Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Piatok 19.7.2024
sk
Dušana
, Šarlota
cz
Čeněk

Priateľstvá nás sprevádzajú celým životom, už od doby, keď sme ešte na vzťahy či lásky nepomýšľali. Nepochybne, kamarátstva sú dôležité pre našu vnútornú pohodu i duševné zdravie. Štúdia z vedeckého časopisu preukázala, že respondenti s nedostatočnou sociálnou podporou boli väčšinou postihnutí poruchami duševného zdravia, ako sú napríklad úzkosť či depresia.

Dobré priateľstvá majú nespočetné množstvo výhod, ako sú zintenzívnené pocity spolupatričnosti, zvýšená úroveň šťastia, znížená úroveň stresu, vyššie sebavedomie…

Samozrejme, väčšina z nás sa už musela prelúskať aj cez tie falošné, až kým sa nedostala k ľuďom, ktorí sú nám väčšmi ako súrodenci. Je jedno, či máš takého jedného, alebo ti na ich spočítanie nepostačuje ani desať prstov. Každopádne, úprimné priateľstvá sú vzácna vec.

Shutterstock

No sú veci, ktoré skutočne blízkych priateľov odlišujú od tých, ktorí by si skôr zaslúžili navždy spočinúť v kolónke „starí známi“. Odlišovať to nie je na škodu aj z dôvodu, že nie všetky vzťahy s ľuďmi sú na náš osoh. Toto je 9 znakov, ktoré ukazujú, že máš šťastie a stojí pri tebe skutočný kamarát.

1) Empatia. Pravý kamoš má schopnosť vžiť sa do tvojej situácie a rád si ťa vypočuje. Snaží sa ťa pochopiť i v momentoch, keď to už sám so sebou úplne „nedávaš“. Ak si vyviedol nejakú blbosť, vieš, že on ťa síce patrične sprdne, no určite ťa neodsúdi.

Shutterstock

2) Ochota pomôcť a poradiť. Väčšinou ťa neodbije slovami, aby si sa naučil googliť. Vždy si na teba nájde chvíľu. Nevolá ti preto, aby „zabil“ nudu, ale sám od seba si na teba vynahradí čas. Ak je to v jeho silách, snaží sa ti pomôcť a helfne ti v tých najrôznejších a najkrkolomnejších situáciách.

3) Nezabudnuteľný a zmysluplný čas. Máte za sebou spoločnú históriu a silné zážitky, na ktoré sa nedá zabudnúť. Kamaráti sú ľudia, pri ktorých nemusíš diskusie siliť, skôr ich musíš brzdiť, lebo nemajú konca. A vaše spoločné spomienky stoja za všetky drobné.

Shutterstock

4) Dôveryhodnosť. Človek, ktorému môžeš povedať čokoľvek, pretože v jeho prípade nie je potrebné „vážiť slová“ a o tom s kým si sa vyspal/a, nebude informovaná aj tvoja učiteľka zo základky. Môžeš mu veriť, čo sa týka rád, pomoci i udržania tajomstva.

5) Schopnosť rozveseliť. Najviac zbožňujeme tých, ktorí nás dokážu ľahko rozosmiať a sú plní života. Úsmev je totiž pre našu existenciu veľmi potrebná vec a ľudia, ktorí disponujú skvelým zmyslom pre humor, nás dobíjajú energiou. Kamoš, ktorému patrične hrabe, ťa nabudí viac ako energeťák s kávou dohromady.

Vášmu spoločnému humoru síce nie každý porozumie, no vy sa viete dokonale zabaviť. A nepotrebujete k tomu už nikoho iného, vystačíte si dvaja.

6) Do koča i do voza. Dá sa s ním zažartovať, no i pohovoriť o vážnych veciach. A takých ľudí je málo. Mnohí majú párty kamošov a potom tých, s ktorými riešia vážne veci a dokážu sa s nimi aj seriózne porozprávať. No ty si to nikdy nemusel takto prerozdeľovať, lebo okrem toho, že je tvoj kamoš poriadne uletený, má i názor, ktorý rešpektuješ.

Shutterstock

7) Nesebeckosť. Rešpektuje, že máš okrem neho aj iných kamarátov. Váži si čas, ktorý sa rozhodneš venovať práve jemu, a nerobí ti scény ako žiarlivý manžel z tureckej telenovely, keď uprednostníš niekoho iného. To odlišuje toxických kamošov od skutočných, ktorých spoločnosť ti prospieva a nemáš z nich zbytočnú migrénu.

8) Pravdovravnosť. Povie ti, že ten crop top si skutočne neber, pretože to naozaj nie je dobrá voľba pre tvoju pneumatiku, a takisto ti na rovinu vyklopí, že ten tvoj nový objav je úplne mimo. Síce riskuje, že sa nahneváš, no jemu záleží na tom, aby si vedel, ako sa veci majú.

9) Rešpekt. Ten je vo vzťahoch smerodajný. Rovnako, ako sa ti snaží ochotne poradiť, zaujíma ho i tvoj názor. Pri pravom kamošovi nikdy nepochybuješ, že ťa berie vážne, a ani sa pri ňom necítiš byť menejcenný, zatiaľ čo toxickí priatelia túžia mať zakaždým navrch.

Shutterstock

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.