Ak si si niekedy kládol otázku, čo bolo inšpiráciou pre niektoré filmy, asi ti nenapadlo, že odpoveďou je nejaký iný film…
1. Kimba the Wild Lion verzus The Lion King
Kimba the Wild Lion alebo v slovenskom preklade Kimba, divoký lev je animovaná japonská rozprávka, ktorá sa po prvý raz dostala na obrazovky v roku 1977. Rozprávka svojho času zožala veľký úspech a príbeh o bielom levíčati sa čoskoro dočkal prekladov do množstva ďalších jazykov. O sedemnásť rokov neskôr produkcia Walta Disneyho vypustila do sveta svoju „novinku“. Tá niesla názov Leví kráľ.
Okrem toho, že hlavná zvieracia postava disneyovky má inú farbu kožúška ako tá japonská a jeho krstné meno sa líši v jednom písmenku, sú tieto dve levíčatá takmer identické. Obaja počúvajú múdre rady paviána, obaja bojujú voči nespravodlivosti zo strany zlého príbuzného a obaja sa rozprávajú s duchmi zjavujúcimi sa v oblakoch. Tvorcovia Levieho kráľa však akékoľvek tvrdenia o tom, že ich dielo je len remakom japonského originálu, odmietajú a naďalej vravia, že jedinou inšpiráciou im bol Hamlet a Bambi.
2. Zorro verzus Batman
S postavou Zorra sme sa po prvý raz zoznámili v roku 1919, a rovnako tak aj so všetkým, čo k tomuto televíznemu hrdinovi neodmysliteľne patrí. V preklade to je tajná jaskyňa pod jeho domom, kde skrýval všetko svoje vybavenie, legendárna maska na tvári a „zorromobile“ (tak tvorcovia filmu Batman pomenovali Zorrovho koňa). Po prečítaní predošlých riadkov vám je už pravdepodobne jasné, kam toto smeruje a že spomínané filmy majú toho spoločného viac než dosť. Dokonca ešte aj dôležitá postava komorníka sa nachádza v oboch snímkach.
3. Looney Tunes verzus Little Man
Little Man, ktorý sa v našom jazyku dočkal skutočne skvostného prekladu ako Piadihajzlík v akcii, v nás všetkých vzbudzuje dojem, že už sme ho niekde predtým videli. Pravdepodobne nikomu nenapadlo, že by to mohlo byť skutočne tak, a že by príbeh o zákernom malom človeku mohol byť až prehnane inšpirovaný niečim iným.
Zápletka o bábätku, ktoré si hlavná postava nájde na prahu dverí a napokon sa z neho vykľuje zákerný trpaslík, sa totiž na obrazovkách objavila už predtým. Konkrétne v rozprávkach Looney Tunes, kde sa Bugs Bunny taktiež stará o takéto „bábo“. Keby ste si pozorne pozreli obe tieto diela, určite by vám neuniklo, že niektoré časti Piadihajzlíka sú ako vystrihnuté z jeho animované predchodcu.
4. Little Monsters verzus Monsters, Inc.
Little Monsters je film z roku 1989, ktorý sa točí okolo modrej príšerky Maurica a malého chlapca menom Brian. Brian odhalí Maurica pod svojou posteľou a ten ho následne zoznámi s celým svetom príšer. Tie majú, samozrejme, za úlohu strašiť deti. Brian sa stane obeťou najhoršej zo všetkých príšer, ktorá sa ho rozhodne uniesť a nebyť jeho modrého kamoša, všetko by mohlo dopadnúť veľmi zle. Napokon sa Brian vráti do svojho sveta a dvere do sveta príšer sa preňho zavrú nadobro. Nepripomína vám to niečo? Napríklad Monsters, Inc. (Príšerky s.r.o.)?!
5. The Christmas Toy verzus Toy Story
V roku 1986 vyšla rozprávka s názvom The Christmas Toy, ktorej hlavnými postavami boli hračky. Hračky, ktoré na prvý pohľad vyzerali obyčajne, no v sekunde, ako sa ľudia nepozerali, ožili. Jedna z nich však netušila, že je hračka a dostala tým všetky ostatné hračky do poriadnych problémov. Spoločnosti Disney na tom nepríde nič zlé – vraj ich táto rozprávka len inšpirovala v tvorbe ich vlastného projektu.
6. Soldier verzus The Terminator
Kto je Harlan Ellison, ktorého meno sa nachádza vo všetkých titulkách filmov o Terminátorovi? No predsa autor príbehu Soldier, na základe ktorého neskôr vznikla postava Terminátora taká, ako ju dnes poznáme. Vďaka rozhodnutiu súdu si Harlan Ellison vybojoval právo mať meno v titulkách akéhokoľvek filmu o Terminátorovi, ktorý kedy vyjde.
7. Deathstroke verzus Deadpool
Deathstroke je zabijak, ktorý sa objavoval v DC komiksoch od roku 1980. Má unikátne schopnosti čo sa používania zbraní týka a pozoruhodne rýchlo sa hojí. Rovnako ako Deadpool má tendenciu zjaviť sa i zmiznúť v tom správnom momente a unikať tak smrti len o vlások zas a znova. Zdá sa, že má toho s humornou postavou Ryana Reynoldsa spoločného viac ako odlišného, nie?
8. Secretary verzus 50 Shades of Grey
Americký film Sekretárka z roku 2002 hovorí príbeh ženy prepustenej z psychiatrickej liečebne, ktorá sa zamestná ako sekretárka. U pána Greya. Muža, ktorého sexuálne túžby zachádzajú až na územie BDSM. Po tom, čo svojej novej sekretárke napláca na zadok za zle napísaný list, sa ich vzťah razom zmení a ďalej funguje na princípe trestania a rozkoše. Takže ešte raz – pozícia sekretárky, pán Grey, drsné sexuálne praktiky… Naozaj vám to nič nepripomína?!
Zdroj: brightside.me
Titulná fotka: Focus Features / Slough Pond