Kedy je človek príliš starý na štúdium a ďalšie vzdelávanie? Nikdy. Manfred Steiner, 89-ročný americký dôchodca, to každému dokázal, keď v takomto vysokom veku získal doktorát z fyziky na Brownovej univerzite, uvádza UPI. Ani seniorský vek nemusí byť prekážkou v akademickej ceste!
Manfred Steiner sa narodil vo Viedni pred druhou svetovou vojnou. Nacistická tyrania a blížiaci sa vojnový konflikt boli dostatočne dobré dôvody, aby jeho rodina emigrovala do USA. Mladému Manfredovi bola fyzika veľmi sympatická, no na odporúčanie rodiny si zvolil inú kariérnu cestu, ktorú považovali za perspektívnejšiu.
Nie je to tak, že by si pán Steiner celý život odkladal štúdium a dosť času na vysokú školu si našiel až na dôchodku. Získať univerzitný diplom sa mu prvýkrát podarilo už pred niekoľkými desaťročiami, keď vyštudoval medicínu. Aj napriek tridsaťročnej kariére hematológa však stále cítil silnú vášeň pre fyziku a tomuto volaniu nedokázal ani v pokročilom veku odolať.
Steiner hovorí, že už odmalička ho fyzika fascinovala svojou presnosťou a poriadkom. V porovnaní s ňou je medicína plná rozmanitých premenných, z ktorých človek mnohé ani nevidí a nie je jednoduché sa v nich zorientovať. Na štúdium fyziky sa pôvodne dôchodca zapísal čisto len zo záujmu naučiť sa čo najviac.
Keďže postupne sa minuli všetky predmety, ktoré by Steiner mohol absolvovať, musel sa vydať na cestu za titulom Ph.D. Rovnako ako predtým, aj tu sa stretol s veľmi ústretovým prijatím a našiel si mnohých skvelých priateľov, vďaka ktorých pomoci sa mu podarilo obhájiť dizertačku o bozónoch a získať titul.
Ani v 89 rokoch to starému pánovi nestačí a vášeň k fyzike ho ženie k ďalším výkonom. Hovorí, že chce aktívne pokračovať vo svojej vedeckej kariére v oblasti fyziky a venovať sa výskumu. Riešenie náročných úloh vníma ako ten najlepší spôsob, ako si udržať bystrý mozog.