Pevnosť Boyard. Pri vyslovení tohto názvu si všetci pamätníci 90. rokov spomenú na akčnú televíznu súťaž. Boyard je skutočný názov starej pevnosti, nachádzajúcej sa pri západnom pobreží Francúzska. Akou cestou si stavba prešla, kým sa stala hlavnou hviezdou televíznej šou?
Náročný vznik
O výstavbe takéhoto objektu uvažovali Francúzi už v 17. storočí. Trvalo však dlhé roky, kým sa veci dali do pohybu a vyrástla pevnosť elipsovitého tvaru, 68 metrov dlhá a 31 metrov široká. Múry vysoké 20 metrov sa týčia nad podložím vytvoreným z kameňov pozbieraných v zátoke. Zaujímavý je názov Boyard – ide o francúzsku verziu slova bojar, teda mocného šľachtica v stredovekom Rusku.
Úlohou pevnosti bolo vyplniť medzeru medzi dvomi ďalšími pevnosťami, chrániacimi pobrežie pred možným nepriateľským útokom. V tom čase bolo za potenciálneho nepriateľa považované hlavne britské Kráľovské námorníctvo.
Výstavba sa fakt vliekla. Práce sa začali v roku 1801 na pokyn Napoleona Bonaparteho, o osem rokov neskôr však boli prerušené. Ďalej sa pokračovalo až v roku 1837 a definitívne bolo dielo dokončené až o ďalších 20 rokov. Medzitým vojenské technológie natoľko pokročili, že pevnosť sa stala zbytočnou a zastaranou.
Slúžila ako vojenská väznica
Počas dlhého mierového obdobia od roku 1871 do 1913 Boyard slúžila ako vojenská väznica. Treba uznať, že na tento účel sa izolovaný umelý ostrov výborne hodil. Len ťažko si predstaviť útek. V roku 1913 bola stavba napriek tomu opustená – onedlho vypukla prvá svetová vojna a Francúzsko malo kopu iných starostí.
Veľká filmová rola
Opustené a neudržiavané zariadenie chátralo až do roku 1950, keď bolo vyhlásené za pamiatku. O jedenásť rokov neskôr sa pevnosť dostala do starostlivosti oblasti Charente-Maritime a vďaka tomu zohrala svoju prvú rolu pre film a televíziu.
V roku 1967 sa v priestoroch pevnosti Boyard natáčal film Les Aventuriers (Dobrodruhovia). Hlavné roly v dobrodružnej dráme stvárnili Alain Delon, Lino Ventura a Joanna Shimkus Poitier, všetko veľké mená filmového priemyslu tej doby.
Súťaž, ktorá pevnosť zmenila na legendu
Akčnú súťaž, ktorá poriadne preverila zručnosť, rýchlosť aj silu zúčastnených, vymyslel Jacques Antoine. Premiéru mala 7. júna 1990 na kanáli Antenne 2. Formát zožal obrovský úspech a postupne ho odkúpili desiatky televíznych staníc po celom svete. Na konci 90. rokov neobišiel ani Slovensko.
Slovenskí diváci sa s formátom mohli zoznámiť na obrazovkách TV Markíza, kde bežal v rokoch 1998-1999. Markíza ako vôbec prvá televízia v bývalom východnom bloku vytvorila vlastnú adaptáciu hry, ktorá sa vysielala raz za mesiac.
Súťažiacim v múroch pevnosti robila spoločnosť drobná dvojica Pakľúč a Pačes, mocný Gebuľa a múdry Otec Furas. Postavičky, na ktoré je ťažko zabudnúť. Kým prví traja boli súčasťou francúzskeho tímu (to vôbec nevadilo, pretože nerozprávali), Furasa stvárnil dnes už nebohý Ľubo Gregor.
V roku 2017 bol program obnovený, avšak nepodarilo sa mu nadviazať na popularitu starých dielov. Tí, ktorí túžia po nostalgii, by mali sledovať program kanálu Dajto, kde sa raz za čas objavia staré epizódy. Posledná epizóda prvej série sa dá celá pozrieť na YouTube.
Dlhých 220 rokov od svojho vzniku a 30 rokov po premiére súťaže Boyard stále žije svojím životom. Kým my, Slováci, ju považujeme za spomienku na 90. roky, v iných krajinách je súťaž stále populárna. Dánsko a Švédsko odvysielali najnovšie diely v roku 2020.
Zdroje: wikipedia.org, profimedia.sk