Sobota 28.5.2022
sk
Viliam
cz
Vilém, Viliam

Dozvedel si sa ich v škole, dočítal niekde na internete alebo ti to povedali rodičia. Na tom vôbec nezáleží, podstatné je len jediné – že im ešte stále veríš. A to by si nemal, vzhľadom na to, že tieto fakty nie sú pravdivé.

Placebo efekt funguje len na ľudí

Ak si myslíš, že placebo efekt účinkuje len na ľudí, tak si myslíš zle. V skutočnosti možno v niektorých prípadoch takto vyliečiť aj domáceho maznáčika. Keď je chorý a ty mu dáš liek, automaticky zareaguje. Nemá totiž ako vedieť, že to, čo si mu dal, je vlastne len obyčajný vitamín.

depositphotos.com

Mlieko je dobré na kosti

Každá reklama na mlieko predáva tento nápoj ako skvelý zdroj vápnika, ktorý je dobrý na kosti. Lenže vápnik obsiahnutý v mlieku nemá na lámanie kostí absolútne žiaden vplyv. Vedci z Harvardskej univerzity zistili, že ľudia z krajín, kde nie je mlieko súčasťou každodenného života, majú za život omnoho menej zlomenín ako tí, ktorí ho pijú stále.

Ak piješ mlieko len preto, aby si mal silnejšie kosti, nahraď ho radšej lososom, fazuľami, mandľami či figami. Bude to mať omnoho lepší efekt.

depositphotos.com

Čokoláda spôsobuje akné

Veľa žien sa vyhýba tomuto sladkému pokušeniu práve zo strachu, že negatívne ovplyvní ich pleť. Podľa vedcov, ktorí skúmali spojitosť medzi čokoládou a akné, sa však nie je čoho báť a čokoláda ako taká rozhodne nie je príčinou problematickej pleti. Dermatológovia sa s týmto tvrdením stotožňujú tiež, takže ak nemáš intoleranciu či alergiu, pokojne si bez obáv túto dobrotu dopraj.

depositphotos.com

Ak beháš, musíš to robiť každý deň

Ako sa hovorí, všetkého veľa škodí, a rovnako tomu je aj v prípade športov, tentoraz konkrétne behu. Beh na dennej báze môže ovplyvniť tvoje zdravie, no nie pozitívne, ako by si sa, pravdepodobne, nazdával. Príliš veľa behania môže zapríčiniť srdcové choroby, vysoký krvný tlak, dokonca aj Alzheimera. Pre istotu by ste sa teda mali držať odporúčaní, ktoré hovoria jasne – behať 3 až 4-krát do týždňa a dokopy nabehať zhruba 30 kilometrov.

depositphotos.com

Čierna diera je naozaj diera

Niektorí ľudia ešte stále žijú v domnienke, že čierna diera je naozaj diera. Je načase si to teda objasniť. Čierna diera nie je naozaj diera – je to len vesmírny objekt s takou silnou gravitáciou, že jej neunikne dokonca ani svetlo. Nájsť ju možno len pomocou teleskopu a rovnako sa s týmto prístrojom dá pozorovať, ako sa hviezdy v okolí čiernej diery chovajú celkom inak ako tie ostatné.

depositphotos.com

Mars je oranžový

Mars nie je oranžový. Keď v roku 1970 vyslala NASA na túto planétu Viking-a 1, fotografie, ktoré urobil, jasne ukazovali, že nebo na tejto planéte je klasicky modré. A teda nie ružové, ako ste sa nazdávali. NASA pravdepodobne chcela, aby sa Mars javil ako nepriateľská planéta, tak si realitu trošku prifarbil – do oranžova. Avšak dnes už otvorene priznáva, že niektoré časti tejto planéty sú šedé a modré.

depositphotos.com

Mount Everest je najvyššia hora na svete

Nepochybne si myslíš, že najvyššia hora na svete je Mount Everest. Ako by to mohlo byť inak, veď vás to predsa učili v škole! Nuž, ale nie je najvyššia hora ako najvyššia hora. Everest sa označuje za najvyšší vrch preto, že má najvyššiu nadmorskú výšku. Ak však vezmeme do úvahy výšku hory ako takej, sopka Mauna Kea na Hawai Everest ju hravo strčí do vrecka. Jediný dôvod, prečo sa o nej neučí v knihách je ten, že jej spodná polovica je ukrytá pod morskou hladinou.

depositphotos.com

Auto ťa ochráni pred bleskami

To, že vnútro auta ťa počas búrky ochráni pred bleskami vďaka gumeným pneumatikám, je len mýtus. Auto je naozaj dobrou skrýšou v takejto nepriaznivej situácii, ale to, čo ťa v ňom skutočne chráni, je jeho kovová konštrukcia. Funguje to teda len v prípade, že sú zavreté všetky okná aj dvere.

depositphotos.com

Sahara je najväčšia púšť na svete

Pod pojmom púšť si väčšina z nás predstaví pieskom pokryté obrovské neobývané územie, kde šialene praží slnko a je tam neznesiteľné teplo. Skutočnou definíciou je však oblasť s minimálnym počtom zrážok. Ak sa teda riadime takýmto opisom, najväčšou púšťou na svete je Antarktída.

depositphotos.com

Zdroj: brightside.me
Titulná fotka: smithsonianmag.com


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Michaela Molnárová
Som také ukecané malé pivo, ktoré miluje zvieratká a za trojuholník vegánskej pizze by ťa pokojne aj prešlo traktorom. Neriskuj. Na EMEFKA tvorím už nejaký ten piatok, preto v mojom portfóliu nájdeš naozaj všeličo. Mojou špecialitkou sú vzťahové záležitosti, mužsko-ženské peripetie a ľudské príbehy, ale pred nejakým tým internetovým virálom tiež nebudem utekať

Pridaj svoj komentár

Komentáre 0

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Anketa dňa
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max 15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max 5mb
    *dané pole je potrebné vyplniť