Väčšina z nás považuje svoje hygienické návyky za úplne bezchybné a všetky upozornenia na ich dodržiavanie za zbytočné. Veď také základné veci predsa všetci dobre ovládame. No nie je to až taká jednoduchá vec. Existuje niekoľko chybných zvykov, ktoré robíme pravidelne a automaticky. O niektorých z nich dokonca ani nevieme, že sú nesprávne a že si s nimi škodíme.
Veď, kto by bol povedal, že časté sprchovanie škodí nášmu zdraviu? Toto sú návyky, ktoré robíme a ani si neuvedomujeme, že sú pre nás zlé.
Sprchujeme sa príliš často
Môže to znieť čudne, no časté umývanie môže byť rovnako škodlivé ako zanedbávanie hygieny. Podľa tímu odborníkov z Kolumbijskej univerzity sa kvôli častému sprchovaniu či kúpaniu pokožka vysúša a praská, čo vedie k tomu, že mikróby a baktérie nám môžu ľahko preniknúť do tela.
Odborníci preto neodporúčajú umývať sa častejšie ako raz do dňa. Okrem toho, výskumy dokázali, že pričasté umývanie pokožky môže odstrániť jej prírodné ochranné vrstvy, ako aj užitočné baktérie, ktoré podporujú imunitný systém. Rovnako by sme nemali príliš mydliť oblasti, kde nevzniká zápach, čiže pokožku okrem podpazušia, intímnych partií a zadku.
Umývanie rúk
Tie si je potrebné umývať ešte pred návštevou toalety. Mnohé iné časti a povrchy našich domácností obsahujú viac baktérií, ako by sme si boli pomysleli. Pri použití WC sa dotýkame intímnych partií tela, pre ktoré môže byť infikovanie baktériami obzvlášť nebezpečné.
Umývanie rúk pred toaletou je preto rovnako dôležité ako po jej použití. Lebo nie, záchodová doska nie je najšpinavší povrch v našej domácnosti.
Umývame si zuby dlho tou istou zubnou kefkou
V zubných kefkách sa zhromaždí množstvo baktérií už za jeden mesiac. Používanie tej istej zubnej kefky po dobu dlhšiu ako tri mesiace preto môže vyvolať rôzne nepríjemné zápaly ďasien a iné ťažkosti so zubami a ústnou dutinou. Zubári z toho dôvodu odporúčajú meniť zubnú kefku aspoň raz za tri mesiace.
Stláčame splachovač prstom
Splachovač na toalete je plný baktérií, a preto by sme sa mali dotýkať splachovača nie priamo prstami, ale ich kĺbmi. To môže veľmi pomôcť v prípade, že sa „zabudneme“ a dotkneme sa tváre ešte pred umytím rúk.
Umývame si tvár mydlom
Niektorí ľudia si mylne myslia, že pokiaľ si budú tvár pravidelne umývať s obyčajným mydlom, ostane čistá a dezinfikovaná. Môžu jej s tým v skutočnosti iba ublížiť. Mydlo totižto upcháva póry, vysušujeme si ním tvár, ničíme ochrannú bariéru a narúšame prirodzené pH pleti. Pre tvár je tak lepšie, keď sa umýva len čistou vodou alebo kozmetickým prípravkom na ňu určeným.
Spíme s domácimi miláčikmi
Aj keď na jednej strane zvieratá v posteli znižujú stres a zvyšujú pocity bezpečia, nie je to v súlade s hygienou. Okrem alergénov a množstva baktérií, ktoré prenášajú, zvyšujú aj riziko ochorení. Taktiež, nikto z nás sa nevie zaručiť za to, kde náš domáci miláčik bol a čo všetko chytil. Môže to taktiež narušiť náš spánkový režim, keďže zvieratá majú úplne iný spánkový cyklus ako my.
Spíme pridlho v jednom pyžame
Niekedy si neuvedomujeme, aký dlhý čas strávime v jednom pyžame, bez toho, aby sme sa ho obťažovali vymeniť. Je to ale pomerne nehygienické.
Zhromažďuje sa na ňom pot, kvasinky, časti fekálií a odumreté čiastočky kože, čo všetko spôsobuje hromadenie baktérií a tie zase infekcie močových ciest a podráždenie či zápaly kože. Niektorí odborníci dokonca navrhujú, aby sme si ho menili každý deň, iní hovoria, že stačí raz za týždeň.