Svet je plný záhad. Záhad, ktoré aj napriek vyspelým znalostiam v oblasti vedy, techniky či medicíny stále nevieme objasniť. A týchto deväť príkladov, ktoré sme si pre vás pripravili, je len malý zlomok.
1. Prečo mačky pradú?
Mačky pradú, keď sú šťastné, keď sú nahnevané, keď sú v strese… no nikto nevie, prečo a ako sa to vlastne deje. Vedci tento jav pripisujú vibráciám mačacích hlasiviek, no to stále nevysvetľuje, prečo im počas neho nebije srdce. Okrem toho pradenie pozitívne vplýva na celkovú psychickú kondíciu týchto štvornohých chlpatých beštií, redukuje stres a rovnako aj bolesť.
2. Odkiaľ sa vzali niektoré živočíchy?
Je to prekvapivé, no po svete sa prechádza množstvo živočíchov, ktoré nemajú žiadnych známych predkov. Napríklad také obojživelníky… nikto presne nevie, ako sa týmto stvoreniam podarilo vyvinúť sa z rýb, pretože prvé suchozemské živočíchy mali riadne vyvinuté končatiny a hlavy.
Podobne sú na tom aj prvé cicavce, ktoré sa sčista-jasna zjavili na našej planéte zhruba v tom istom období, ako vyhynuli dinosaury.
3. Majú v sebe kravy zabudovaný magnetický kompas?
Pomocou technológie Google Earth skúmali českí a nemeckí vedci tisícky obrázkov, pasúcich sa kráv. Dospeli k zaujímavému zisteniu – kravy majú v sebe zabudovaný akýsi magnetický kompas.
Tieto prežúvavce počas jedenia nakláňajú hlavu vždy na sever alebo na juh, podľa toho, kde sa momentálne nachádza magnetické pole Zeme. Táto skutočnosť bola pozorovateľná u všetkých kráv, bez ohľadu na to, na akom boli kontinente.
4. Čo mal znamenať „želatínový“ dážď?
V auguste roku 1994 mohli obyvatelia amerického štátu Washington pozorovať čosi skutočne netradičné. Z neba namiesto klasického dažďa padali kúsky želatíny. Pochopiteľne, nebola to skutočná želatína – len akási substancia, čo sa chovala rovnako. Na druhý deň po týchto zaujímavých zrážkach sa množstvo ľudí začalo potýkať so zdravotnými komplikáciami podobnými chrípke.
Vedci skúmali želatínový dážď a snažili sa mu prísť na koreň, no dopadlo to neúspechom. Zistili síce, že dážď obsahoval dva druhy baktérií, no ani jednej z nich sa nedal pripísať vznik následnej epidémie.
5. Čo presne je temná hmota?
Zhruba 27 percent vesmíru tvorí takzvaná temná hmota. Temná hmota nič nevyžaruje, nereaguje s elektromagnetickou radiáciou a je teda prakticky nemožné detekovať ju. Prvé zmienky o tejto hmote sa datujú 60 rokov dozadu, no vedcom sa stále nepodarilo objasniť, čo presne to je a či vôbec existuje.
6. Prečo existujú praváci aj ľaváci?
Vyše 70 percent ľudskej populácie má dominantnú pravú ruku, no táto črta nie je pravidlom. Pohybujú sa medzi nami aj ľaváci, no z vedeckého hľadiska nie je celkom jasné, prečo. Genetika k tomu síce má čo povedať, no nič také ako „ľavácky gén“ neexistuje. Mimo to sa dominantnosť ľavej ruky dá zmeniť – ak dieťa nútite písať pravou rukou, po čase sa z neho stane pravák.
7. Prečo vyhynula megafauna?
Obrovské zvieratá známe ako megafauna vyhynuli zhruba 10-tisíc rokov dozadu. Prečo sa to stalo? Existujú rôzne teórie. Jedna z nich hovorí o klimatických zmenách, ktoré mohli byť príčinou tohto javu, no dôkazy, ktoré by tvrdenie podporili, sú pomerne chabé.
Ďalšia tvrdí, že obrovské zvieratá zomreli od hladu. Vedcom na Aljaške sa totiž podarilo nájsť telá mamutov a ich žalúdky boli plné nestrávených rastlín.
8. Prečo snívame?
Vedci majú niekoľko vysvetlení na otázku „prečo snívame?“. Niektorí veria, že sú to len náhodné obrazy, ktoré náš mozog konštruuje sám od seba, iní to pripisujú skrytým túžbam, nevyriešeným problémom či obavám.
Veda, zaoberajúca sa snami a ich významom, sa nazýva oneirológia. Jej predstavitelia zaujali stanovisko, že sny symbolizujú niečo z hlbín našej psychiky, no ani oni sami netušia, čo presne to je.
9. Prečo máme rôzne krvné skupiny?
Krvné bunky rôznych krvných skupín majú rôzne antigény. Vedci však nedokážu vysvetliť, prečo je tomu tak. Pravdepodobne má táto kauza súvis s imunitou a ochoreniami, ale kde je skutočná pravda, zatiaľ ešte nevedno.
Zdroj: brightside.me
Titulná fotka: StickPNG