nespútané večierky až po boj s vtedy ešte neznámou chorobou AIDS. Pre dokonalý zážitok z čítania odporúčame hudobný podmaz obľúbených skladieb tejto skupiny.
https://www.instagram.com/p/B6Q3YhJgZZl/?utm_source=ig_web_copy_link
4. Bowie: Ilustrovaný životopis (Fran Ruiz)
Ďalšou skvelo vydarenou biografickou knihou z dielne vydavateľstva Lindeni je dielo Bowie: Ilustrovaný životopis. Podobne, ako pri vyššie spomenutej knihe o Freddiem, je aj táto kniha oživená nádhernými ilustráciami, ktoré ti budú spríjemňovať čítanie.
David Bowie bol viac ako spevák, viac než umelec. Jeho vplyv na modernú popkultúru je nezmazateľný. V tejto knihe spoznáš muža mnohých tvárí, kontroverznú ikonu hudobného sveta aj jeho alter ego Ziggyho Stardusta.
Táto beletrizovaná biografia s iluzórnymi ilustráciami odráža to, čo Bowie celý svoj život predstavoval – zmes obrovského talentu, nápaditého štýlu aj krehkej duše.
https://www.instagram.com/p/BwMONKdnhQI/?utm_source=ig_web_copy_link
5. Trvalý záznam (Edward Snowden)
Meno Edward Snowden si pravdepodobne zaregistroval už pred pár rokmi, keď sa o ňom v kinách objavil film. Ak by si predsa len nevedel, o koho ide, Edward Snowden je muž, ktorý odtajnil americký systém masového odpočúvania a sledovania verejnosti – systém, ktorý sám pomáhal vybudovať.
Autobiografia Trvalý záznam zachytáva Snowdenovo detstvo v idylickom prostredí amerického predmestia aj roky v tajných službách CIA a NSA. Kniha je výnimočným svedectvom bystrého mladého muža, ktorý vyrástol na internete a nakoniec sa stal jeho svedomím.
Snowden v nej odhaľuje, za akých okolností v ňom dozrela morálna povinnosť porušiť zákon a prehovoriť, a vysvetľuje jednotlivé kroky, ktoré učinil v presvedčení, že dané konanie je v rozpore nielen s americkou ústavou, ale aj so základnými hodnotami akejkoľvek slobodnej spoločnosti.
https://www.instagram.com/p/B-WxIIXHxYy/?utm_source=ig_web_copy_link
6. Alan Turing: Enigma (Andrew Hodges)
Ďalším zaujímavým životným osudom, ktorý si mohol postrehnúť na filmovom plátne, je príbeh Alana Turinga, otca počítačov, ktorý v obrovskej miere ovplyvnil priebeh druhej svetovej vojny. Táto kniha je knižnou predlohou filmu Kód Enigmy, v ktorej stvárnil hlavnú úlohu geniálneho matematika a zakladateľa modernej informatiky dokonalý Benedict Cumberbatch.
Táto rozsiahla biografia sa opiera o bohaté poznámky a je doplnená aj o fotografickú prílohu. Dozvieš sa, ako sa z hanblivého absolventa Cambridgeu obdareného nevšednou logikou a technickým nadaním, stal zamestnanec kryptoanalytického oddelenia v Bletchley Parku, ako jeho stroje v roku 1940 rozlúštili šifrované správy nemeckého letectva, ako prebiehala snaha o prelomenie zabezpečenia komunikácie nepriateľských ponoriek, ale aj ťažkosti a odmietanie kvôli jeho orientácii, kvôli ktorej sa mu nikdy nedostalo toľko uznania, koľko si reálne zaslúžil.
7. Kde všade som (ne)zomrel (Peter Popluhár)
V prípade, že sa chceš zabaviť, ale zároveň aj cítiť známe „teplo domova“, siahni po prvotine Kde všade som (ne)zomrel od populárneho slovenského youtubera Petra Popluhára. Ak si fanúšikom jeho videí, tak by ti táto kniha nemala doma chýbať.
Táto kniha je sériou autobiografických tragikomických poviedok cynického hypochondra, ktorý sa na svojich cestách po Afrike, Ázii a Amerike dostáva do katastrofálnych situácií, stretáva protivných ľudí a bojuje s kadejakými pliagami vrátane extrémnych črevných infekcií či ťažkej malárie. Napriek tomu, že sa niekoľkokrát lúči so životom, príbehom nechýba nadhľad a humor.
https://www.instagram.com/p/BpCgKuWFV5t/?utm_source=ig_web_copy_link
8. Môj príbeh (Michelle Obama)
Ak si myslíš, že nie je nič jednoduchšie než sa dobre oženiť alebo vydať, tak si na omyle. Nie nadarmo sa hovorí, že nie je všetko zlato, čo sa blyští, a svoje by ti o tom mohla porozprávať aj Michelle Obamová, bývalá prvá dáma Spojených štátov amerických. Vlastne, ona to aj vyrozprávala – jej pôsobivé a inšpiratívne myšlienky nájdeš v knihe Môj príbeh.
Michelle Obamová v tejto knihe opisuje začiatky svojho manželstva, keď sa snažila zladiť prácu, rodinu a materské povinnosti s rýchlo sa rozvíjajúcou politickou kariérou svojho manžela. Odhaľuje súkromné diskusie súvisiace s jeho kandidatúrou na post prezidenta aj svoju úlohu v jeho kampani, ktorá jej priniesla popularitu, no zároveň sa nevyhla ani kritike.
So šarmom, humorom a neobvyklou otvorenosťou ponúka pohľad do zákulisia diania, keď sa jej rodina stala stredobodom pozornosti celého sveta.
https://www.instagram.com/p/B-4KuO6pqrN/?utm_source=ig_web_copy_link
Zaujímavých príbehov o osudoch ľudí je na knižnom trhu naozaj neúrekom – môžeš si vybrať medzi viac či menej známymi osobnosťami, o živote ktorých by si sa chcel dozvedieť viac, alebo sa zamerať na konkrétne udalosti, ktoré ťa oslovili. Nech už sa rozhodneš akokoľvek, v každom prípade prajeme príjemné čítanie.
[poll id=“87″]