Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Pondelok 6.2.2023
sk
Dorota
cz
Vanda
, Wanda

8 zaujímavých faktov zo života známych osobností histórie, ktoré si možno nevedel

Počul si už o majorovi, ktorý sa vybral do boja s dáždnikom v ruke?


Vždy je ideálny čas na zaujímavé historické fakty o ešte zaujímavejších osobnostiach z našich dejín, ktoré učebnice dejepisu akosi zabudli spomenúť. Tak sa teda poďme na to pozrieť.

1. Salvador Dalí, Yoko Ono a steblo trávy

Ľudia vyhadzujú peniaze za všelijaké absurdity, ale desaťtisíc za steblo trávy je predsa len trochu cez. Yoko Ono by si to možno myslela tiež, nanešťastie pravda vyplávala na povrch až neskoro. Japonská umelkyňa, mierová aktivistka a v neposlednom rade aj manželka Johna Lennona bola veľkou fanúšičkou Salvadora Dalího, a keďže rozhodne nemala hlboko do vrecka, dala mu ponuku, aká sa neodmieta.

Chcela od neho kúpiť fúz. Jeden fúz. Za desaťtisíc dolárov, čo je v prepočte zhruba 8500 eur. Španielsky umelec nebol včerajší a videl, že sa mu rysuje celkom solídny obchod, nemohol sa však ubrániť myšlienke, že Yoko Ono je bosorka. Keď sa jej do rúk dostane kus jeho ochlpenia, určite naňho uvalí kliatbu – tak zmýšľal umelecký velikán a pre istotu radšej dodal len steblo trávy.

Profimedia

2. Eliahu Itzkovitz a pomsta za jeho rodinu

Počas druhej svetovej vojny vyhasli v koncentračných táboroch mnohé životy nevinných ľudí a podobný osud postretol aj rodinu Eliahua Itzkovitza. Rumunský žid ako väzeň sledoval v priamom prenose, ako dozorca Stănescu bez milosti vraždí všetkých, na ktorých mu kedy záležalo. Vtedy bol úplne bezmocný, no sľúbil si, že to tak nenechá, a svoj sľub aj dodržal.

Po skončení vojny sa mu dozorcu nepodarilo vypátrať, no nevzdával sa. Emigroval do Izraela, kde sa pridal k armáde a slúžil tam až dovtedy, kým sa nedozvedel, že Stănescua slúži v Cudzineckej légii francúzskej armády. Presunul sa teda tam. Vraha svojej rodiny našiel, zabil a odsedel si ročný trest (za dezerciu, nie za vraždu).

Profimedia
Čo herci vo filmoch vlastne šňupú namiesto drog? Margot Robbie to divákom prezradila

Odporúčame prečítať:

Čo herci vo filmoch vlastne šnupú namiesto drog? Margot Robbie to prezradila divákom

3. Richard N. Williams, Titanic a výhra vo Wimbledone

R. Williams prežil potopenie Titanicu. Keď mu lekári chceli amputovať omrznuté nohy, odmietol. O pár rokov neskôr vyhral Wimbledon.

Celým menom Richard „Dick“ Norris Williams II bol americký tenista, ktorý bol spolu s ďalšími 2434 pasažiermi v roku 1912 svedkom potopenia lode, ktorá mala byť nepotopiteľná. Ako je už dobre známe, väčšina ľudí na Titanicu sa naspäť na breh nikdy nedostala, Richard však prežil. Jeho otec, s ktorým spolu cestovali v prvej triede, také šťastie nemal.

Po nastúpení do záchrannej lode strávil tenista niekoľko hodín po pás v ľadovej vode. Keď konečne dorazil na záchranu zaoceánsky parník Carphatia, mal rozsiahle omrzliny a lekári na lodi trvali na tom, že mu musia amputovať obe nohy. Richard odmietol. A dobre urobil. Nohy rozmrzli, zotavili sa a o osem rokov neskôr na nich vyhral Wimbledon.

Wikimedia Commons

4. Thomas de Mahy a neprípustné gramatické chyby

Všetci máme známeho, ktorý ti opravuje gramatiku, aj keď iba dýchaš, a dá sa priam s určitosťou povedať, že v 18. storočí to bol vo svojich kruhoch markíz de Favras. Narodil sa do aristokratickej rodiny a zapísal sa do dejín svojimi poslednými slovami. Namiesto rozlúčky s rodinou si totiž neodpustil štipľavý komentár a pri čítaní trestného oznámenia vyhlásil: „Vidím, že ste sa tu trikrát pomýlili.“

Profimedia

Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
PREMIUM
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť