9 ochorení, ktoré totálne zmenia tvoj pohľad na svet

Ľudské telo neraz dokázalo nemožné a často sa dokáže až zázračne uzdraviť, no na druhej strane šokuje rôznymi bizarnými syndrómami a poruchami.

Zdroj: maxpixel.net

Mozog je komplexný orgán, ktorý ani zďaleka nie je celý preskúmaný a to dáva priestor všelijakým čudesným poruchám a anomáliám. Taká bipolárna porucha či schizofrénia… to už si určite niekde počul.

Dnes sa však budeme venovať zvláštnym javom, ktoré by zmenili tvoj pohľad na svet. Človek si často neuvedomuje, aký môže byť rád, že je zdravý, a aj keď sa dejú na tomto svete hrozné veci, stále môžeš vnímať to dobré a pekné, čo niektorí ľudia pre svoje ochorenie nemôžu.

Akinetopsia

Ľudia, ktorí sú farboslepí, to skutočne nemajú vo svojom živote jednoduché, pretože sú v istých veciach viac než obmedzení. Sú na tom však určite lepšie ako ľudia, ktorí nedokážu vidieť pohyb. Jeden z mála „známych“ pacientov bola žena, matka označovaná ako pacient LM.

Sťažovala sa na silné bolesti hlavy a prekonala tiež mŕtvicu. To poškodilo jej mozog natoľko, že už viac nedokázala vnímať pohyb. Život s touto poruchou sa viac životom už asi ani nazývať nedá.

Klüver–Bucy syndróm

Nemenovaný pacient vo veku 19 rokov začal mať déjà vu asi tak 20-krát za deň. K tomu sa pridružili bolesti na hrudníku, dýchavičnosť a hudobné halucinácie. Lekári to pripisovali epilepsii, ktorá vznikla na základe poškodeného pravého temporálneho laloku v mozgu. Po dvadsiatich rokoch sa poškodená časť vyoperovala, no po operácii nastali u pacienta výrazné zmeny v správaní.

Vyvinula sa uňho neuveriteľná chuť na jedlo a sex, až nakoniec začal sťahovať detskú pornografiu. Bol mu diagnostikovaný tento syndróm, ktorý sa vyznačuje kompulzívnym stravovaním, hypersexualitou z nevhodných objektov, vkladaním predmetov do úst, či vizuálnou agóniou.

Night Court Eating GIF by Laff - Find & Share on GIPHY

Neglect syndróm

Ďalším následkom mŕtvice alebo poranenia mozgu je táto porucha, kvôli ktorej vnímate len polovicu z toho, čo vidíte. V 80% prípadoch je poškodená pravá hemisféra s následkom neschopnosti videnia všetkého, čo sa deje na ľavej strane.

Pacient sa nesťažuje, vôbec to nevníma a myslí si, že je všetko v poriadku. Ak by mal takýto človek nakresliť ciferník hodín, nakreslil by len jednu polovicu alebo by vtesnal všetky čísla na jednu stranu. Je pre nich veľmi nebezpečné chodiť von bez sprievodu.

Muž, ktorý stratil svoje telo

Ian Waterman v devätnástich rokoch stratil cit vo svojom tele. Začalo to podozrením na črevnú chrípku, no skončilo to niečím, čo lekári nevedeli ani diagnostikovať. Necítil dotyk, doslova nevedel o častiach svojho tela. Nevedel urobiť pohyby, ktoré vykonávame bežne ako napríklad chôdza.

Lekári mu povedali, že bude odkázaný už len na invalidný vozík. No Ian sa dokázal vzoprieť osudu a naučil sa znova hýbať rukami za pomoci pohľadu a akéhosi vopred plánovaného a kontrolovaného pohybu. Svoju chôdzu popisuje ako „kontrolované pády“.

Slow Clap GIF - Find & Share on GIPHY

Syndróm Alenky v krajine zázrakov

Trpia ním prevažne deti a spôsobuje ho abnormálny prietok krvi v časti mozgu, ktorá je zodpovedná za vizuálne vnímanie. Pacient vidí veci vo zväčšenej alebo zmenšenej forme a síce jeden obrovský koláč môže byť fajn, ale taký nadrozmerný pavúk, či miniatúrny výťah do ktorého musíte vojsť, už nie. Syndróm môže byť spôsobený vírusovými infekciami, migrénou, epilepsiou alebo aj mozgovým nádorom.

View this post on Instagram

სინდრომი "ელისი საოცრებათა ქვეყანაში" 🔮არის ნევროლოგიური პათოლოგიური მდგომარეობა, როდესაც ადამიანი გარშემო მდებარე საგნებსა და საკუთარ სხეულსაც კი რეალობისგან განსხვავებულ ზომებში ხედავს. (მიკროფსია,მაკროფსია,პელოფსია,ტელეოფსია). სინდრომს სახელი ბრიტანელმა ფსიქიატრმა ჯონ ტოდიმ მისცა ლიუს ქეროლის ნაწარმოების მიხედვით. 🧠🧠🧠🧠სინდრომი გვხვდება ეპილეფსიით, ენცეფალიტით, თავის ტვინის სიმსივნით დაავადებულ პაციენტებში, ასევე უკავშირებენ მონონუკლეოზსაც. კლინიკური სურათი არის შემდეგი: პაციენტს სხეული ეჩვენება უფრო დიდი ან პატარა ვიდრე ის სინამდვილეშია , ასევე ის აღიქვამს მას ძალიან ახლოს და ამავდროულად შორს. აღსანიშნავია, რომ ამ შემთხვევაში პრობლემა დაკავშირებულია არა მხედველობასთან 👀და თვალის სიჯანსაღესთან, არამედ ფსიქიკასთან. #oftalmologia #ophthalmology #retina #თვალი #ჯანმრთელობა #ელისისაოცრებათაქვეყანაში #aliceinwonderlandsyndrome

A post shared by TT_oftalmologia (@tt_oftalmologia) on

Prosopagnózia

Predstavte si, že neviete, ako vyzerajú vaši známi. Divné, že? V roku 2013 sa v jednom rozhovore priznal aj Brad Pitt, že má isté problémy identifikovať ľudské tváre. Dá sa to však z iných aspektov, ako je vôňa človeka alebo štýl oblečenia a nejde len o také náhodné nevybavenie si, odkiaľ toho človeka poznáme.

Iné predmety však ľuďom s touto diagnózou nerobia problém. Predpokladalo sa, že táto porucha nastáva u ľudí s poškodeným mozgom po nehode, či mŕtvici no spozoroval sa výskyt aj u bežných ľudí.

Confused Emma Stone GIF - Find & Share on GIPHY

Capgrasov syndróm

Človek s touto diagnózou si neustále myslí, že všetkých jeho blízkych nahradili identickí dvojníci a sú to podvodníci. Časom sa môže stať, že nespoznáva ani sám seba alebo nadobudne pocit, že už je mŕtvy. Tento syndróm sprevádza ľudí s paranoidnou schizofréniou, ale ako sa neskôr zistilo, aj ľudí s demenciou či vážnym poranením mozgu.

View this post on Instagram

Capgras Sendromu … 👥Bir çoğunuz ilk defa duyacağına emin olduğum bir konudan bahsedeceğim bugün.Nadir görülen nörolojik durumlardan birisi: Capgras yanılsaması! … 👥Capgras sendromu olan kişiler  en yakınlarının (bu annesi, babası, kardeşi..vb olabilir) yerine, yüzleri aynı olan sahtekarların geçtiğine inanırlar. … 👥Hem bunu yaşayanlar hem de yakınları için çok zor olan bu durumun (düşünsenize annenizi görüyorsunuz ama onun anneniz değil de onun yerine geçen bir sahtekar olduğunu düşünüyorsunuz) sebebini ortaya koymak için birçok çalışma yapılmıştır. … 👥Beynimiz gerçekten çok şaşırtıcı ve mucizelerle dolu 🙌🏻. Benim nörolog olmamın en büyük sebebi de bu mucizeye olan ilgim ve merakım✋🏻 Neyse gelelim yine konumuza … 👥Capgrasın ortaya çıkması ile ilgili çeşitli teoriler vardır.Beynimizde yüzleri tanıdığımız alan ile bu tanıdığımız yüzle ilgili duygusal tepkilerimizi, hislerimizi yöneten alanlar birbirlerinden farklı yerlerdedir, ama bir uyum içinde çalışırlar.Yani birisini gördüğümüzde o kişiyi tanımakla birlikte farkında olmadan o kişi ile ilgili hissettiklerimiz , duygularımız bilinçaltında çalışır.Ama bu uyum bozulursa ? … 👥Kişilerin yüzlerini tanıdığımız alan ile o yüze ait kişi ile ilgili duygusal etkilenimimizi sağlayan alan arasındaki ilişki bozulduğunda işler karışır.#Capgras sendromunda kişiler yüzü tanırlar ama o yüzle ilgili hissiyatı, duygulanımı  yaşayamazlar.Yani annesini gördüğünde onu tanır fakat onun sıcaklığını, anne duygusunu  hissedemediği için annesinin yerine geçen bir sahtekar gibi algılarlar. Yine çok ilginç bir şekilde Capgras sendromunda yüzünü görmeden telefonla konuştuklarında herşey normaldır. Çünkü duydukları sesi algıladıkları  beyin alanı ile duygusal merkezleri arasında bir problem yoktur.Çok ilginç bir durum değildir mi? … Yine uzuuun uzun yukarıyı okumayanlar için yazıyorum🙈Kısaca herşey yolunda giderken beyninizin kıymetini bilin onu sevin. Ufak tefek şeyleri dert etmeyin 😍 Bir de Capgras için bile emoji 👥 bulan doktorunuz varsa onun da kıymetini bilin 🙈😂 … #drdestan #nöroloji #ilginçnörolojikdurumlar #acıbademkocaeli #capgras #capgrassyndrome #neurology

A post shared by Sena Destan Bünül (@dr.senadestanbunul) on

Cotardov syndróm

Si mŕtvy, chýbajú ti orgány alebo si stratil veľké množstvo krvi. Aj takto sa cíti človek s týmto ochorením. A keďže je „mŕtvy,“ viac nerieši svoju osobnú hygienu, nereaguje na blízkych, dokonca cíti a opisuje, ako mu hnije mäso a ako vlastne zomrel. No čo je ešte horšie, stráca pud sebazáchovy, neverí, že by ho niečo mohlo zabiť, keďže je už vlastne po smrti a tak sa vie vystaviť aj smrteľnému riziku.

The Walking Dead Zombie GIF - Find & Share on GIPHY

Urbach-Wiethe syndróm

Amygdala je tá časť mozgu, ktorá rozpoznáva potenciálnu hrozbu a núti telo reagovať strachom, zvýšeným tepom, zrýchleným dýchaním, zvieraním žalúdka, strnulosťou atď. Žiaľ, títo ľudia ju majú poškodenú a tak sa vlastne vystavujú nebezpečenstvu. Pacient s označením SM bol pozorovaný psychológmi a bol vystavený rôznym podnetom. Zobrali ho aj do strašidelného sanatória Waverly Hills v Louisville.

Pacient nevykazoval žiadne známky strachu, ba čo viac, smial sa. Niektorí ľudia však nepovažujú strašidelné domy za dostatočne strašidelné a tak ho vzali napríklad aj k hadom, keďže tvrdil, že ich nenávidí. Na situácii sa nič nezmenilo, opäť žiadny strach. Pacient bol zvedavý a dokonca začal aj veľmi sústredene hadov skúmať a pozorovať.

Scared Dog GIF - Find & Share on GIPHY

Zdroj: listverse.com


Reagujte!
Grr Grr
2
Grr
Fuuj Fuuj
1
Fuuj
Fňuk Fňuk
8
Fňuk
Jeej Jeej
0
Jeej
Uups Uups
1
Uups
Haha Haha
2
Haha
Woow Woow
18
Woow

Komentuj post a napíš, čo si o tom myslíš!

⬇️

Pridaj komentár

Pre odoslanie komentáru sa musíte prihlásiť. Ak ešte nemáte účet zaregistrujte sa.

Mrkni aj tento článok:
Stavbár sa rozhodol stať sa influencerom, aby ukázal, aké je to ľahké. Stretol nečakaný úspech

Prihlásiť sa

Nemáte účet?
Zaregistrovať sa

reset password

Späť na
Prihlásiť sa

Zaregistrovať sa

Prosím registrujte sa na emefka.sk

Späť na
Prihlásenie
Choose A Format
Personality quiz
Trivia quiz
Dotazník
Príbeh
Zoznam
Meme
Video
Audio
Image

SLEDUJ EMEFKA

NA SOCIÁLNYCH SIEŤACH

SLEDUJ NA INSTAGRAME