Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Štvrtok 21.11.2024
sk
Elvíra
cz
Albert

8 zaujímavých (nielen) historických faktov o mužských bradách, ktoré ťa šokujú

Vedel si, že za bradu musel muž kedysi platiť daň?


Možno si žil v mylnej domnienke, že ochlpenie na mužskej tvári nie je práve najzáživnejšou témou na svete a v spojitosti s ním ťa už naozaj nemá čo prekvapiť. Dnes ťa vyvedieme z omylu. Pripravili sme si pre teba niekoľko zaujímavých faktov o bradách, ktoré ťa nielen šokujú, ale aj pobavia či vydesia. Tak sa teda poďme na to pozrieť.

1. Brady sa kedysi danili

Píše sa úplný koniec 17. storočia a bývalý ruský imperátor Peter Veľký sa rozhodol podmaniť svoje obyvateľstvo ideálom krásy rozšíreným na západe. Dlhá brada medzi nimi rozhodne nebola. Miestni muži z toho neboli veľmi nadšení. Keďže ruská ortodoxná cirkev označovala holenie ochlpenia na tvári ako rúhanie, nosiť bradu považovali za svoju náboženskú povinnosť a do jej odstraňovania sa práve dvakrát nehrnuli.

Tak sa ju Peter Veľký rozhodol zdaniť. Tí, ktorí ju dobrovoľne zaplatili, dostali malý strieborný alebo medený žetón s obráteným orlom na jednej a nosom, fúzmi a ústami vygravírovanými na druhej strane. Vďaka nemu vedela polícia jednoducho vyselektovať tých, ktorí nezaplatili… a potom im násilne oholiť bradu rovno na verejnosti.

Wikipédia

2. V stredoveku sa cudzie brady nechytali

Rovnako ako dnes, aj v stredoveku bola brada symbolom mužnosti, a rovnako ako dnes, ani vtedy muži neskákali dva metre do výšky, keď sa im ju snažil chytať niekto cudzí. Na rozdiel od súčasnosti, keď môžeš tak maximálne dostať po paprči, to niekoľko stoviek rokov dozadu mohlo mať podstatne horšie následky. Pri troche (ne)šťastia aj fatálne.

Na svoju bradu si potrpeli najmä rytieri. Tak dramaticky, ako to len znie, chlpy na tvári boli zhmotnením ich rytierskej cti a ruky iného muža na nej nemali čo robiť. Ak sa tak stalo, väčšinou to skončilo duelom.

Wikipédia

3. Brada rastie rýchlejšie v lete

Testosterón je najdôležitejší mužský hormón, ktorý má okrem iného na svedomí aj rast telesného ochlpenia. Brada nie je výnimkou. Hoci si vedci doposiaľ nie sú presne istí prečo, v chladných mesiacoch jeho tvorba rapídne klesá a platí to aj naopak – v lete ho telo produkuje najviac. Táto skutočnosť v kombinácii s dostatočným prísunom vitamínu D zo slnka zapríčiňuje, že z celého roka rastie brada najrýchlejšie práve v lete.

Shutterstock

4. Najdlhšia brada v histórii ľudstva mala viac ako päť metrov

Okrem ďalších 145 miliónov artefaktov (áno, čítaš správne, miliónov) sa v sklade washingtonského Národného prírodovedného múzea nachádza aj päťmetrový pozostatok Hansa Langsetha. Muž sa narodil v roku 1846 v Nórsku, počas života sa však presťahoval do Spojených štátov, kde v roku 1927 aj zomrel. Na sklonku svojho života mal len jediné želanie.

Langseth túžil po tom, aby mu po rozlúčke nad otvorenou rakvou dlhočiznú bradu odstrihli a uchovali ju na bezpečnom mieste pre budúce generácie. Pestovať ju začal v devätnástich rokoch. Vtedy sa chcel zúčastniť miestnej súťaže o najdlhšiu bradu (ktorú s najväčšou pravdepodobnosťou nevyhral), po jej skončení sa s ňou však akosi nevedel rozlúčiť. Práve vďaka tejto skutočnosti sa dnes jeho meno vyníma v Guinnessovej knihe rekordov.

Profimedia

Mohlo by ťa zaujímať:

25 krátkych a zaujímavých faktov o dôležitých udalostiach z histórie

5. Abraham Lincoln si nechal narásť bradu kvôli malému dievčatku

Hoci sa hovorí, že starší majú vždy pravdu, niekedy nie je celkom na škodu dať na radu tých najmenších. Šestnásty prezident Spojených štátov amerických je toho jasným príkladom. Keď v druhej polovici 19. storočia kandidoval na post prezidenta, jeho vzhľad vôbec nekorešpondoval s predstavou, akú o hlave štátu mali obyvatelia krajiny. „Nekonzistentná masa rúk a nôh s ostrou vyťahanou tvárou,“ opísal ho jeden z niekdajších článkov, čo mu na reputácii rozhodne nepridalo.

Jeho 11-ročná fanúšička z New Yorku Grace Bedell to s ním však nehodlala tak rýchlo vzdať a namiesto ďalších posmeškov mu uštedrila cennú radu. Po tom, čo jej republikánsky otec priniesol domov vtedy na hladko oholeného Lincolna, dievčatko nadobudlo pocit, že s bradou by vyzeral podstatne lepšie. Napísala mu preto list. „Mám štyroch bratov a niektorí z nich ťa budú voliť tak či tak, no ak si necháš narásť bradu, presvedčím aj tých ostatných,“ písalo sa v ňom a ako to napokon dopadlo, je už asi zrejmé.

Profimedia

6. Sv. Tomáš More si pred popravou „odložil“ bradu nabok

Svätý Tomáš More bol považovaný za najlepšieho anglického právnika a vzdelanca svojej doby, no aj tak (alebo možno práve preto?) sa nevyhol poprave. Z blízkeho priateľa kráľa Henricha VIII. sa po roztržke s katolíckou cirkvou stal jeho nepriateľom, a keď mu neskôr podľa zákona o následníctve odmietol zložiť prísahu, bolo o jeho osude rozhodnuté. Nie však o osude jeho brady.

Jeho čas pripadol na 6. júl 1535 o deviatej ráno. Tesne predtým, ako mu kat odťal hlavu, však požiadal o chvíľu strpenia a pred nedočkavým publikom predniesol: „Bola by škoda, keby ste ju uťali. Brada sa predsa ničím neprevinila.“ Odsunul ju nabok a o pár sekúnd neskôr sa dočkal očakávaného ortieľa.

Profimedia
Bolesť pri menštruácii je častá, no nie normálna. Tieto veci by o ženskom cykle mali vedieť (nielen) všetky ženy (rozhovor s odborníčkou)

Odporúčame prečítať:

Bolesť pri menštruácii je častá, no nie normálna. Tieto veci by o ženskom cykle mali vedieť (nielen) všetky ženy (rozhovor s odborníčkou)

7. Faraóni preferovali umelé brady pred tými skutočnými

Vždy, keď okolo teba prejde slečna s vytrhaným a nanovo vytetovaným obočím na tvári, kladieš si tú istú otázku. Prečo? Nuž, pravdou je, že tento zvyk je zakorenený v histórii ľudstva ako chlpy samotné a praktizovali ho ešte egyptskí faraóni dávno pred začiatkom nášho letopočtu.

Podľa historikov si muži starovekého Egypta vždy odstraňovali ochlpenie na tvári a prítomnosť umelo vytvarovanej, najčastejšie zlatej, briadky je úzko prepletená s vierou. Egyptský boh Osiris sa na väčšine zachovaných umeleckých diel objavuje s bradou, dá sa teda predpokladať, že tou umelou sa faraóni snažili priblížiť bohom.

Profimedia

8. CIA sa raz pokúsila zničiť bradu Fidela Castra táliom

Spravodajská služba Spojených štátov a bývalý kubánsky prezident Fidel Castro majú dlhú históriu, okorenenú kopou bizarných pokusov o jeho odstránenie. V roku 1960 sa ho snažili zniesť zo sveta otrávením škatuľky jeho obľúbených cigár. Neskôr zase stavili na jeho vášeň pre potápanie – chceli vložiť výbušninu do mušle, namaľovať ju pestrými farbami, aby upútala jeho pozornosť, a potom ju nechať explodovať politickému lídrovi rovno do tváre. Od tohto plánu, našťastie, včas upustili.

Potom sme tu mali otrávený šnorchel, otrávenú ihlu v pere, skorumpovanú milenku… a to je naozaj len špička ľadovca. Jedného pekného dňa však prišla na pretras Castrova brada. Ktovie, prečo príslušníkom CIA tak veľmi záležalo na tom, aby vypadala, ale očividne pre to boli ochotní urobiť všetko. Aj vložiť tálium do jeho topánok.

Profimedia

Tagy:

Michaela Molnárová
Som také ukecané malé pivo, ktoré miluje zvieratká a za trojuholník vegánskej pizze by ťa pokojne aj prešlo traktorom. Neriskuj. Na EMEFKA tvorím už nejaký ten piatok, preto v mojom portfóliu nájdeš naozaj všeličo. Mojou špecialitkou sú vzťahové záležitosti, mužsko-ženské peripetie a ľudské príbehy, ale pred nejakým tým internetovým virálom tiež nebudem utekať
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.