Jerseyský diabol (Jersey Devil) patrí k najznámejším obludám amerického folklóru. Mnohí považujú príbehy o ňom len za strašidelné legendy, ale máme tu aj niekoľko svedectiev ľudí, ktorí tvrdia, že tohto tvora na vlastné oči videli. Kde majú príbehy o ňom svoje korene a mohol by naozaj existovať?
Desivé legendy
Jerseyský diabol má podľa tradičných príbehov obývať husté lesy Pine Barrens v americkom štáte New Jersey. Je popisovaný ako bytosť s dvoma nohami, s kopytami, chvostom, hlavou koňa či kozy, krídlami netopiera a s pazúrmi na rukách. Vydáva vraj desivé piskľavé vytie a živí sa krvou a mäsom psov, oviec, sliepok a iných drobných zvierat. Viacero odvážlivcov sa aj dnes vydáva po jeho stopách.
Legenda o tomto podivuhodnom tvorovi sa zrejme začala písať v roku 1735. Práve vtedy totiž v Pine Barrens žila žena nazývaná Matka Leedsová (iné zdroje uvádzajú, že jej krstné meno bolo Jane). Údajne bola veľmi chudobná a mala dvanásť detí. Keď zistila, že čaká ďalšie dieťa, posadla ju zúrivosť, keďže už teraz mala na starosti dvanásť hladných krkov.
V hneve dieťa prekliala so slovami, že to bude určite samotný diabol. Keď dieťa napokon porodila, na prvý pohľad bolo úplne normálne. Lenže to sa veľmi rýchlo začalo meniť. Dieťaťu narástli krídla, jeho hlava pripomínala koňa a na konci nôh malo kopytá.
V tomto bode sa verzie príbehu rozchádzajú. Jedna verzia tvrdí, že dieťa samo utieklo do lesov, ďalšia zase, že Matka Leedsová k nemu zavolala kňaza, ktorý sa pokúsil z neho démona vyhnať. To sa ale nepodarilo a dieťa ušlo do Pine Barrens. Iný variant príbehu hovoril o tom, že Matka Leedsová bola čarodejnica, ktorá svoje trináste dieťa splodila so samotným satanom.
Poznáme aj ďalšiu verziu príbehu. V ňom vystupovalo mladé dievča, ktoré sa zamilovalo do britského vojaka. Tomuto vzťahu však obyvatelia jej domovského mesta neboli naklonení a dievča prekliali. Následne porodila zdeformované démonické dieťa, ktoré sa stalo Jerseyským diablom. Tento príbeh sa mal odohrať v roku 1778.
Legenda s reálnym základom?
Rozhodne zaujímavá legenda, čo povieš? Má ale nejaké reálne jadro? Podľa mnohých folkloristov či historikov to nemožno vylúčiť. Matka Leedsová sa podľa nich nevolala Jane, ale Deborah. Tá v roku 1736 preukázateľne žila so svojím manželom Japhetom Leedsom v mestečku Leeds Point v New Jersey a mala dvanásť detí. Mohla sa teda stať námetom pre podobnú strašidelnú historku?
Je možné, že táto rodina bola v komunite neobľúbená, prípadne sa mohla v očiach ostatných obyvateľov niečím previniť. Do klasických susedských sporov potom treba primiešať veľkú dávku poverčivosti, vieru v nadprirodzeno a rôzne klebety, a odrazu tu máme ukážkový strašidelný príbeh. Niektorí ďalší odborníci naznačovali, že za zrod Jerseyského diabla je zodpovedná aj sociálna, politická a náboženská situácia vtedajšej doby.
Poukazujú ale skôr na to, že zrod legendy by mohol byť spojený s osobou Daniela Leedsa a jeho rodinou. Leedsova manželka mala deväť detí, žili spolu v okolí Pine Barrens a on sám nebol v miestnej komunite príliš obľúbený. Bol totiž horlivým podporovateľom Veľkej Británie, čo v kolónii v čase rastúceho nepokoja bohato stačilo, aby ho považovali za zradcu.
Leeds sa okrem toho venoval aj rôznym odvetviam, ktoré boli vnímané ako kacírske. Patrilo medzi ne štúdium predmetov ako astrológia, démonológia, kozmológia či mágia. Nikoho by teda neprekvapilo, že sa on a jeho rodina mohli stať terčom klebiet a povier.
Svedkovia
Legenda si teda žila vlastným životom. Mnohí ju považovali len za fikciu, ale ako sme spomínali vyššie, máme k dispozícii aj viacero výpovedí svedkov, ktorí sa s Jerseyským diablom stretli tvárou v tvár. Vidieť ho mal napríklad vojak Stephen Decatur a na obludu dokonca aj vystrelil. Nič sa ale nestalo a Jerseyský diabol nezranený odletel späť do Pine Barrens.
Historici ale toto svedectvo odmietajú ako prostú legendu. Okolo roku 1820 mal toto monštrum vidieť aj Joseph Bonaparte, brat Napoleona Bonaparteho. Existuje veľa ďalších podobných svedectiev, väčšina z nich ale nie je podopretá žiadnymi konkrétnymi dôkazmi. Ale aj tu sa nájdu výnimky.
V roku 1925 istý farmár zastrelil podivné zviera, ktoré mu zabíjalo sliepky. Nedokázal ale určiť, čo za zviera to vlastne je. Vyfotil ho a fotku ukázal ďalším ľuďom, avšak podivného tvora údajne nikto nebol schopný identifikovať. Správy o tom, že niekto Jerseyského diabla videl, prichádzali aj v 50. a 60. rokoch. Na obludu bola dokonca vypísaná aj odmena 10-tisíc dolárov.
Racionálne vysvetlenia
Aj napriek tomu, že Jerseyského diabla (aspoň podľa vlastných slov) videlo mnoho ľudí, odborníci odmietajú, že by mohol byť skutočný. Podľa nich ide o prostý výmysel osadníkov. Dotyčné svedectvá vysvetľujú buď ako úmyselné podvrhy, prípadne ako momenty, keď si ľudia Jerseyského diabla pomýlili s iným bežným zvieraťom.
Podľa historikov a skeptikov teda ide skôr len o strašidelnú historku, ktorá vznikla jednak v dôsledku odporu k rodine Leedsovcov, ale aj k oblasti Pine Barrens. Boli to totiž mimoriadne rozľahlé lesy, v ktorých sa dalo veľmi ľahko zablúdiť.
Okrem toho sa v nich ukrývali banditi, ktorí ľudí zvykli prepadávať, okrádať a nezriedka aj zabíjať. Zdá sa teda, že za vznikom Jerseyského diabla stojí viacero rôznych faktorov. Skeptici tiež pripomínajú, že o existencii tohto tvora nedokázal dodnes nikto priniesť ani len ten najmenší dôkaz.
Jerseyský diabol v popkultúre
Jerseyský diabol sa stal stabilnou súčasťou folklóru a popkultúry. Stal sa maskotom hokejového tímu Jersey Devils, predávajú sa hračky s jeho podobizňou a stretnúť sme sa s ním mohli aj vo viacerých knihách, dokumentoch, videohrách, filmoch a seriáloch.
Za všetky môžeme spomenúť napríklad mysteriózny seriál Akty X, horory 13th Child, The Barrens, Carny či animované detské programy The Real Adventures of Jonny Quest a Legend Quest.