Tvorcu ktorej animovanej rozprávky napadol aligátor? A koľko zabralo maľovanie pukancov do Koralíny a sveta za tajnými dverami? Presne to a ešte omnoho viac sa dočítaš v našom dnešnom článku. Pripravili sme si pre teba niekoľko pikošiek zo zákulisia tvorby známych animákov a aj niekoľko drobných detailov, ktoré si si pri ich pozeraní možno nevšimol. Vrhnime sa teda na ne.
1. Shrek, 2001
Tvorcovia filmu sa kúpali v bahne, aby si mohli poriadne naštudovať jeho dynamiku a celkové správanie. Umelecký vedúci Douglas Rogers sa dokonca v snahe hodnoverne zachytiť Shrekovu „bažinu“ vybral do historického domu Magnolia Plantation v Charlestone. Napadol ho aligátor.
2. Príšerky s.r.o., 2001
Herečka Mary Gibbs, ktorá prepožičala svoj hlas postave Boo, bola v čase tvorby rozprávky ešte malé dieťa a nevedela obsedieť. Udržať ju v nahrávacej kabíne bolo prakticky nemožné, tak ju tvorcovia radšej sledovali s mikrofónom a následne jej výroky pozliepali dohromady. Do filmu sa prebojovalo aj niekoľko náhodných zvukov, ktoré povedala počas hry.
3. Ratatouille – Dobrú chuť!, 2007
Pokrm, ktorý Remy pripravil, navrhol americký šéfkuchár Thomas Keller. Je to jeho skutočný recept a celková príprava trvá niečo okolo štyroch hodín.
4. Koralína a svet za tajnými dverami, 2009
Tvorcovia filmu strávili 800 hodín maľovaním viac ako 250-tisícov jednotlivých pukancov – ružových na povrchu, červených vo vnútri. Tieto pukance slúžili ako „rozkvitnuté kvety“ na takmer sedemdesiatich stromoch v pozadí. Aj kvôli detailom, ako sú tieto, trvala produkcia celej rozprávky štyri roky.
5. V hlave, 2015
V japonskej verzii sa tvorcovia rozhodli brokolicu na pizzi nahradiť zelenou paprikou, pretože práve to je zelenina, ktorú miestne deti neznášajú najviac. Podobná zmena nastala aj pri športe, ktorý si predstavuje Rileyin otec. V americkej verzii je to hokej, v medzinárodnej zase futbal.
6. Lego príbeh, 2014
Pozorný divák si môže všimnúť, že astronaut Benny má prasknutý predok helmy. Tvorcovia sa tým snažili nenápadne poukázať na skutočný problém, s ktorým sa Lego figúrky s helmami pasovali v 80. rokoch minulého storočia. Stávalo sa im totiž presne to isté.
Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane