8 zaujímavých faktov zo života historických osobností, o ktorých si možno ešte nepočul

Počul si už o majorovi, ktorý sa vybral do boja s dáždnikom v ruke?

Zdroj: Profimedia

Dnes je krásny víkendový deň, slnko praží a ty nevieš, či sa v tomto teple dožiješ zajtrajška. To znamená čo? Že je ideálny čas na zaujímavé historické fakty o ešte zaujímavejších osobnostiach z našich dejín, ktoré učebnice dejepisu akosi zabudli spomenúť. Tak sa teda poďme na to pozrieť.

1. Salvador Dalí, Yoko Ono a steblo trávy

Ľudia vyhadzujú peniaze za všelijaké absurdity, ale desaťtisíc za steblo trávy je predsa len trochu cez. Yoko Ono by si to možno myslela tiež, nanešťastie pravda vyplávala na povrch až neskoro. Japonská umelkyňa, mierová aktivistka a v neposlednom rade aj manželka Johna Lennona bola veľkou fanúšičkou Salvadora Dalího, a keďže rozhodne nemala hlboko do vrecka, dala mu ponuku, aká sa neodmieta.

Chcela od neho kúpiť fúz. Jeden fúz. Za desaťtisíc dolárov, čo je v prepočte zhruba 8500 eur. Španielsky umelec nebol včerajší a videl, že sa mu rysuje celkom solídny obchod, nemohol sa však ubrániť myšlienke, že Yoko Ono je bosorka. Keď sa jej do rúk dostane kus jeho ochlpenia, určite naňho uvalí kliatbu – tak zmýšľal umelecký velikán a pre istotu radšej dodal len steblo trávy.

Profimedia

2. Eliahu Itzkovitz a pomsta za jeho rodinu

Počas druhej svetovej vojny vyhasli v koncentračných táboroch mnohé životy nevinných ľudí a podobný osud postretol aj rodinu Eliahua Itzkovitza. Rumunský žid ako väzeň sledoval v priamom prenose, ako dozorca Stănescu bez milosti vraždí všetkých, na ktorých mu kedy záležalo. Vtedy bol úplne bezmocný, no sľúbil si, že to tak nenechá, a svoj sľub aj dodržal.

Po skončení vojny sa mu dozorcu nepodarilo vypátrať, no nevzdával sa. Emigroval do Izraela, kde sa pridal k armáde a slúžil tam až dovtedy, kým sa nedozvedel, že Stănescua slúži v Cudzineckej légii francúzskej armády. Presunul sa teda tam. Vraha svojej rodiny našiel, zabil a odsedel si ročný trest (za dezerciu, nie za vraždu).

Profimedia

3. Richard N. Williams, Titanic a výhra vo Wimbledone

R. Williams prežil potopenie Titanicu. Keď mu lekári chceli amputovať omrznuté nohy, odmietol. O pár rokov neskôr vyhral Wimbledon.

Celým menom Richard „Dick“ Norris Williams II bol americký tenista, ktorý bol spolu s ďalšími 2434 pasažiermi v roku 1912 svedkom potopenia lode, ktorá mala byť nepotopiteľná. Ako je už dobre známe, väčšina ľudí na Titanicu sa naspäť na breh nikdy nedostala, Richard však prežil. Jeho otec, s ktorým spolu cestovali v prvej triede, také šťastie nemal.

Po nastúpení do záchrannej lode strávil tenista niekoľko hodín po pás v ľadovej vode. Keď konečne dorazil na záchranu zaoceánsky parník Carphatia, mal rozsiahle omrzliny a lekári na lodi trvali na tom, že mu musia amputovať obe nohy. Richard odmietol. A dobre urobil. Nohy rozmrzli, zotavili sa a o osem rokov neskôr na nich vyhral Wimbledon.

Wikimedia Commons

4. Thomas de Mahy a neprípustné gramatické chyby

Všetci máme známeho, ktorý ti opravuje gramatiku, aj keď iba dýchaš, a dá sa priam s určitosťou povedať, že v 18. storočí to bol vo svojich kruhoch markíz de Favras. Narodil sa do aristokratickej rodiny a zapísal sa do dejín svojimi poslednými slovami. Namiesto rozlúčky s rodinou si totiž neodpustil štipľavý komentár a pri čítaní trestného oznámenia vyhlásil: „Vidím, že ste sa tu trikrát pomýlili.“

Profimedia

5. Major Digby Tatham-Warter a dáždnik

To nevymyslíš, to je život. Keby sa major Digby Tatham-Warter kedysi rozhodol napísať biografiu, toto by bol pre ňu hádam ten najvýstižnejší názov, dnes sa však z plodného portfólia jeho absurdít budeme zaoberať len jednou konkrétnou. Dáždnikom. Pre niekoho pomôcka do upršaných dní sa v rukách skúseného vojaka môže totiž očividne zmeniť na plne funkčnú zbraň.

Zatiaľ čo niektorí by sa na vojne vyzbrojili čímsi, z čoho sa dá minimálne vystreliť, tomuto majorovi stačil klobúk na hlave a dáždnik. Tým počas boja v druhej svetovej vojne zneškodnil obrnený transportér a nielen to. Keď neskôr zachraňoval vojenského kňaza, ktorý sa ocitol pod nepriateľskou paľbou, sebavedomo vyhlásil: „Nebojte sa guliek. Mám tu dáždnik.“

Shutterstock

6. Cheung Tze-keung a chuť dobre investovať

Cheung Tze-keung, známy aj ako Big Spender, bol v hongkonskom podsvetí dobre známa firma. Únosca, lúpežník, pašerák zbraní, v celej krajine hľadaný za vraždu… bolo toho dosť. Jeho „najvydarenejším“ kúskom bol však únos syna Li Ka-shinga, ktorý bol v tom čase najbohatším mužom v Ázii (a od roku 2019 aj jedným z 30-tich najbohatších ľudí vôbec).

Celé sa to odohralo v roku 1996. Big Spender zosnoval plán, uniesol syna a následne žiadal výkupné vo výške viac ako 130 miliónov eur. Obchodný magnát nehodlal riskovať život milovaného potomka, výkupné zaplatil a človek by povedal, že tu sa príbeh končí. Lenže nekončí. Neskôr sa totiž gangster Li Ka-shingovi ozval znovu a čuduj sa svete, prišiel si po radu.

Boháčovi povedal, že je okrem všetkého ešte aj gambler, a keďže nechce o všetky svoje novonadobudnuté peniaze prísť za jeden večer, opýtal sa ho, či nevie o nejakých vhodných investíciách.

Profimedia

7. Artur Tudor, Katarína Aragónska a jazyková bariéra

Píšeš si s niekým celé týždne, možno dokonca mesiace, a keď sa konečne dopracujete k osobnému stretnutiu, zistíte, že si vlastne nemáte čo povedať. Myslíš, že táto skúsenosť je výsadou 21. storočia a kým neexistovali online zoznamky, na podobné sklamania ľudia nemali šancu? Tak mysli znovu. A medzitým si prečítaj tento príbeh.

Artur Tudor a Katarína Aragónska boli zasnúbení už celé roky, vďaka absencii taxíkov na prelome 15. a 16. storočia sa ale nikdy nestretli osobne. Zato si však vymieňali milostné listy v latinčine. To bol ich jediný spoločný jazyk. Keď 4. novembra 1501 Katarína dorazila do Anglicka, jej snúbenec bol bezpochyby šťastím bez seba. Teda až do momentu, kým sa nestretli… a nezistili, že sa nevedia dohovoriť, lebo každý z nich má úplne inú latinskú výslovnosť.

Profimedia

8. Thomas Linley a nešťastný osud hudobného virtuóza

Thomas Linley mladší, prezývaný aj ako anglický Mozart, bol najstarším synom skladateľa Thomasa Linleyho a vďaka svojmu talentu mal pred sebou veľmi sľubnú budúcnosť. Jeho schopnosti ocenil aj samotný Mozart, ktorý ho označil za „skutočného génia“ a tvrdil, že jedného dňa bude patriť k elite. To sa však nikdy nestalo. Mladý virtuóz sa totiž vo veku 22 rokov utopil v jazere a všetky jeho skladby zhoreli pri požiari.

Profimedia

Reagujte!
Grr Grr
0
Grr
Fuuj Fuuj
1
Fuuj
Fňuk Fňuk
5
Fňuk
Jeej Jeej
1
Jeej
Uups Uups
2
Uups
Haha Haha
1
Haha
Woow Woow
20
Woow

Komentuj post a napíš, čo si o tom myslíš!

⬇️

Pridaj komentár

Pre odoslanie komentáru sa musíte prihlásiť. Ak ešte nemáte účet zaregistrujte sa.

Mrkni aj tento článok:
Ľudia sa podelili o bizarné rodičovské pravidlá, ktoré museli ako deti dodržiavať


Prihlásiť sa

Nemáte účet?
Zaregistrovať sa

reset password

Späť na
Prihlásiť sa

Zaregistrovať sa

Prosím registrujte sa na emefka.sk

Späť na
Prihlásenie
Choose A Format
Personality quiz
Trivia quiz
Dotazník
Príbeh
Zoznam
Meme
Video
Audio
Image

SLEDUJ EMEFKA

NA SOCIÁLNYCH SIEŤACH

SLEDUJ NA INSTAGRAME