9 fascinujúcich miest na Zemi, ktoré uspokoja aj náročných cestovateľov

Oko Zeme alebo podvodná šachta smrti? Trúfol by si si?

Si náročný cestovateľ? Alebo by si ním minimálne bol, keby si nemal prázdne vrecká a vifonkovú diétu? Tak potom si našiel ten správny článok a s ním aj niekoľko nádherných destinácií, ktoré si môžeš okamžite zaradiť do svojho „bucket listu“.

1. Jacob’s Well alebo podvodná šachta smrti

Jacob’s Well je miesto situované uprostred amerického štátu Texas. Obľubované odvážlivcami a vášnivými potápačmi sa stalo osudným už deviatim ľuďom. Podvodná šachta je hlboká viac než tridsať metrov, a hoci je jednoduché do nej skočiť z blízkeho skalného výbežku, o to ťažšie je vynoriť sa.

Jacob's Well

V júli roku 2015 sa o tento kúsok pokúsil vtedy 21-ročný Diego, no celá akcia nešla podľa plánu. Napokon si musel uvoľniť opasok so závažím, ktorý ho mal potiahnuť až na dno, a vynoriť sa. Nepochybne zavážil aj fakt, že sa Diego potápal bez potrebnej techniky a kyslíkového prístroja.

2. Jazero Labuan Cermin

Jazero Labuan Cermin v Indonézii ľudia často prezývajú aj zrkadlové jazero. Táto prezývka hovorí sama za seba – voda v ňom je krištáľovo čistá a na fotografiách ani nevidno, že tam nejaká vôbec je. Tento jav je zapríčinený dvomi druhmi vody, ktoré jazero obsahuje – slanú aj sladkú.

https://www.youtube.com/watch?v=xYW2k8CmZJ4

Slaná voda tvorí vrstvu na dne jazera, sladká sa drží na povrchu a navzájom sa nikdy nezmiešajú. Hĺbka jazera je, aj napriek tomu, že to fotografie vôbec nenaznačujú, tri metre a dá sa v ňom ako potápať, tak aj klasicky plávať či šnorchlovať.

3. Ik-Kil

Táto prírodná nádhera sa nachádza v Mexiku a už len z fotografií vám musí byť jasné, že osobná skúsenosť je na nezaplatenie. Cenote Ik-Kil je „diera v zemi“, v ktorej sa nachádza jazierko obklopené hromadou drobných vodopádov. Mayovia považovali toto magické miesto za posvätné, o čom svedčia aj nálezy šperkov a kostí pod vodnou hladinou.

Cenote Ik Kil Yucatan Mexico

Diera je hlboká zhruba 40 metrov. Pred vstupom je možné zapožičať si vestu a odložiť si veci do skrinky. Táto služba síce nie je zdarma, no za ten pohľad nepochybne stojí.

4. Derawan Island

Derawan Island, ktorý spadá pod Borneo, je skutočne dych berúce miesto. Podmorský život v tejto oblasti možno prirovnať k niekoľkým divom sveta – nepŕhlivé medúzy, raje od výmyslu sveta (dokonca aj Aetobatus narinari, ktorej populácia rapídne klesá a patrí medzi takmer ohrozené druhy) či korytnačky sú pre miestnych potápačov denným chlebom.

https://www.livescience.com/55216-deepest-diving-whale-sharks.html

Zahraničných turistov však najviac lákajú žraloky veľrybie. Tieto tvory dorastajú do obrovskej veľkosti (porovnateľné s autobusom) a dospelé jedince vážia až 19-tisíc kilogramov. Našťastie sa tieto gigantické tvory živia planktónom, a teda ľudským „okoloidúcim“ nevenujú prílišnú pozornosť.

5. Prevísajúci kameň

Yosemitský národný park sa môže pýšiť takýmto skvostom – prevísajúcim kameňom. Sám o sebe je to v podstate len ničím nezaujímavý šuter, no výhľad, ktorý ponúka, je na nezaplatenie. Človek má pocit, že sa čochvíľa dokáže dotknúť neba.

Pod previsom sa nachádza takmer tisíc metrov ničoty a hoci je táto prírodná kuriozita naozaj fascinujúca, ľudia so strachom z výšok ju pravdepodobne oželejú.

Hanging Rock Overlooking Yosemite Falls

6. Lac Lioson

Ďalšia bláznivá dovolenka sa ani tak veľmi nespája s konkrétnym miestom, skôr s tým, čo na ňom bolo vykonané. Jazero Lac Lioson, situované vo Švajčiarsku, počas zimných mesiacov, pochopiteľne, zamŕza. V tomto štádiu sa stalo obeťou jednej zaujímavej fotografie.

Antoine Jans / Instagram (https://www.instagram.com/p/Beivkokljsz/)

Pozrieť si ju môžete na vlastné oči – trojuholník vysekaný v ľade a v jeho útrobách plávajúca postava. Ak sa náhodou rozhodnete inšpirovať a podobnú fotografiu si zhotoviť sami, nezabudnite na potrebné náčinie. A skúste nezmrznúť, to by bolo veľmi fajn.

7. Carlsbad Caverns

Carlsbad Caverns sa nachádzajú v rovnomennom národnom parku v Mexiku. Očarujúce sú ako zvonka, tak aj zvnútra. Pod zemským povrchom sa na ploche 190 kilometrov štvorcových skrýva 119 unikátnych jaskýň.

Ich tvorba sa pripisuje kyseline sírovej, ktorá roky pôsobila na vápencovú pôdu a dopadlo to takto. Jaskyne sú dostupné aj pre lenivších návštevníkov a disponujú niekoľkými výťahmi.

http://daveandvalstravels.blogspot.com/2016/03/road-trip-to-houston-carlsbad-caverns.html

8. Mount Bromo

Chodenie po tenkom ľade či dráždenie hada bosou nohou majú oddnes nové synonymum – chodenie po okraji sopky. Vyskúšať si to môžete na hore (vlastne sopke) Mount Bromo v Indonézii.

http://www.familyearthtrek.com/2018/05/16/hike-to-the-active-volcano-mount-bromo-indonesia/

Sopka je vysoká vyše 2,300 metrov a prekvapivo je stále aktívna. Počas prechádzky sa teda treba pripraviť na občasný pach síry a niektoré časti sú pre turistov uzavrené kvôli hroziacemu nebezpečenstvu… no zážitok je to aj tak pekný.

9. Oko Zeme na Belize

Ak trpíš paranojou, možno by bolo lepšie tento odstavec preskočiť. Zistíš totiž, že aj Zem ťa sleduje, a to prostredníctvom svojho oka. Toto zemské oko leží v blízkosti Belize a domáci ho prezývajú aj Veľká modrá diera. Ale musíte uznať, že oko znie trochu šarmantnejšie, nie?

https://sk.pinterest.com/pin/464433780308893986/?lp=true

Miesto je obľúbenou turistickou atrakciou, najmä vďaka vode čistej ako ľalia a podmorskej faune, ktorá si len ťažko hľadá konkurenciu. Príležitostní potápači by mali brať na vedomie, že samotný ponor je veľmi nebezpečný a aj u tých skúsenejších niekedy vyžaduje viacero pokusov.

Okrem toho si mnohí myslia, že sa im pri potápaní v tejto lokalite naskytne pohľad na podvodný svet, hýriaci širokým spektrom rôznych farieb. Nie je to celkom tak – farby tam možno sú, no nevidno ich, keďže je v takej hĺbke tma ako v rohu. 

Zdroj: brightside.me
Titulná fotka: flickr.com

Reagujte!
Grr Grr
0
Grr
Fuuj Fuuj
1
Fuuj
Fňuk Fňuk
0
Fňuk
Jeej Jeej
4
Jeej
Uups Uups
0
Uups
Haha Haha
0
Haha
Woow Woow
5
Woow

Komentuj post a napíš, čo si o tom myslíš!

⬇️

Pridaj komentár

Pre odoslanie komentáru sa musíte prihlásiť. Ak ešte nemáte účet zaregistrujte sa.

Mrkni aj tento článok:
Nadnárodné značky, ktoré ľudia v zahraničí poznajú pod úplne iným menom ako na Slovensku

Prihlásiť sa

Nemáte účet?
Zaregistrovať sa

reset password

Späť na
Prihlásiť sa

Zaregistrovať sa

Prosím registrujte sa na emefka.sk

Späť na
Prihlásenie
Choose A Format
Personality quiz
Trivia quiz
Dotazník
Príbeh
Zoznam
Meme
Video
Audio
Image

SLEDUJ EMEFKA

NA SOCIÁLNYCH SIEŤACH

SLEDUJ NA INSTAGRAME