Aké veci tu o pár rokov už nebudú?
1. Spätné zrkadlá
Už teraz spoločnosť Audi odprezentovala svoju víziu budúceho modelu automobilu bez spätných zrkadiel, ktorý by sa mal do predaja dostať niekedy v priebehu budúceho roka. Nie je preto naivné očakávať, že čoskoro sa tohto trendu chopia aj ostatné značky a ani sa nenazdáme, slovné spojenie spätné zrkadlo sa nenápadne presunie do kategórie historizmov. Osobne som názoru, že podobný osud ako spätné zrkadlá čaká aj smerovky, keďže ľudia s obľubou zabúdajú na ich existenciu a v dvestokilometrovej rýchlosti sa ti na obchvate zaradia do pruhu, spoliehajúc sa čisto na tvoje telepatické schopnosti a kvalitné brzdové platničky. Omnoho efektívnejšie by teda rozhodne bolo, keby výrobcovia áut nahradili túto zbytočnú svetelnú signalizáciu vonkajším reproduktorom, do ktorého by mohol šofér bez akejkoľvek nadmernej spotreby energie z plných pľúc zabliakať „odbáčam doľava, ty ch*j“, lebo centimetrový pohyb ukazovákom je očividne nad ich ľudské sily.
2. Diaľkový ovládač
Keďže slovenské školské osnovy sa kompletne celé točia okolo stavby bunkovej steny, princípov kvadratických rovníc a iných, pre vývoj ľudskej rasy nevyhnutných vecí, nie je žiadnym prekvapením, že na správny výklad významu slov už neostal priestor. Preto mi dovoľte vás obohatiť o poznatok, ktorý obráti váš život hore nohami a pri troche šťastia vám aj umyje dlážku v kúpeľni (klamem, ale môjmu šéfovi to nehovorte). Diaľkový ovládač sa nevolá diaľkový preto, že vám umožňuje ovládať telku alebo inú elektroniku z diaľky. Volá sa diaľkový preto, že je vždy k*rva ďaleko. Poznáte to, keď sa s náručou plnou stoviek kalórií, vďaka ktorým budú vaše stehná o päť rokov pretekať nie z jednej, ale z oboch strán hajzlovej misy, konečne zakuklíte do deky, nájdete polohu, v ktorej si môžete zmrznuté nohy ohrievať o zadok a plyny k nemu prislúchajúce, za tridsať sekúnd má podľa programu skončiť reklama na sirup proti kašľu s prímesou hlivy ustricovej a začať váš obľúbený seriál… A keď vás táto idylická scenéria takmer doviedla k orgazmu, schlaďte hlavu tým, že ovládač je na stole. Dva a pol metra od vás. Najdlhších dva a pol metra na svete. Čoskoro to už ale vôbec nebude problém, pretože všetko bude možné ovládať z telefónu alebo tabletu. Tak ho o desať rokov skús zase nezabudnúť na záchode. (Posledná veta je určená môjmu budúcemu ja, ďakujem za pochopenie.)
3. Hotovosť a kreditné karty
Neprejde deň bez toho, čo by ti ujo v priliehavom obleku z reklamy na hociktorú banku nevrieskal rovno do ucha, že platiť mobilom sa ti vyplatí a je len otázkou času, kedy to ľudia naozaj začnú praktizovať na dennej báze. Otázne je, kedy sa tohto trendu zmocnia aj Slováci, keďže naša malebná krajina na úpätí Tatier je akosi sto rokov za opicami a ešte aj teraz, v 21. storočí stále možno v obchodoch v hlavnom meste natrafiť na ceduľu „platba kartou možná len ak suma presiahne 7 eur“. Podľa mojich skromných odhadov naše vnúčence zažijú éru, kedy sa tieto nápisy začnú meniť na niečo ako „platba mobilom možná pri kúpe celého sortimentu obchodu“ a ich vnúčence sa možno naozaj dožijú dňa, kedy bude možnosť zaplatiť za rožky u tety Ruženky v obchodíku na Hlavnej ulici vedľa kostola mobilným telefónom.
4. Kľúče
Po piatkovej noci nikdy netušíš, ako si sa zo štádia „blvem do odpadkového koša na Hlavnej vlakovej stanici“ teleportoval domov na sedačku, no aj napriek tomu, že ti v hlave stádo besných opíc trénuje na olympiádu vo vrhu oštepom, má toto ráno aj pozitívnu informáciu. Keďže si doma, tak očividne máš kľúče. Okruh potencionálne stratených vecí sa teda zužuje na tri – mobil, peňaženka a súdnosť. Je však dosť možné, že naše deti si už ten rachot, keď ti v sobotu ráno spadne kameň zo srdca, neužijú, pretože aj kľúče nahradí jedna z mnohých mobilných aplikácií. Na akom princípe bude fungovať a ako sa jej výrobcovia pohrajú s otázkou bezpečnosti, je stále vo hviezdach, no určite nebude trvať dlho a prvá takáto appka bude minimálne v rovine testovania.
5. Káble
Zarmucujúca správa pre všetky vychcané králiky a morské prasiatka na svete, ktoré nepoznajú väčšej radosti ako navretú žilu na čele svojho majiteľa, keď s tromi percentami baterky na mobile zase raz zistí, že jeho kábel bol obeťou útoku. Dobrá správa pre všetkých majiteľov, ktorí si vďaka nadmernej potrebe kupovania nových káblov nemôžu dovoliť kurzy sebaovládania a už naozaj majú na mále. Časy, kedy káble budú minulosťou, nad ktorou sa len kyslo pousmejeme a pôjdeme ďalej, sa nie len, že blížia, oni už sú vlastne tu. Bezdrôtové slúchadlá sú už dávno v predaji, takisto aj nabíjacie stanice na mobilné telefóny, čaká sa len na to, kedy sa rozšíria a staré známe káble pošlú rovno do krajiny zabudnutia.
6. Injekčné striekačky
Dodnes mám nočné mory z toho, ako na mňa sestrička pred pätnástimi rokmi vytasila tú očkovaciu injekciu s ihlou väčšou ako moja láska k ryžovému nákypu, povedala „pozor, priletí včielka“ a ja už som vtedy vedela, že to nebude žiadna včielka, ale sk*rvený zmutovaný sršeň a skoro som sa dosr*la od strachu. Pre deti budúcich generácií bude tento druh teroru už ale celkom cudzí. Vedci majú už teraz pripravené dve možné riešenia, ktoré by injekčné striekačky vyradili z prevádzky. Prvé sú striekačky na inom princípe ako tieto klasické, ktoré vstreknú tekutinu do tela cez pokožku rýchlosťou svetla. Druhá možnosť sú kapsule, ktoré budú obsahovať drobné ihličky. Tie absorbuje naša tráviaca sústava a ihličky potom vstreknú tekutinu do krvného obehu. Tak či onak, trauma z návštevy u lekára bude nadobro preč.
7. Kuriér/donášková služba
Dron má mnoho rôznych využití, od špehovania polonahých slečien na pláži, ako chytajú bronz na miestach, ktoré by mal zahaľovať vrchný diel plaviek, až po prepravu predmetov z bodu A do bodu B. Tak prečo to nevyužiť (myslím tú prepravu, nie to špehovanie báb, čo sú hore bez, ty úchyl). V mnohých krajinách sa doprava tovaru dronom teší veľkej obľube a je naozaj len otázkou času, kedy sa už nebudeš musieť hanbiť objednať si pre svoju single riť dve veľké pizze s extra syrom, lebo ti ich nedonesie skutočný chlapík, ale lietajúci dron (ale nezvykaj si na to, určite im čoskoro pribudne funkcia vysmiať toho pažravca alebo niečo podobné).
8. Podpisy
Stavím sa, že určite vieš podpísať mamu, otca aj svoju obvodnú lekárku, lebo študent základnej či strednej školy sa bez takýchto kvalít jednoducho nezaobíde. Avšak o nejakých päťdesiat rokov bude o niečo ťažšie presvedčiť triednu, že si bol doma s horúčkou práve vtedy, keď sa písala koncoročná písomka z fyziky, z ktorej takmer prepadáš, keď podpisy úplne vymiznú a nahradia ich akési čítačky tváre. Neviem presne, na akom princípe bude fungovať napríklad takáto budúca žiacka knižka, no jedno je isté – blicujúcim študákom svitá na temné časy.
9. Myš
Výdobytky modernej doby, ktoré umožňujú človeku vykonávať rôzne činnosti pohybom ruky či očí o chvíľu nahradia väčšinu tradičných predmetov, ktoré dnes poznáme. Počítačová myš nebude teda žiadnou výnimkou. Žiadna biela šípka behajúca po obrazovke, žiadne klikanie ani nič podobné. Len hodíš očkom na svoju mašinku, dvakrát zažmurkáš a ona ti otvorí internetový prehliadač. Áno, presne takéto možnosti bude mať človek o zopár desiatok rokov, čo sa počítačovej techniky týka, no nie je isté, či ich aj využije. Koniec koncov, taký „počítač“, ktorý môžeš ovládať dotykom ruky, už predsa existuje, len ho nazvali tablet. No a tablety pred pár rokmi zažili svoj uvítací boom, no záujem o ne klesol rovnako rýchlo ako moja viera v silu ritných poliek spolužiačky Jarky z tretej bé, keď jednu sekundu sedela celá červená a spotená v lavici a druhú sekundu už evakuovali budovu pre možný plynový útok.
Zdroj: brightside.me
Titulná fotka: 123rf.com