Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Piatok 22.11.2024
sk
Cecília
cz
Cecílie

Pchali do seba omamováky a potom sa zamýšľali nad súcnom, zmyslom bytia, otázkami hodnôt, podstaty a prirodzenosti, alebo vymysleli príbehy, aké by sa im inak ani nesnívali. Je naozaj paradoxné, že niektorí z týchto umelcov žili pred desiatkami aj stovkami rokov a sú slávni až doteraz, len vďaka dielam, ktoré napísali pod vplyvom drog. Každopádne, neskúšaj to doma. Na teba to fungovať nebude tak ako na nich, oni mali určite aj talent.

Stephen King a jeho diela z 80-tych rokov

giphy.com (https://giphy.com/gifs/pennywise-it-movie-scary-clown-xT9IgvEOwRzUcZDRiU)

Stephen King sa nesnaží skrývať skutočnosť, že mnohé z jeho diel boli písané pod vplyvom kokaínu. Okrem toho si vraj často ani nepamätal, že niečo napísal. V rozhovore pre Rolling Stone povedal, že kokaín bral od roku 1978 do roku 1986, kedy napísal približne 10 noviel, medzi ktoré patril aj súčasný znovuzrodený horor It, The dark tower, Pet Sematary alebo The Stand.

Jean-Paul Sartre a jeho diéta

flickr.com (https://www.flickr.com/photos/home_of_chaos/2612647693)

Podľa autorky Annie Cohen-Solal, ktorá napísala biografiu tohoto veľkého existencialistu, jeho každodenná špeciálna diéta spočívala z dvoch škatuliek cigariet, minimálne štvrtiny fľaše tvrdého chľastu, 200 miligramov amfetamínu, 15 gramov aspirínu (že by ho bolela hlava?), balenie barbiturátu a ešte nejaké šmaky. Spisovateľ sa vďaka tomuto zdravému životnému štýlu dožil úctyhodných 74 rokov a určite si spomínaš na nejaké jeho diela, ktoré nám tlačili do hláv na základných, stredných a niektorým večným učencom aj na vysokých školách. Ak nie, tak ti ich veľmi radi pripomenieme – Bytie a ničota, Existencializmus je humanizmus. Áno, to boli tie diela, kde sa zamýšľal nad tým, že človek je najprv len číra „ničota“, z ktorej sa niečím stáva až vlastným pričinením a nad ďalšími podobnými drogami vyvolanými bludmi, ktoré sme si museli pamätať.

Spisovatelia v období novej hospodárskej politiky (NEP, 20-te roky, Rusko)

giphy.com (https://giphy.com/gifs/black-drugs-white-11GMgzAI17LGmI)

V postrevolučnom Rusku bolo jednoduchšie zohnať kokaín ako fľašu vodky. Neexistovali žiadne predpisy ani zákony, ktoré by ho zakazovali a predával sa len tak na trhoch a v obchodoch s cigaretami. Aj tu mu vraj holdovali aj spisovatelia a jedným z nich bol Vladimir Mayakovsky, ktorý mal svoje najdlhšie dielo napísať práve pod vplyvom kokaínu.

Charles Dickens počas Viktoriánskej doby

wikipedia (https://en.wikipedia.org/wiki/A_Christmas_Carol#/media/File:Charles_Dickens-A_Christmas_Carol-Title_page-First_edition_1843.jpg)

Dickens bol jedným z najvýznamnejších anglických realistický spisovateľov, ktorý žil vo Viktoriánskej dobe (19. storočie). V tejto dobe bolo užívanie drog v Anglicku populárne, cenovo dostupné a problém s tým nemali ani doktori. Ópium a kokaín boli dokonca často predpisované ako antidepresíva. Tento velikán medzi spisovateľmi bol na drogách závislý a ľudia, ktorí poznali vraj potvrdili, že bol „poriadne divný“. Tak už aspoň vieme, prečo aj z jeho Christmas Carol (Vianočná koleda) ide taká divná atmosféra.

Lewis Carroll počas Viktoriánskej doby

flickr.com (https://www.flickr.com/photos/centralasian/4229381266)

A máme tu ďalšieho „Karola“ z Viktoriánskej doby, ktorý tiež ľúbil nejaké tie dobroty, napríklad laudanum (kombinácia ópia a alkoholu). Mnohí ľudia a fanúšikovia sa domnievajú, že jeho dielo o Alici v krajine zázrakov je také dokonalé len vďaka tejto droge. Iné teórie zasa hovoria, že tento rozprávkový príbeh je „len“ prerozprávaním jeho tripov počas toho ako bol na drogách. To skôr.

Sigmund Freud a jeho štúdium kokaínu

giphy.com (https://giphy.com/gifs/people-history-old-4smtPjkACr0TC)

Jeden z najslávnejších psychológov a lekárov 20. storočia sa tiež stretol s kokaínom. Zaujímal sa oň ako o nové analgetikum, o ktorom dokonca vydal niekoľko publikácií, kde bol ohromený účinkami tejto drogy. Až tak ohromený, že ho začal predpisovať aj svojej neveste a priateľom. V roku 1887 si však vedci uvedomili, že účinky kokaínu nie sú až tak pozitívne a neškodné a Freud bol odsúdený za drogovú propagandu.

Charles Baudelaire a jeho Klub užívateľov hašiša

commons.wikimedia.org (https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Autoportrait_de_Charles_Baudelaire_(1).jpg)

Od roku 1844 do roku 1848 bol tento slávny spisovateľ členom Klubu užívateľov hašiša. Avšak podľa výpovedí ostatných členov klubu Baudelaire skúsil hašiš len dva krát, lebo chcel vedieť, čo to s ním spraví. Táto „forma šťastia“ sa mu nepozdávala, no aj tak bol potom krátko závislý na ópiu, čo však rýchlo prekonal a napísal skvelé dielo o účinkoch podobných látok na ľudské telo so symbolickým názvom: Umelé raje. Diela, ktoré sa nám však k jeho menu spájajú viacej sa volajú Kvety zla, Albatros či Mrcina.

Detské programy na BBC

giphy.com (https://giphy.com/gifs/teletubbies-h02T2OMNMVSNO)

Slečna Grahamová, bývalá zamestnankyňa detského BBC, povedala, že po prvej epizóde svojej šou jej producent a hostiteľ programu ponúkli nejaký kokaín. Ako sa ukázalo neskôr, užívanie drog medzi kreatívnym tímom detského BBC nebolo trestané, ale naopak, bolo pochvaľované. Vraj pomáhal členom tímu a spisovateľom prichádzať na nové kreatívne a farebné nápady. Stačí si spomenúť na Teletubbies. 

Zdroj: brightside.me
Titulná fotka: blogspot.com


Tagy:

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.