Príliš veľké množstvo Slovákov žije jednoducho v predstave, že sú bohatí. Alebo sa tú predstavu snažia vzbudiť u druhých. V akej dobre to dnes žijeme?
Prečo jazdia po Bratislave mladí ľudia na autách, na ktoré reálne nemajú peniaze? Prečo má každý druhý študent iPhone, keď stojí trojnásobok jeho mesačného príjmu z brigády? Prečo nosia Slováci oblečenie, ktoré si naozaj nemôžu dovoliť? Pretože predstierame, že sme bohatí.
Poznáš výraz „Fake it till you make it?“ Slová, ktoré sa mnohým ľuďom v zahraničí dostali pod kožu a postupne prenikli až sem. A dostali sa pod kožu až príliš. Myslíme si, že tým, že budeme pôsobiť ako bohatí sa časom bohatými naozaj staneme. Má to však jeden vážny háčik.
Vieš čo je bohatstvo? Bohatstvo nie sú drahé autá a veľký dom. Bohatstvo = Peniaze na účte + príjmy – výdavky – účty
Ak ti z tejto rovnice vyjde, že do konca života nemusíš pracovať, vtedy si skutočne bohatý človek. Ak si v pluse, no musíš pracovať, pravdepodobne sa radíš k bežnej časti populácie. Ak si v mínuse, si skutočne chudobný. Teda aspoň z finančného hľadiska. Paradoxom je, že mnohí, ktorí sa radia do kategórie chudobní, jazdia po Bratislave v BMW, nosia značkové oblečenie a majú v taške celú radu od Apple.Mám pre teba zlú správu. Nezmení sa to.
Tento článok vznikol v spolupráci s webom:
Predstieraním zo seba bohatého človeka nespravíš. Naopak, celý život budeš živoriť. A ak náhodou nečakane prídeš o príjem, môže byť ešte oveľa horšie. „Fake it till you make it“ je podľa mňa bullshit. A okamžite odstráň túto myšlienku zo svojej hlavy.
Ako sa teda stať bohatým? Existujú dva spôsoby, ideálne vlastne oba naraz. Zarábať viac a míňať menej. Ale opatrne. Míňať menej neznamená, že budeš žiť na rohlíkoch a jazdiť na zadretom bicykli. Budem presnejší. Míňať menej na veci, ktoré nepotrebuješ a ušetrené peniaze minúť tam, kde sa ti to vráti. Môže to byť investícia, môže to byť rozbeh tvojho startupu, môže to byť online kurz programovania, môže to byť obed s úspešnými ľuďmi, ktorí ti prinesú nové príležitosti. Teoreticky aj auto, ak chceš fungovať ako šofér Uberu, resp. hypotéka na byt, ktorý budeš prenajímať cez Airbnb.
Jednoducho sa už na Slovensku konečne potrebujeme naučiť, že väčšinu peňazí by sme mali vrážať do vecí, ktoré nám môžu priniesť naspäť ešte väčšiu hodnotu. V opačnom prípade to skutočné bohatstvo nikdy nedosiahneš. A ver mi, póza je prekuknuteľná oveľa ľahšie, než si vôbec ochotný si pripustiť.
Titulná fotka: publicdomainpictures.net