Ak máte v hlave zafixované, že múzeá sa rovnajú nekonečnej nude, tak tieto určite zmenia váš názor.
1. Múzeum instantnej rezancovej polievky – Osaka, Japonsko
Kto by to bol povedal, že tradičný pokrm všetkých chudobných študákov má dokonca aj vlastné múzeum. Jeho zakladateľom je samotný vynálezca tejto rezancovej polievky Momofuku Ando, ktorého zámerom bolo vymyslieť lacné jedlo, ktoré by nakŕmilo ľudí postihnutých druhou svetovou vojnou. To sa mu nepochybne podarilo a ešte aj dnes, o niekoľko dekád neskôr, plní takmer rovnakú funkciu. Lebo povedzme si úprimne, študenti po skúškovom občas nadobúdajú taký ten povojnový vizuál.
2. Múzeum soľničiek a koreničiek – Gatlinburg, Spojené štáty americké
Ak patríte k ľuďom, pre ktorých žiadne jedlo nie je dostatočne dochutené, potom je neodmysliteľnou súčasťou vášho života práve soľ a korenie. Aj nádoby na tieto dochucovadlá majú svoje múzeum, založené ženou, ktorá je zbieraním týchto predmetov priam posadnutá. Andrea Ludden ich má už neuveriteľných 22,000 a dokonca o nich vypracováva aj akúsi štúdiu. Čo presne je jej obsahom a zámerom však zatiaľ nevedno.
3. Múzeum penisov – Reykjavík, Island
Čo dodať, názov sám hovorí sám za seba – toto múzeum sa zaoberá mužským pohlavným orgánom. Ak vám gaťky zvlhli nadšením a podvedome ste sa už tešili na nejaké to erotično, tak budete pravdepodobne veľmi sklamaní, no ak ste pripravení oceniť kolekciu 273 zvieracích penisov, tak si pridržte klobúky, lebo pojedeme z kopce. Od miniatúrnych pipíkov hlodavcov až po riadne kusy od veľrýb, toto miesto naozaj ponúka široké spektrum samčích pohlavných údov a ako bonus tienidlá na lampy vyrobené z býčích gulí. Predstavte si, o čo všetko by bol teda váš život ochudobnený, ak by sa k vám táto informácia nedostala…
4. Múzeum sexu – New York, Spojené štáty americké
Myslím, že ľudstvo ako také by zlyhalo na plnej čiare, ak by čosi takéto ešte nejestvovalo. Múzeum sexu sprístupnilo ľuďom prvé prehliadky v roku 2002 a jeho posolstvom je priblížiť verejnosti históriu a evolúciu ľudskej sexuality. New York Magazine opísal zážitok z tohto múzea ako „vlhký sen Willyho Wonku“ a vzhľadom na to, že sa tam nachádzajú výstavy ako napríklad nafukovací hrad zo ženských prsníkov, tak sa s týmto výrokom viac ako stotožňujeme.
5. Podmorské múzeum – Cancun, Mexiko
Čo môže celý zážitok vstrebávania nových vedomostí z múzea posunúť na celkom inú úroveň? No predsa hektolitre vody a kyslíková maska, bez ktorej by ste to v tých hektolitroch vody veľmi skoro zabalili. Táto expozícia je unikátom svojho druhu a každému, kto sa ju rozhodne preskúmať, ponúka 500 sôch v životnej veľkosti, upevnených na morské dno, a samozrejme jedinečný a neopakovateľný zážitok.
6. Múzeum záchodov – New Delhi, India
Onen biely trón a štyri vykachličkované steny sú nepochybne našou najobľúbenejšou miestnosťou po rannej kávičke s cigaretkou a oázou pokoja počas rušného pracovného dňa, kedy ti deadliny dýchajú na krk a šéf kŕčovito ťuká perom do stola. Preto niet pochýb, že si zaslúži vlastné múzeum. Takže ak už ste niekedy premýšľali nad tým, ako a najmä do čoho ľudia kadili 2500 pred Kristom, tak šup-šup bookovať letenky do Indie.
7. Múzeum břichomluvcov – Fort Mitchell, Spojené štáty americké
Len veľmi rýchlo a stručne – múzeum, ktoré drží vyše 800 bábok pod jednou strechou jednoznačne vyhráva prvú cenu v kategórii „múzeum, v ktorom za žiadnu cenu nechceš ostať zamknutý cez noc“.
8. Zemiakové múzeum – Blackfoot, Spojené štáty americké
Ak je nejaká potravina, ktorá si to múzeum naozaj patrične zaslúžila, tak je to jednoznačne zemiak. Zo zemiaku vyčaruješ niečo na každú príležitosť… Posedenie pri telke? Chipsy! Niečo k burgeru? Hranolky! Niečo rýchle a lacné, lebo počas skúškového nemáš ani floka, ani čas žrať a o čase variť ani nehovoriac? Granadír! Párty? Vodka! Jednoducho flexibilita tejto hľuznatej plodine rozhodne nechýba.
9. Múzeum odpadu – Startford, Spojené štáty americké
Ako sa hovorí, pre jedného odpad, pre druhého poklad a niekto celkom iný z toho spraví expozíciu do múzea. Múzeum odpadu bolo otvorené v roku 1994 a odvtedy úspešne recykluje odpadky na zaujímavé umelecké diela.
Zdroje: cnn.com, nationalgeographic.com, mashable.com, wikipedia.org
Titulná fotka: nationalgeographic.com