9 jednoduchých rád, ktoré ti pomôžu naučiť sa jesť zdravo a vydržať

Aby ti tie predsavzatia vydržali dlhšie ako do konca januára.

Prišiel nový rok a s ním aj každoročné predsavzatia. Mnohí si povedali, že od nového roka nepijú, budú zdravo jesť a cvičiť. Posilky už praskajú vo švíkoch a ich pravidelní návštevníci sa nevedia dočkať, kedy to všetky slabé kusy prejde.

Nemusíš však ku ním patriť aj ty. Existuje niekoľko jednoduchých rád, s ktorými sa ti podarí vo svojom novom ja vydržať. Jesť zdravo nie je také zložité, ako sa môže na prvý pohľad zdať.

1. Jedz pravidelne

V prípade, že si zvyknutý vybehnúť do práce či do školy bez raňajok, nie je to až taký hrozný počin. Avšak medzi posledným jedlom pred spánkom a prvým, ktoré si dáš po zobudení, by si mal mať 10-12 hodinové okno. Je fajn dať si niečo ako desiatu a nejesť prvé jedlo až obed.

Keď budeš jesť pravidelne, budeš stále menej pociťovať hlad. Nestane sa tak, že budeš pol dňa s prázdnym žalúdkom a všetci dobre vieme, ako to v takýchto prípadoch vždy dopadne. Zješ prvé, čo ti padne pod ruku, sladkosť, fast food a iné nezdravé jedlá, z ktorých sa čo? Priberá.

https://giphy.com/gifs/90s-eSQKNSmg07dHq

2. Škatuľkuj

Pri pravidelnom jedení ti najlepšie pomôžu dózičky. Škatuľkuj si svoje jedlá, priprav si ich do práce, do školy a bárs aj na výlet. My, ľudia, sme tvorovia veľmi leniví a občas pri pracovnom zhone nie je čas ani chuť na nakrájanie jablka. Bude oveľa jednoduchšie si ho vybrať z chladničky už nakrájané v dóze a len veselo konzumovať.

@klynnthomps (https://www.instagram.com/p/BsXmreCACV5/)

3. Nenakupuj nezdravé jedlá

Miluješ čokoládky, chipsy a iné nezdravé blbosti? Tak si ich v obchode ani nekupuj. To je jeden z dôležitých krokov, ako sa týmto veciam vyhnúť. Ak to nebudeš mať doma v skrinke, tak ťa to nebude lákať. Dostaneš na to možno chuť, ale môžeš ju napríklad zahnať orechmi, prípadne sušeným ovocím.

https://giphy.com/gifs/photos-hilton-perez-2jYd8d0zAGdYQ

4. Nenakupuj hladný

Jedna z dôležitých rád, ktorú by nám mali hovoriť rodičia už v mladosti. Keď budeš hladný, nakúpiš aj to, čo nechceš, možno aj to, čo ti vlastne nechutí. Pri nakupovaní dbaj na to, aby bolo v tvojom nákupnom košíku dosť zeleniny, ovocia a vecí bohatých na vlákninu, a v neposlednom rade aj bielkoviny.

https://giphy.com/gifs/target-bullseye-targetstyle-l3q2t2KAyvxy9xBe0

5. Servíruj si jedlo na menšie taniere

Zdá sa to ako hlúposť, ale ak máš tendenciu prejedať sa, tento malý trik by ti mal pomôcť. Keď si dáš rovnakú porciu jedla do menšieho taniera, namiesto veľkého, bude to vyzerať, že máš jedla viac. Mozog sa dá občas veľmi ľahko oklamať.

6. Pi veľa vody

Pitný režim si treba pripomínať nielen počas letných horúčav. Voda ti mnohokrát pomáha nakopnúť tvoj metabolizmus. A okrem toho ťa aj mierne zasýti a hlavne ťa hydratuje. Aby si dokázal vypiť dostatok vody, kúp si ideálne znova používateľnú fľašku, na trhu existujú už aj smart fľaše, ktoré ti budú pripomínať, že sa máš napiť.

Prípadne si na stôl polož džbán s vodou. Keďže sme (znova) lenivci, po vypití jedného pohára vody sa nám zväčša chce ísť napustiť si druhý, a tak rýchlo zabúdame na náš pitný režim.

@_unearthingtwenties (https://www.instagram.com/p/BsM20-Lhxfz/)

7. Nikomu o svojich predsavzatiach nehovor

Nechváľ sa na sociálnych sieťach, nehovor kamarátom, že už sedem dní nepiješ alkohol a nefajčil si dva týždne. Lebo akonáhle zlyháš a tvoje predsavzatia nesplníš, tak bude tvoje zlyhanie všetkým na očiach. Ver tomu, že namiesto toho, aby ťa kamaráti pochválili, že si si viedol dobre a stále môžeš pokračovať, ťa poriadne vysmejú.

8. Neváž sa

Váha je azda najhorší priateľ človeka. Pri zmene stravy síce možno rapídne schudneš, ale potom sa to číslo možno trochu zdvihne, avšak to je úplne v poriadku. Ak ešte do toho začneš cvičiť, musíš myslieť na to, že svaly zväčša vážia viac ako tuk. Preto sa zbytočne nedemotivuj tým, že sa budeš každé ráno vážiť. Riaď sa hlavne tým, ako sa cítiš, či sú ti menšie nohavice a podobne.

giphy.com (https://giphy.com/gifs/filmeditor-mirror-christmas-movies-3ohA2EFxcAPeYjYQCI)

9. Riaď sa svojím telom

Vykašli sa na jedálničky, ktoré ti zostaví nejaký pán a rovnaký pošle aj ďalším desiatim ľuďom, ktorí majú úplne inú stavbu tela, prácu a podobne. Na internete je veľké množstvo informácií, ktoré ti pomôžu. Avšak, neznamená to, že sa nimi musíš nevyhnutne riadiť.

Odporúča sa ovsená kaša na raňajky, no ak ťa nafukuje ako vzducholoď, tak si ju na raňajky nedávaj. Riaď sa tým, čo ti hovorí tvoje telo, to však, samozrejme, neznamená, že sa máš kúpať vo fastfoode.

Titulná fotka: Brooke Lark, Unsplash

Reagujte!
Grr Grr
0
Grr
Fuuj Fuuj
1
Fuuj
Fňuk Fňuk
1
Fňuk
Jeej Jeej
2
Jeej
Uups Uups
0
Uups
Haha Haha
4
Haha
Woow Woow
2
Woow

Komentuj post a napíš, čo si o tom myslíš!

⬇️

Pridaj komentár

Pre odoslanie komentáru sa musíte prihlásiť. Ak ešte nemáte účet zaregistrujte sa.

Mrkni aj tento článok:
Ilustrovaný sprievodca psími rasami, ktorý ocenia nielen psičkári

Prihlásiť sa

Nemáte účet?
Zaregistrovať sa

reset password

Späť na
Prihlásiť sa

Zaregistrovať sa

Prosím registrujte sa na emefka.sk

Späť na
Prihlásenie
Choose A Format
Personality quiz
Trivia quiz
Dotazník
Príbeh
Zoznam
Meme
Video
Audio
Image

SLEDUJ EMEFKA

NA SOCIÁLNYCH SIEŤACH

SLEDUJ NA INSTAGRAME