Psychické zdravie je rovnako dôležité ako to fyzické. Je to veľmi podceňovaná skutočnosť. Ak povieš v práci, že máš napríklad angínu, tak dostaneš pár dní voľno. No skús povedať šéfovi, že máš asi začínajúcu depresiu, nič sa ti nechce, si slabý a emočne labilný a každý večer plačeš do vankúša. Nie všetky tieto poruchy sú síce vhodné na PN, ale určite by si o nich mal vedieť.
Palilália
„Šaňo, ty si debil! Ty si úplný debil!“ Kto by nepoznal Boborovského. Takto nejak sa prejavuje človek s paliláliou. Neustále opakovanie slov, či viet však pre dotyčného nemusí byť celkom vtipné. Podobné pocity určite zažívajú aj rodičia, no palilália je už vážny stav a opakovanie je spontánne a nedobrovoľné. Ďalšia rečová porucha je Witzelsucht, kde jedinec rozpráva stále nevhodné vtipy alebo príbehy bez pointy, dokonca má komentáre so sexuálnym podtónom a neuvedomuje si, že je niečo zlé. Konečne to môžeš zvaliť na ochorenie.
Porucha totožnosti telesnej integrity
Veta „kde si nechal hlavu?!“ zrazu naberá celkom iný rozmer. Nenávidíš vlastnú nohu alebo ruku? Zbav sa jej! Takto nejako rozmýšľajú ľudia s touto poruchou. Sú vyslovene nešťastní z plného počtu končatín a majú pocit, že im nepatria. Hneď ako si akýmsi zázrakom vybavia amputáciu, sú tí najšťastnejší ľudia na svete. A tí, ktorí na to nemajú, to skúšajú sami. Veľmi bolestivá predstava.
Klein-Levinov syndróm
Komplexná spánková porucha, ktorá by sa ti raz za čas aj zišla. Taký niekoľkodňový reset, keď len spíš a nerobíš nič je častým snom študentov, mamičiek, ľudí trpiacich insomniou a iných vyvolených, v noci nespiacich ľudí. Záchvaty trvajú aj týždne či mesiace a to je už riadny extrém. Majú časté depresie a sú dezorientovaní. Prebudia sa len občasne na jedlo a nejakú tú potrebu. Clinománia je zas nechuť opustiť posteľ. (Týmto „trpí“ asi každý, nie?)
Syndróm mimozemskej ruky
Tento stav postihuje hlave ruku ľavú, nad ktorou úplne strácaš kontrolu. Žije si svoj vlastný život a často ma agresívne sklony. Okrem toho, že môžeš niekomu vylepiť je tu aj riziko, že sa zadusíš vlastnou rukou v spánku. Keď sme už pri rukách, ablutománia je neustála potreba umývania si rúk a pocit, že si špinavý. Kontrola oblečenia a panické vyhýbanie sa špine je samozrejmosťou. Bohužiaľ, je často predzvesťou aj inej vážnejšej choroby.
Prader-Williho syndróm
Pacient s týmto syndrómov je vážne nonstop hladný a nemôže prestať jesť. Nekontrolovateľné prejedanie sa vedie až k smrteľnej obezite a nejestvuje na to liečba, maximálne tak rastové hormóny, prísna kontrola potravín a cvičebný program vie aspoň čiastočne ovplyvniť túto chorobu.
Munchausenov syndróm
Chronický klamár, ktorý na seba upútava pozornosť. Poznáš Baróna Prášila? Je to patrón všetkých klamárov, ktorí klamú (neúmyselne). Títo klamári predstierajú ochorenia a vierohodne ich vedia zahrať. Túžia po vyšetrení, diagnostike a pozornosti lekárov a v niektorých extrémnych prípadoch ležia dlhé týždne v nemocnici a produkujú ďalšie a ďalšie symptómy. Nie nadarmo sa hovorí, že všetko je v hlave.
Clerambaultov syndróm
Človek s týmto syndrómom verí, že je doňho nejaká osoba zamilovaná. Svoju lásku mu dáva najavo pohľadmi, úsmevmi či dokonca telepatiou. Niektorí veria, že sú do nich zamilované aj celebrity a prostredníctvom médií im posielajú tajné odkazy. Takisto Truman Show syndróm nie je žiadna sláva. Určite si videl tento skvelý film, kde si malého chlapca adoptovala televízia a celý jeho život bola dopredu naplánovaná a nonstop sledovaná reality šou. Ľudia s touto poruchou si myslia to isté. Všade sú len herci a skryté kamery. Smutné, ako kinematografia dokáže ovplyvniť správanie ľudí.
Aboulománia
Ak sa v niečom nevieš rozhodnúť si úplne normálny človek. Pri rozmanitosti tohto sveta je vždy na výber. Ak sa však nevieš rozhodnúť úplne v banálnych veciach pravdepodobne máš aboulomániu. Pacienti pociťujú úzkosť a kriticky hodnotia každú situáciu. Títo ľudia sú absolútne bez vlastného názoru, čiže by sa tam dali možno zaradiť aj muži pod papučou.
Misophonia
Extrémna nenávisť zvukov, ktoré vytvárajú iní ľudia. Pre niekoho je nepríjemný zvuk, keď prejde necht po tabuli, či škrípanie zubov. No tento človek reaguje intenzívne, útokom alebo útekom na akýkoľvek zvuk. Cíti hnev, odpor a paniku. Zvuk mľaskania, prehĺtania, kýchnutia, zvuk vŕzgajúcej stoličky, umývania zubov, skrátka čokoľvek.
Zdroj: wikipedia.org
Titulná fotka: wikimedia.org