9 chybných faktov, ktoré nás naučili v škole a my im veríme ešte aj dnes

Určite si už počul, že slon je jediné zviera, ktoré nevie skákať… No tak my ťa vyvedieme z omylu!

Nie je všetko zlato, čo sa blyští a nie je všetko, čo počuješ, naozaj pravda. Dokonca, ani keď to povedia v škole. A dôkazom toho sú presne aj tieto nasledujúce fakty.

1. Vráskavec obrovský je najväčší tvor na svete

Každý učiteľ biológie vás bude zaručene presviedčať, že čo sa veľkosti týka, vráskavec obrovský drží svetové prvenstvo. A nikto z nás si nedovolí voči tomu namietať, lebo to predsa dáva zmysel. Veď čo by už len mohlo byť väčšie ako takmer dvestotonová veľryba, ktorá môže narásť až do dĺžky tridsiatich metrov, však?

Avšak, ak naozaj berieme do úvahy všetko žijúce na našej planéte, je tu predsa len ešte niečo, čo by vráskavca hravo schovalo do vrecka. Je to huba nazývaná Armillaria ostoyae, ktorá v Národnom parku Malheur v Oregone zaberá až desať kilometrov štvorcových. Túto hubu prezývajú aj Oregonské monštrum, pretože „škrtí“ korene stromov a tým ich vyhubuje.

https://www.flickr.com/photos/nomadsweb/5098015376/

2. Šváby by prežili nukleárnu vojnu

Šváby sú vďaka svojej ohromujúcej schopnosti prežiť, považované za nezničiteľné stvorenia. Nielenže dokážu vydržať veľmi dlhú dobu bez prijímania potravy, dokonca vedia žiť dva týždne bez hlavy. A preto sa svetom začal šíriť mýtus, že by tieto stvorenia boli schopné prežiť hádam aj nukleárnu vojnu.

Vedci sa však zväčša nenechajú opiť rožkom tak ako bežní ľudia a rovnako tomu bolo aj v tomto prípade. Preto sa Mary H. Ross a D. G. Cochran rozhodli zistiť, kde je pravda, a laboratórne skúmať vplyv radiácie na švábov. A výsledok? Šváby by skapali presne tak, ako aj všetko ostatné. Hoci vedeli zniesť podstatne viac žiarenia ako človek (až 13x viac!!!), fakt, že nie sú úplne nesmrteľné, nám stále dáva nádej.

https://ru.depositphotos.com/31662467/stock-photo-american-cockroach.html?utm_source=Adme&utm_medium=freesub&utm_campaign=RU-brand

3. Najrozšírenejšou chorobou na Zemi je obyčajná chrípka

Ono hádam ani neexistuje človek, ktorý by počas chrípkového obdobia nemusel nosiť po ruke vreckovky a po večeroch nepiť zázvorový čaj. Je to úplne bežné – keď je sezóna, nikto nie je imúnny a kam sa pozrieš, tam každý len smrká, soplí a kýcha. Aj preto by sa mohlo zdať, že najrozšírenejšou chorobou na planéte, je práve chrípka.

Avšak je tu ešte iné ochorenie, ktoré postihuje obrovské množstvo ľudí a nijako ho neovplyvňuje počasie. Sú to zubné kazy. Podľa štatistík až 2,5 miliardy dospelých ľudí a 621 miliónov detí si v ústach nosia niečo, čo tam rozhodne nepatrí. A preto sa práve pokazené zuby dostali na stupienok víťaza v kategórii „najrozšírenejšia choroba na svete“.

https://ru.depositphotos.com/23045556/stock-photo-brunette-blowing-nose-into-tissue.html?utm_source=Adme&utm_medium=freesub&utm_campaign=RU-brand

4. George Washington bol prvým prezidentom Spojených štátov

To, že George Washington bol prvým prezidentom Spojených štátov amerických, je veľmi známy fakt. Veď dokonca svojou tvárou okupuje aj jednodolárovú bankovku a hlavné mesto nesie názov po jeho priezvisku. Avšak množstvo zdrojov uvádza, že Washington nebol prvým prezidentom, ale dokonca až pätnástym v poradí.

Americká Deklarácia nezávislosti bola totiž podpísaná v roku 1776 a Washington sa stal hlavou štátu až v apríli roku 1789. Kto teda spravoval krajinu v tomto hluchom období? Logicky – iní prezidenti. A prvým z nich bol Peyton Randolph. Netreba však zabúdať na to, že oficiálne bol Randolph prvým prezidentom Kontinentálneho kongresu a na čele Spojených štátov, ako ich dnes poznáme, bol Washington už od začiatku.

https://en.wikipedia.org/wiki/Peyton_Randolph#/media/File:PeytonRandolph.jpeg

5. Čiernobiele sfarbenie má zebru uchrániť pred útokom predátora

Biológovia sa už od nepamäti snažili zistiť, prečo majú zebry čierno-biele pruhy po celom tele a za tú dobu už prišli hneď s niekoľkými teóriami. Jednou z nich je, že ich sfarbenie má rozptýliť predátora počas útoku a ony majú teda väčšiu šancu na útek. Ďalšia tvrdí, že každá zebra má unikátne pruhy a práve to tomuto druhu pomáha, navzájom sa rozlišovať. Existuje dokonca aj taká, podľa ktorej ich takto menej štípe krvilačný hmyz.

Vedci z Kalifornskej univerzity sa rozhodli vyskúmať, či tieto pruhy nejako súvisia s prostredím, v ktorom zebra žije. A čuduj sa svete, súvisí. Zebry, ktoré žili v teplejších oblastiach, mali širšie a jasnejšie pruhy, tie z chladných oblastí zase naopak. Z toho teda vyplýva, že čierno-biele pruhy zebre pomáhajú s termoreguláciou. 

https://www.flickr.com/photos/[email protected]/15799176060/

6. Pyramída v Gíze je najväčšia pyramída na svete

Ak ste doposiaľ žili v domnienke, že najväčšia pyramída sa nachádza v egyptskej Gíze, tak ste určite neboli jediní. Lenže to nič nemení na tom, že táto informácia je nesprávna. Pyramída v Gíze je možno najväčšia spomedzi ostatných egyptských pyramíd, no rozhodne nie najväčšia na celom svete. V tejto sfére je totiž rekordmanom pyramída stojaca v Mexiku, ktorá sa volá Veľká pyramída v Chochule, no prezývajú ju tiež Tlachihualtepetl. A táto pyramída je až dvakrát väčšia ako tá egyptská.

wikipedia.org (https://es.wikipedia.org/wiki/Archivo:Gran_Pir%C3%A1mide_de_Cholula,_Puebla,_M%C3%A9xico,_2013-10-12,_DD_14.JPG)

7. Ručička kompasu vždy ukazuje na sever

Naozaj možno pochybovať o tom, že ručička kompasu vždy ukazuje na sever (a pod slovom sever myslíme teda Severný pól)? Bohužiaľ áno. Ono magnetické pole našej Zeme sa časom mení – za posledných 160 miliónov rokov zmenilo svoju orientáciu už minimálne stokrát. A čo to vo výsledku znamená? Že ručička kompasu stále ukazuje na Severný pól, avšak magnetický Severný pól sa už dnes nerovná tomu geografickému.

https://ru.depositphotos.com/4677897/stock-photo-planet-earth-north-america.html?utm_source=Adme&utm_medium=freesub&utm_campaign=RU-brand

8. Slon je jediné zviera na svete, ktoré nevie skákať

Áno, je to naozaj pravda – dospelý slon si so švihadlom asi veľa zábavy neužije. Lebo aj napriek tomu, že má štyri nohy, kolená a dokonca aj šľachy, skákať akosi nevie. Čo už však pravda nie je, je informácia, že slon je jediným zvieraťom na svete, ktoré postihol takýto nešťastný osud.

Je množstvo iných cicavcov, ktoré taktiež nevedia skákať. Napríklad nosorožce, hrochy, či leňochody. Zatiaľ čo nosorožce a hrochy nedokážu skákať z rovnakého dôvodu ako slon (nemôže odlepiť všetky nohy zo zeme, inak by nemal ako udržiavať rovnováhu), aký problém má leňochod, to sa nevie. Asi je na to jednoducho len príliš lenivý…

https://www.flickr.com/photos/doug88888/14307815484/in/photolist-nNki4S-fdha1z-VfvYZb-gAwMXJ-Vj428Z-4H9nhN-fiz9HX-6V8NH3-bnx7MA-8KEhfs-hYeBQm-8hBcCP-ecgozn-KqB3TD-JAYyzS-jLDKiV-e4sy7b-fj8LcZ-gAv88S-k8YD3-atAd3x-9pSYYh-pxAWiH-6X9L6Y-nLQfkn-ssCVZE-peLGMQ-q8VgiJ-nmxsH-6cM8yp-2y2CE-7gBwrv-4RG3Wy-9n2oyT-W7EPTq-7aipmt-TrFzke-YczhG3-C6jbj-az4yXq-9wzNJQ-JWsZF-uenfk-8zx1BC-6dmMqK-dbbBsC-boXZK-8YS9E-4rbwoa-5933tq

9. Vodka je dielom Dmitriho Mendeleeva

Dimitri Mendeleev, vynikajúci ruský chemik, napísal v roku 1865 dizertačnú prácu na tému kombinovania vody s alkoholom a práve touto prácou je podložené dnešné tvrdenie, že vodka je vlastne jeho dielom. Lenže tento fakt má hneď dve drobné chybičky krásy. Po prvé, Mendeleev skúmal, ako sa zmenia vlastnosti alkoholu v rôznych iných tekutinách a roztoku so 40-percentným podielom alkoholu nevenoval žiadnu špeciálnu pozornosť. A po druhé, vodka ako taká, existovala ešte skôr, ako sa Mendeleev vôbec narodil. 

https://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%92%D0%BE%D0%B4%D0%BA%D0%B0

Zdroj: brightside.me
Titulná fotka: flickr.com

Reagujte!
Grr Grr
0
Grr
Fuuj Fuuj
1
Fuuj
Fňuk Fňuk
0
Fňuk
Jeej Jeej
1
Jeej
Uups Uups
1
Uups
Haha Haha
1
Haha
Woow Woow
7
Woow

Komentuj post a napíš, čo si o tom myslíš!

⬇️

Pridaj komentár

Pre odoslanie komentáru sa musíte prihlásiť. Ak ešte nemáte účet zaregistrujte sa.

Mrkni aj tento článok:
80 žilinských dôchodcov na jednu príšernú kúpeľňu. Podľa poslancov to ale také zlé nie je!

Prihlásiť sa

Nemáte účet?
Zaregistrovať sa

reset password

Späť na
Prihlásiť sa

Zaregistrovať sa

Prosím registrujte sa na emefka.sk

Späť na
Prihlásenie
Choose A Format
Personality quiz
Trivia quiz
Dotazník
Príbeh
Zoznam
Meme
Video
Audio
Image

SLEDUJ EMEFKA

NA SOCIÁLNYCH SIEŤACH

SLEDUJ NA INSTAGRAME