Krvácajú vám uši pri počutí anglicizmov v slovenčine? Alebo skôr patríte k tým, ktorí po nich hrdo siahajú pri každej možnej príležitosti? Slovenčina prichádza každodenne do kontaktu s cudzími rečami, čo ju aj značne ovplyvňuje. Sú slová, pri ktorých si ich cudzí pôvod už vôbec neuvedomujeme, ako napríklad taký víkend (z ang. week end), či hemendex (z angl. ham and eggs). No a potom sú tu ešte tie ďalšie.
1. Čet
Prvé z kategórie píš ako počuješ. Z tohto slova ti budú v prvom rade krvácať oči.
2. Mejkap
Ďakujeme veľmi pekne za takýto výraz. Neviem ako slušne to napísať, no asi len tak, že znetvorenie tohto slova bolo úplne zbytočné.
3. Spíker
Zakaždým, keď toto slovo počujem sa mi vo vrecku otvára nožík. Rádioví spíkeri sú smrrrť.
4. Džínsy
Keď už máme v abecede také krásne „dž“, prečo ho nevyužiť? Buďme však vďační, že sme sa neinšpirovali juhoslovanskými národmi, ktoré si mimoriadne obľúbili aj také krstné mená ako Džesika.
5. Triler
Dámy a páni, toto slovíčko vyhralo cenu najzbytočnejšie slovo slovnej zásoby. Fakt ho niekto používa v tomto tvare?
6. Fitnes
Nuž, sme svedkami, že jedno „s“ navyše vie v slovnej zásobe narobiť ale k*rva veľký bordel.
7. Dezodorant
Prečo. Prečo. Prečo. Aj tak to nikdy tak nepoviem. #deodorant
8. Snoubord
Toto slovíčko má určite svoje miesto hneď veľa trileru. Zomrelo ešte skôr, ako sa narodilo.
9. Gej
Aj také trojpísmenové cudzie slová ako „gay“ vedia v našom slovníku narobiť šarapatu.
10. Čips
Nemôžem si pomôcť, no mám pocit, že toto slovo vzniklo len z nevedomosti angličtiny. Ako inak by sme z anglického chips, ktoré označuje množné číslo mohli dostať slovenské „čips“ pre to jednotné? Čipsy sú tým pádom niečo ako dvojitý plurál. A jazykovedci z toho objavu asi padli na riť.
11. Bilbord
Aj toto chúďatko bolo ukrátené a nechutne poslovenčené.
12. Brejkdens
Vyzerá to ako zlý vtip, no aj toto slovo sa skutočne nachádza v slovníku súčasného slovenského jazyka.
13. Rely
Nikdy nezabudnem na deň, keď som túto hrôzu uvidela prvýkrát v písanej forme. Snáď to bolo aj poslednýkrát.
14. Míting
Áno. Každý veľký báro a podnikateľ, ktorému sa ale straaašne darí, chodí na svojom dvadsaťročnom tátošovi s hnilým výfukom z jedného skvelého mítingu na druhý.
15. Šot
Mmm, nie. Tentokrát nie je reč o panáku – ten môžeš aj naďalej veselo písať „shot“. Toto slovíčko je synonymom krátkeho filmového alebo televízneho záberu.
16. Ofis
Neverím, že pridanie tohto slova do slovnej zásoby bol nápad dedka jazykovedca. Určite bol podplatený nejakým preafektovaným týpkom, ktorý sa viac než práci venuje vypisovaniu na čete a ku tomu samozrejme pridáva fotky ako zas kvasí v ofise.
17. Samit
Väčšiu hrôzu ako samotné rokovanie predstaviteľov najvyspelejších krajín mi naháňa toto slovo na titulkoch všetkých novín.
18. Šoubiznis
Podľa jednej pani, ktorá má veľmi smutné priezvisko vraj slovenský šoubiznis neexistuje. Bodaj by to isté platilo aj o tomto slove.
19. Svojka + Páčik
Dve absolútne pohromy trošku z iného súdka. „Facebook“ slová, ktoré nemali nikdy uzrieť svetlo sveta a ktoré sú horšie ako pondelková cesta do školy/ práce.
20. Budžet
A na záver francúzska chuťovka. Že si doteraz hovoril o badžete namiesto budžetu? A že ti to je úplne jedno? Aj nám.
Titulná fotka: pixabay.com